2025. január 12., vasárnap

Jó gazdák a franciák

Živanko Radovančev (balról) és Francais-Xavier Deniau (középütt) (Fotó: Kecskés István)

További szerbiai beruházásokat ígért a nagybecskereki Mlekoproduktban tett látogatásakor Francais-Xavier Deniau, Franciaország belgrádi nagykövete. A francia Bongrain tulajdonban lévő nagybecskereki tejgyár 310 dolgozójával egyik legstabilabb a cég közép-európai gyárai közül.

Míg a privatizációknak csaknem a fele a csődbe vezetett, addig a francia befektetőkkel pozitív a tapasztalat. Az általuk irányított szerbiai gyárakban mintegy tízezren dolgoznak, nincs példa tömeges elbocsátásokra vagy a termelés leállítására. A piroti Michelin Szerbia egyik legnagyobb exportőre, de jó példa a Lafarge és a Bongrain is. A magánosított gyárak dolgozói biztonságban érzik magukat, másrészt a francia beruházók elégedettek az itteniek szakmai felkészültségével. Francais-Xavier Deniau, Franciaország belgrádi nagykövete a nagybecskereki Mlekoproduktban tett tegnapi látogatásakor közölte, hogy két hónap múlva Párizsban egy tanácskozáson vesz részt, amelyen bemutatják a további szerbiai és vajdasági beruházások lehetőségeit.

A francia Bongrain Kompánia (a világ minden táján 104 tejipari gyára van és 17 ezer dolgozót foglalkoztatnak) 2004 óta 22,5 millió eurót ruházott be a nagybecskereki és a nagykikindai tejgyárakba, amelyek százszázalékos tulajdonjogát birtokolják. A két gyár 450 munkása évente 45 millió liter tejet dolgoz fel és egy-másfél millió eurós exportot valósít meg, elsősorban az egykori Jugoszlávia tagállamaiba. A nagybecskereki tejgyár 310 dolgozójával egyik legstabilabb a Bongrain közép-európai gyárai közül. Ehhez az is hozzájárul, hogy a nyereséget folyamatosan a termelés bővítésére fordítják. Ennek köszönhetően nemrég elkészült az új sajtkészítő vonal, de további terveik is vannak a termelés bővítésére.

Termékeinek több mint 80 százaléka sajt

– Tejgyárunk privatizációja csöndben, botrányok nélkül zajlott, a fejlődésünk pedig a gazdasági válság közepette is töretlen maradt. Egy munkás sem kapott felmondást azért, mert nem volt számára munka. Inkább ahhoz az elvhez tartottuk magunkat, hogy nincs munkaerő-felesleg, hanem munkából van hiány – mondta mgr. Živanko Radovančev, aki már három évtizede a Mlekoprodukt igazgatója.

A Mlekoprodukt termékeinek több mint 80 százaléka sajt. Ez a vásárlóerő drasztikus visszaesése közepette kedvezőtlen tényező. Az emberek jövedelméhez képest ugyanis a sajt viszonylag drága, és nem csoda, hogy termékeinek az eladása az év első nyolc hónapjában négy százalékkal csökkent. Ugyanakkor reménykeltő, hogy az elmúlt két hónap alatt 20 százalékkal növelték a felvásárolt tej mennyiségét (augusztusban és szeptemberben havonta 450 ezer literrel többet, mint az előző hónapokban). A gyár számára azonban az a legfontosabb, hogy minél jobb minőségben érjen a határok nélküli Európába, ahol a versenyképesség sorsdöntő a piacon való fennmaradás szempontjából.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás