2024. november 22., péntek

Az állam százszázalékos tulajdonában az Air Serbia

Visszavásárolta a szerb állam az Air Serbia összes részvényét az abu-dzabi Etihad Airwaystől, így hétfőtől a szerb légitársaság 100 százaléka az állam tulajdonában van – közölte Siniša Mali szerb pénzügyminiszter hétfőn.

Hozzátette: az Etihad saját üzletpolitikája miatt döntött a 16, 42 százalékos részesedésének eladásáról. A miniszter egyben reményének adott hangot, hogy a szerb állam továbbra is sikeresen tudja irányítani az Air Serbiát.

A szerb pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Air Serbia a térség legnagyobb légitársasága.

Az Etihad Airways 2013-ban vásárolta meg a szerb JAT légitársaság 49 százalékát, és abból létrehozta az Air Serbiát, új árakat és új útvonalakat kínálva az utazóknak. 2020-ban a szerb állam további részvényeket vásárolt, az Etihad részesedése az utóbbi három évben csaknem 17 százalékos volt.

„Egy csődbe jutott vállalatból egy vezető légitársaságot hoztunk létre, amelynek a repülői négy kontinensre repülnek. Példát mutattunk abban, hogy miként lehet egy sikeres légitársaság segítségével hozzájárulni az ország gazdasági fejlődéséhez” – mondta Mali. 

Korábbi tájékoztatások szerint a szerb légitársaságnak tavaly több mint 2,76 millió utasa volt, ami 73 százalékos növekedést jelentett a koronavírus-járvány okozta lezárásokkal küzdő 2021-es évhez képest. A vállalat 2022-ben három légikikötőjéből – Belgrádból, Nisből és Kraljevóból – összesen 31 420 járatot  indított. Emellett tavaly 15 új úti céllal és hét új repülőgéppel bővült a szerb légitársaság kínálata.

A vállalat közlése szerint a koronavírus-járvány kitörése óta 2022-ben tudott először profitot termelni az Air Serbia, a nyereség tavaly elérte a 21 millió eurót.
Rendkívül jó hírnek nevezte az Air Serbia visszavásárlását Dragan Đuričin, a belgrádi Közgazdasági Kar tanára. 

„Közismert, hogy az állam három szimbólum köré épül: ezek a nemzeti zászló, az ország alkotmánya és a nemzeti légitársaság. Szerbiának nagy gondjai voltak a valamikori JAT-tal. Majd az költségvetési konszolidáció keretében és a Szerbiáról alkotott kép feljavulásával világszerte, létrejöhetett az Etihaddal a tranzakciója. Az Etihaddal kötött stratégiai megállapodás kiváló döntés volt, mert aktivizálta az Air Serbia légitársaságot és megnövelve egyúttal a légiflottáját is” – állapította meg Đuričin.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta