A válság közepette a polgárok egyre többet töprengenek azon, hogy mit tegyenek a megtakarított pénzükkel. Sajnos a fizetésből élők legtöbbjének nemigen akad ilyen gondjuk, de ha mégis, elgondolkozhatnak azon, hogy hova menjenek, melyik pénzintézetet válasszák, vajon kiben bízhatnak meg. Az mindenesetre a bankok malmára hajtja a vizet, hogy az év elején hatályba lépett a döntés, hogy amennyiben csődeljárás indul egy pénzintézet ellen, akkor az állam 50 000 euró értékben garanciát vállal a betétekért, ez mindenképpen biztonságot jelent, s ezen felül az is csábító, hogy január 1-jétől megszüntették a devizabetétek után fizetendő adót. Nem kis fejtörést okoz tehát a lakosság számára, hogy mit csináljon a pénzével, s ha már van megtakarítása, akkor azt dinárban vagy euróban tartsa a bankokban lekötve.
Ha a dinár mellett döntünk, akkor mindenképpen fenyeget az infláció veszélye. Ezt mérlegelve a pénzintézetek igyekeznek kedvező kamatot kínálni: a dinárlekötésekre 6–10 százalékosat.
Sokan az eddigi tapasztalatok alapján nem hisznek abban, hogy érdemes dinárban tartaniuk a megtakarításukat, így inkább devizát, leginkább eurót vásárolnak. Különösen kedvező ez, miután feloldották a devizabetét után járó 20 százalékos adót, amely csak erre az évre érvényes, konkrétan: december végéig. Már most úgy hírlik, hogy 2010-ben ismét bevezetik a devizabetét utáni adót, de ez legfeljebb 10 százalékos lesz.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy ha már korábban lekötötték a devizabetétüket, akkor az idén vonatkozik-e rájuk, hogy nem kell adót fizetniük érte. Állítólag olyan döntés született, hogy akik 2006 januárjában 36 hónapra vagy 2007 januárjában 24 hónapra és 2008 januárjában egy évre vagy pedig 2008 júniusában 6 hónapra köttötték le a pénzüket, azok erre az évre mentesülnek az adófizetés alól.
A tanácsunk mindenképpen az, hogy mielőtt elhelyeznénk a pénzünket valamelyik pénzintézetben, alaposan nézzünk körül, érdeklődjünk azután, hol milyenek a feltételek, szánjunk rá elegendő időt, igyekezzünk minden buktató körülményt feltárni, és csak utána válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb bankot. Nem mindig az a legkedvezőbb, amelyikben a legmagasabb kamatot kínálják, mert előfordulhat, hogy a dolog mögött valamilyen titkos buktató rejlik.