2024. július 18., csütörtök

Nincs pénz a fizetésekre

JUGOREMEDIJA
Várják a gazdát – meg a fizetéseket (fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyárban is egyre inkább érzik a gazdasági válság hatását: a fizetések három hónapot késnek, az utóbbi hónapokban a járulékokat sem fizetik a mintegy négyszáz dolgozó után, és gond van a termékeik értékesítésével is. A fizetések késése miatt a Függetlenség ágazati szakszervezet feljelentést tett a munkaügyi felügyelőségen. Azt követelik, hogy legkésőbb e hét végéig látogasson a gyárba Meho Omerović, a Jugoremedija igazgatóbizottságának elnöke, köztársasági képviselő, Zdravko Deurić gyárigazgató pártbéli kollégája (a Szerbiai Szociáldemokrata Párt tagjai). A fizetések késése ellenére a gyárban nincs fennakadás a termelésben.

Zdravko Deurić szerint azért késnek a bérek, mert a jövedelem nagyobb részét kénytelenek nyersanyagokba fektetni. Mint tegnap kijelentette, a gyógyszerpiac válságban van, ugyanis a köztársasági Egészségügyi Intézet nem fizet a vényre kiadott gyógyszerekért. Megnehezült a gyógyszerek értékesítése, nehéz tartani a fizetőképességet, ebből kifolyólag a bérek rendszeres kifizetése is gondot okoz. Ráadásul a nagykereskedők sem bírják megelőlegezni az átvett árut, mint ahogyan eddig tették. A szakszervezet szerint viszont az amúgy sem magas (átlagosan 30 ezer dináros) fizetések késése miatt egyre több család megélhetése forog veszélyben. Azt követelik, hogy a két szakszervezet képviselői az igazgatóbizottság elnökének és a kisrészvényeseknek a jelenlétében tárgyaljanak a gyárban kialakult helyzetről.

A Jugoremediját az elsők között, 2002-ben magánosították, amikor Jovica Stefanović Nini niši üzletember, illetve vállalata, a macedón Jaka - Radoviš lett a többségi tulajdonosuk. A gazda azonban nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit: a tőkegyarapítás helyett a dolgozók és a kisrészvényesek vagyonát fektette a gyárba. Ez ellenállást váltott ki, és a folyamatos sztrájkok, valamint tiltakozások után megsemmisítették a magánosítást és a dolgozók 2007 áprilisában visszatértek a gyárba. Jelenleg a dolgozók és a kisrészvényesek kezében van a gyár vagyonának 58 százaléka, a többi az államé. A vagyonuk eladására nemrég kiírt versenypályázatra nem volt jelentkező.