2024. november 25., hétfő

A nők jóléte a fejlődő társadalmak záloga

A régióban Szerbiában a legjobb a nők helyzete az amerikai kutatók felmérése szerint

A nők helyzetét Dániában, Svájcban és Svédországban minősítették a legjobbnak azon mutatók alapján, amelyeket az amerikai Georgetowni Egyetem nőkkel, békével és biztonsággal foglalkozó intézete használt fel a világméretű felméréshez. Az akadémikusok ugyanis 177 országban mérték fel a nők szerepét a társadalomban, de a biztonságérzetüket és a megkülönböztetésüket is vizsgálták. A kutatás alapjául 13 mutatót vettek, amelyekkel az iskoláztatás és a foglalkoztatottság mértékét, a parlamentben való részvételi arányt, a jogrendszer hozzáférhetőségét, illetve a családi és a politikai erőszak jelenlétét fejezték ki. 

Az október 24-én nyilvánosságra hozott listán Szerbia a 32. helyen végzett: két hellyel feljebb került, mint a 2021/2022-es kimutatáson. Ugyanakkor jobban is teljesített már országunk az említett felmérésen, 2019-ben ugyanis a 24. helyet foglalta el. Az idén elért  0,835-ös mutató azonban a régió legjobb eredménye: a felmérés szerint a nyugat-balkáni országok közül hazánkban a legjobb a nők helyzete. Montenegró ugyanis a 41. helyre került, Észak-Macedónia a 44., Albánia a 45., Bosznia-Hercegovina az 55. helyen végzett, Koszovó viszont a 100. pozíciót foglalhatta el.

A világszintű felmérés szerint a legjobb eredményeket elért Dánia, Svájc és Svédország mellett kiváló a nők helyzete Finnországban, Izlandon és Luxemburgban is. A lista tíz legjobbja közül kilenc ország Európában van – hozták nyilvánosságra az elemzők. Ugyanakkor kiemelték, hogy jelentős különbségek vannak az európai országok között: Ukrajna például a 117. helyen végzett, elsősorban a hihetetlenül alacsony biztonságérzet miatt – magyarázták a szakemberek. Kiemelték: a kontinens regionális elemzése szerint a nők helyzete a skandináv országokban a legjobb, majd a Közép-Európában és az Egyesült Királyságban élő nők a legelégedettebbek. Őket a dél-európai, majd a kelet-európai nők követik, s végül a balkáni országok mögé sorakoznak a kaukázusi államok is. Világszinten a legrosszabb helyzetképet Afganisztánban, Jemenben és a Közép-afrikai Köztársaságban mutatták ki az amerikai kutatók. 

A jelentésükben hangsúlyozzák, hogy az eredmények szerint azok a társadalmak, amelyekben a nők elégedettek, sokkal békésebbek, demokratikusabbak és fejlődőképesebbek, és jobban reagálnak a klímaváltozásokra is. „A mai világ folyamatosan küzd a rendkívüli helyzetekkel, az autokratikus és antidemokratikus erők elhatalmasodásával, a nagyméretű, kikényszerített kitelepítésekkel, a mindent megsemmisítő fegyveres leszámolásokkal és a koronavírus-járvány többszörös következményeivel. Ezek az összetett és többszintű válságok veszélyeztetik a nők helyzetét, és több évtizedes fejlődést semmisítenek meg. A nők jóléte kéz a kézben jár a nemzetek jólétével” – vonják le a felmérés következtetéseként az amerikai kutatók. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás