2024. július 18., csütörtök

Eladják a sörgyárat?

Immár másodszor kerül nagydobra a nagybecskereki sörgyár
Öt éve nem készül sör Nagybecskereken

Negyed évszázaddal ezelőtt az első nagybecskereki Sörnapok szervezőit elsősorban a Béga menti sörgyártás hagyománya vezérelte. Az első Sörnapokat ugyanis a helybeli sörgyár (ZIP) megalapításának 240. évfordulója alkalmából szervezték meg. A rendezvény tovább él, 2006 óta azonban nagybecskereki sör nélkül zajlik, ugyanis ekkor állt le a sörgyártás és került az utcára 250 dolgozó. Alig három nappal az idei, 26. Sörnapok után pedig nagydobra kerül a város egyik legrégibb, csődbe jutott gyára. Immár másodjára. Az árajánlatokat szeptember 1-jéig lehet benyújtani.

Akár a június 16-ai (sikertelen) első eladási kísérletkor 177,2 millió dinárért kínálják a város központjában levő ügyviteli épületet, a termeléshez szükséges teljes felszerelést, a spirituszgyárat, a raktárakat, valamint a nagykikindai és a Petrovac na Mlavi településen levő üzlet- és raktárhelyiségeiket. A pályázati felhívásban megjelölt eladási összeg nem a lehető legkisebb, vagyis nem kötelező az ajánlattevőnek azt elfogadnia. Magyarán, ezúttal minden lehető megegyezés lehetséges, vagyis az ár lehet alacsonyabb is – azzal a feltétellel, hogy azt a hitelezők tanácsa jóváhagyja.

Rosszvasba kerülnek a sörtároló hordók is

A nagybecskereki sörgyárnak (1745) a többségi tulajdonát 2003 szeptemberében vásárolta meg Momčilo Rajić üzletember, illetve a PAN-BIR, 912 ezer euróért. A többségi tulajdon (51 százalék) az üzletember kezébe került, a kisrészvényeseknek a vagyon 10,5 százaléka jutott, a többi pedig az államé maradt.

– 2003-ban a ZIP vagyonát 1,7 millió euróra becsülték. Ez magában foglalta az egymillió liter sört is a gyárban és az elárusítóhelyeken, és az ecetgyárban levő 190 ezer liter ecetet, valamint a gyár felújított részlegét és a kisrészvényesek Kúlai bankban levő 262 millió dinár értékű részvényét is. Ma a csődeljárás alatt álló sörgyár vagyonát 1,8 millió euróra becsülik, amibe nincs benne az adóhivatal által 2006-ban lefoglalt vagyon, sem pedig a gyártelek, amely a városé lett. Ki volt az, aki 2003-ban az említett összegre becsülte a gyár vagyonát, megkárosítva a kisrészvényeseket és az államot? – teszi fel a kérdést Radivoj Adamov, a sörgyár egykori dolgozója, a Szociáldemokrata Párt – Egyenlőség Mozgalom végrehajtó bizottságának elnöke.