2024. szeptember 3., kedd

A jövő embere pizsamában vásárol?

Világszerte a mostani válság gyökereit boncolgatják, a lehetséges megoldásokat keresik. Úgy lehetne fogalmazni, a XXI. század most fog megkezdődni, a válság szüli majd meg azokat a modelleket, termelési és társadalmi viszonyokat, melyek mentén folytatódhat az emberi civilizáció fejlődéstörténete. A történelemben volt már arra is példa, hogy egy korszak „kifulladása” után visszaesés, visszafejlődés következett. Ezen sem lepődhetünk meg tehát. Minden pillanatban történhet valami, ami elindít bizonyos változásokat, de az is lehet, évekig tart majd az agónia, mely megszüli végül a változásokat. Ezért is érdemes néhány dologra odafigyelni, hiszen globalizált világunkban ma már minden szorosan összefügg.

Egyik jelenség, hogy a globális piac növekedési tempója megtorpanni látszik, miközben az elektronikus vásárlások népszerűsége stabil növekedést mutat, pedig mindkét dolog pozitív korrelációban kell hogy legyen az általános gazdasági helyzettel. Az interneten történő értékesítések látszólag mégis ellenállóak a válsággal szemben, a hagyományos kereskedelem viszont zsugorodik. Az online shopping beépülni látszik a fogyasztók vásárlási szokásai közé, bizonyos termékek esetében pedig uralkodóvá válik. Utóbbihoz tartoznak a számítástechnikai hardverek és szoftverek, a kiegészítő berendezések, melyek több mint a felét ma már az internet segítségével szerzik be Amerikában. Megfigyelhető még, hogy emellett a lábbeli, bútorok, szépségápolási és kozmetikai cikkek internetes forgalma is nő. Az internet korszakában született nemzedékek felnövésével és anyagi önállósulásával az arányok várhatóan még jobban eltolódnak. Érdekes lehet a jelenségen belül, hogy a világhálón megjelenő információáradat hogyan befolyásolja a hagyományos vásárlási szokásainkat. Bizonyos kutatások alapján 2014-ben a világon lebonyolítandó összes vásárlások több mint a felét a fogyasztók interneten történő előzetes tájékozódása előzi majd meg.


A világhálón terjed

A statisztikai adatok mindig csak fenntartással fogadhatóak el, az ismert fogyatékosságok, valamint a nem legális kereskedelem megléte miatt, de tény, hogy a tavalyi évre vonatkozó adatok szerint az online vásárlások 80 százalékát a szoftverek, zenei és más audió- és videoletöltések, valamint könyvvásárlások tették ki. A fennmaradó 20 százalék felét a ruházati cikkek vásárlása képezte, a másik felét, a maradék 10 százalékot pedig az összes többi vásárlás együttvéve. Szerbiában a kereskedelmi forgalom 1 százalékának, kevesebb mint a tizedét teszi ki csupán az internetes vásárlás. Az egész balkáni régióban hasonló a helyzet, errefelé ez még nagyon gyerekcipőben jár. Európában az Egyesült Királyság az élenjáró, a teljes kereskedelmi forgalom közel 4 százalékával. Az irányzat azonban feltehetően megmarad, sőt lendületet vesz majd az internetes kereskedelem. Egyrészt úgy, hogy a hagyományos kereskedelmi láncolatok kedvezőbb feltételekkel reklámozzák majd az online vásárlást, másrészt pedig, hogy kimondottan ilyen értékesítési formára szakosodott láncolatok alakulnak.
Az online shopping terjedését több tényező is jelentősen befolyásolja. Az egyik meghatározó tényező a szállítási, vagyis a kézbesítési költségek nagysága. Zenék, filmek, elektronikus könyvek a világhálón keresztül nemcsak beszerezhetőek, hanem le is lehet „szállítani” őket, azaz letölthetők, míg lakberendezési, ruházati cikkek, vagy élelmiszer esetében a kézbesítés költséget jelent. A vevő mindig mérlegelni fogja, mi éri meg neki jobban. Akkor spórol, ha saját maga utazik el az áruért, vagy megvárja a kézbesítőt. Az elektronikus kereskedelem azonban nemcsak a személyes vásárlás esetében van terjedőben, hanem a vállalatok, cégek közötti kapcsolatokban is. Az áru, vagy szolgáltatás kiválasztásán és megrendelésén túl az elektronikus kereskedelem más tartalmakkal is bővülni látszik, mint a szállítás, szervizelés stb.


E-kereskedelem

Az e-commerce és e-business szavakat gyakran egymás szinonimájaként használják. Különösen igaz ez a magyar nyelvterületen, ahol mindkét szó fordítása elektronikus kereskedelem. A két fogalom mégsem fedi teljes mértékben egymást. Az e-business tágabb értelemmel bír. Bármely olyan tevékenység e-business, amely összeköt üzleti rendszereket a vásárlókkal, dolgozókkal, viszonteladókkal és beszállítókat intraneten (belső hálózat) és extraneteken, azaz világhálón keresztül. Lehet, a magyar nyelv csak előrelátó, amikor ugyanazt a fordítást használja, hiszen a két fogalom egyre inkább összefonódik. Az e-business (az elektronikus üzlet) magába foglalja az elektronikus kereskedelmet, emellett belesorolhatók az olyan belső műveletek is, mint a gyártás, a leltárkezelés, a termékfejlesztés, a kockázatkezelés, a pénzügyek, a tudáskezelés, vagy a humán erőforrások nyilvántartása és irányítása. Az e-kereskedelem új életminőség ígéretével kecsegtet, ami nemcsak a vásárlást, hanem egyben sokak munkáját is forradalmasítja. Az informatikai forradalom az üzleti és igazgatási tevékenység módjában olyan szintű minőségi változásokat generál, mely valóban korszakváltást jelent. Átalakítja a társadalmat, egyben az életünket.
Az elektronikus kereskedelmet az teszi vonzóvá, hogy megszünteti a távolságot, kitágítja a határokat. Ha vásárolni szeretnénk valamit, akkor otthonról megtehetjük. Nem kell időt pazarolni az odautazással, sorban állással és fizetéssel. A számítógép előtt pizsamában ülve egyszerűen válogathatunk az árucikkek között, és ha megtaláltuk a nekünk legmegfelelőbb terméket, egy kattintással megrendelhetjük. Ha akarunk, ellátogathatunk a gyártó honlapjára, ahol több adattal látnak el bennünket a termékről.
Az elektronikus kereskedelem rohamosan terjed, de a következmények, a kockázatok és mellékhatások még nem teljesen ismertek. Biztos, hogy lesznek, Már vannak is a dolognak nem kívánatos mellékhatásai. Gátat szab az online bevásárlás fellendülésének az is, hogy a valóságos kirakatnézés és a „válogatós” vásárlás fárasztóbb, mégis izgalmasabb. Megvan a sajátos „feelingje”, amit az internet nem tud pótolni. A jövőben feltehetően előbb az ismert, megszokott tömegtermékek beszerzésében, az újravásárlásban hódít majd teret, míg, amit először vásárolunk, azt továbbra is hagyományos módon szerezzük majd be.