2024. szeptember 4., szerda

Lassú kilábalás jöhet

Az uniós gazdaság az új évben sem számíthat erőteljes fellendülésre

Viharban hánykolódó hajóhoz hasonlította nemrég az uniót Olli Rehn. Azt azonban az EU pénzügyi biztosa nem tudta megmondani, hogy a közösséget évek óta sújtó pénzügyi, politikai, gazdasági és egyéb viharok mikor csendesednek el. Mindazonáltal úgy vélte: a 27 tagállamból álló unióban csak 2014-ben kezdődhet meg ismét a gazdasági fejlődésre és növekedésre alkalmas csendesebb, nyugalmasabb időszak. Cipruson még akkor sem, de Görögországban talán már igen.

(MTI grafikon)

(MTI grafikon)

Az EU kormányának tekintett Európai Bizottság szerint a csökkenő gazdasági aktivitás (recesszió) és a romló munkaerő-piaci helyzet fő oka az euróövezetet három éve sújtó adósságválság. A világkereskedelem és a világgazdaság lassulása, valamint a külső konjunktúra gyengülése szintén kedvezőtlenül hat a növekedésre.

Mindezek miatt 2012-ben az EU-ban és az azon belül közös valutaként eurót használó 17 országban még 0,3, illetve 0,4 százalékos lesz a gazdasági visszaesés. 2013-ban már stagnálással – vagy a háztartások számára észlelhetetlen mértékű növekedéssel – kell számolni. Jövőre a gazdaság uniós átlagban 0,4 százalékkal, az eurózónában csupán 0,1 százalékkal bővülhet. (Ezt a nemzetközi szakmai intézmények túl derűlátó becslésnek tartják.). A növekedés igazából 2014-ben kezdődhet meg, de az üteme mérsékelt, átlagosan évi 1,3 és 1,8 százalék között lesz.

Az Európai Bizottság országonként nagyon eltérő gazdasági teljesítményt vár a következő néhány évben. Nemrég ismertetett legújabb előrejelzése szerint a legjobb eredményt főként az EU északi és észak-nyugati tagjaitól, a magállamoktól lehet várni. Mindenekelőtt a német gazdaságtól, amely hasonlóan teljesíthet, mint idén, vagyis 0,8 százalékkal növekedhet 2013-ban is. Az EU másik meghatározó hatalma, Franciaország, az idei szerény, 0,2 százalékos gazdasági teljesítmény után jövőre élénkülésre, 0,4 százalékos emelkedésre számíthat.

Az eurózóna tagországai közül – ahogyan az idén – Észtországban lehet jövőre is a leggyorsabb a gazdasági növekedés: csaknem 3 százalékos.

Az eurózóna déli perifériaországainak gazdaságai 2012 után, 2013-ban is meg fogják szenvedni a közösséget sújtó adósságválságot. Olaszország, Portugália, Spanyolország jövőre nem számíthat növekedésre, csak 2014-ben. A legnagyobb bajban levő Görögországban is marad a recesszió, 2014-ig. Abban az évben – hat év sorozatos visszaesés után – 0,6 százalékos szerény GDP-növekedés jöhet.

Spanyolországban idén és jövőre egyaránt 1,4 százalékos, Olaszországban az idei 2,3 százalék után 0,5 százalékos recessziót prognosztizál 2013-ra az Európai Bizottság. Az öt éve recesszióban vergődő Görögországban az idén 6 százalékkal (jövőre már „csak” 4,2 százalékkal) esik vissza a gazdaság, a második legrosszabban teljesítő euróövezeti államban, Portugáliában 3 százalékkal.

Az unió északi perifériáján más a helyzet. Lengyelországban lassul a gyors iramú bővülés: 2013-ban 1,8 százalékos, 2014-ben 2,5 százalékos lehet a növekedés. A három balti ország gazdasági növekedése viszont felgyorsul: 2013-ban és 2014-ben 3-4 százalék közötti emelkedés várható.

Az Európai Bizottság szerint a költségvetési megszorításoknak nincs alternatívájuk a válságkezelésben. A testület ugyanakkor elismeri: ez a módszer korlátozza a növekedést, s ezért húzódik el a recesszió több országban is.

A gyenge gazdasági aktivitás ellenére a bizottság a költségvetési problémák enyhülésére, az egyensúlyi mutatók javulására számít. Szakértői szerint 2012-ben az eurózónában az átlagos hiány az éves bruttó hazai össztermék (GDP) 3,25 százaléka, az EU-ban 3,5 százaléka lehet. (Brüsszel elvben legfeljebb 3 százalékos deficitet engedélyez.).

Jövőre további csökkenés várható. Az euróövezetben a GDP-arányos költségvetés együttes hiánya 2013-ban 3 százalék alá csökkenhet. Az EU átlagában azonban csak 2014-ben süllyed az átlagos deficit a 3 százalékos határ alá.

Hiába csökken azonban (átlagban) a költségvetési hiány, az államadósság vélhetően növekedni fog. Az eurózónában az idei (átlag) 92,9 százalékról 94,5 százalékra. Az EU-ban pedig 86,8 százalékról 88,5 százalékra nőhet 2013-ban a GDP-arányos államadósság.

(MTI grafikon)

(MTI grafikon)

Az eladósodottsági lista élén évek óta Görögország áll. Utána következik Olaszország (melynek idei GDP-arányos államadósságát 126,5 százalékra becsülik Brüsszelben), Portugália (119,1 százalék) és Írország (117,6 százalék). Görögország valószínűleg még sokáig megtartja első helyét.

A görög államadósság idén elérheti az ország éves GDP-jének a 176,7 százalékát, jövőre pedig a 188,4 százalékát. Olli Rehn pénzügyi biztos szerint Görögország adósságtömege fenntarthatatlan; 2014-ben a GDP 190 százaléka körül lesz és ezen a szinten tetőzik. Erről a szintről kellene 2020-ra a GDP 124 százalékára mérsékelni. A nemzetközi hitelekkel életben tartott Görögországnak elvileg 2020-ra kellene saját lábára állnia, költségvetése és tartozásai finanszírozásában. Sokak szerint ez irreális elvárás.