A napokban számos reagálást lehetett hallani annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság indítványára felülbírálják több szerbiai vállalat magánosítását. Nagybecskereken két vállalat érintett: a Jugoremedija gyógyszergyár (amelynek a magánosítását még 2007-ben megsemmisítették) és a Šinvoz vasúti szerelvény-javító vállalat. Ez utóbbi esetéről többször is nyilatkozott a Szerbiai Szociáldemokrata Párt és a Šinvoz privatizációjának kivizsgálására alapított tényfeltáró bizottság is. Üdvözölték a kezdeményezést, azt hangoztatva, hogy alapos a gyanú, hogy a magánosítás folyamán törvénybe ütköző cselekedetek voltak, kijátszották a munkásokat, a kisrészvényeseket, de az államot is. Tegnap a gyár vezetősége közleményben cáfolta az elmarasztaló állításokat. A 2004-es magánosítás után a Šinvozban 2007 novemberében megkezdődött a csődeljárás, amely 2009-ig tartott. A csődeljárás befejezése és az átszervezés után 2009 közepén újraindult a munka.
A Radomir Miljuš igazgató aláírásával kiadott közleményben többek között az áll, hogy a gyárban az elmúlt két évben átlagosan 275-en dolgoztak, akik után befizették a törvényben meghatározott járulékokat. Ugyanakkor az idén százmillió dinár értékű szerződést kötöttek a szerbiai kormánnyal és több szerbiai nagyvállalattal (NIS, MSK, Petrohemija stb.). Közben mintegy harminc nagybecskereki vállalat szolgáltatásait használják (félmillió eurós forgalom), ennek köszönhetően a helyi gazdaságot is erősítik. Tavaly hat villanymotoros szerelvényt újítottak fel a Szerbiai Vasutak közvállalat és Belgrád város megrendelésére. Emellett felújítottak 250 vasúti tartálykocsit, és külföldi megrendelővel szerződést írtak alá 150 felújított konténerszállító vagon eladásáról.
A Šinvoz vezetése emlékezteti a közvéleményt, hogy a csődeljárást a nagybecskereki Kereskedelmi Bíróság végzésével 2008 októberében lezárták, és ezt egy évvel később megerősítette a Kereskedelmi Felsőbíróság is. Az alapfokú ügyészség pedig 2010 májusában elvetette a Šinvoz Rt. vezetői ellen benyújtott bűnvádi feljelentést, akiket a csődeljárás szándékos előidézésével vádolt meg a dolgozók és kisrészvényesek egy csoportja.
A Šinvoz vezetése jogi lépéseket tett azok ellen, akik hazugságokat terjesztenek a gyár gazdálkodásáról. Egy ilyen per már le is zárult (a végkimenetel a sajtóban tett nyilvános bocsánatkérés lett), míg a másikban meghozott elsőfokú ítéletben úgyszintén elmarasztalták a Šinvoz vezetésének rágalmazóját. A gyár érdekeinek megvédése céljából a további hasonló esetekben is a bírósághoz fordulnak – áll a közleményben.