2024. december 25., szerda

A gazdák egyre eltökéltebbek

Kiszácsra hívták a termelők a minisztert, a közvélemény számára nyitott tárgyalást kérnek

Már ötödik napja tüntetnek a mezőgazdasági termelők. Egyre több gazda csatlakozik a megmozduláshoz, és egyre több város és község területén vannak útlezárások nemcsak Vajdaság területén, hanem Szerbiában is. A gazdák tegnap kijelentették, nem kívánnak a minisztériummal és a kormánnyal tárgyalni mindaddig, amíg nem teljesítik azt, amiben májusban megállapodtak. Kiemelték, csak akkor ülnek tárgyalóasztalhoz, ha a tárgyalást legalább három televízió közvetíti élő adásban. Követelik többek között azt is, hogy az állam szabályozza az árutőzsdét, közraktárakat hozzon létre, az árunyilvántartást vezessen be és a gázolajat mentesítse a jövedéki adó alól. Emellett a hektáronkénti támogatás ne 18 ezer, hanem 35 ezer dinár legyen, a kedvezményes mezőgazdasági hitelek kamata pedig ne haladja meg az egy százalékot. Ugyanakkor a szarvasmarha-tenyésztéshez is nagyobb támogatást várnak.

Tegnap Újvidék belvárosába, a tartományi képviselőház előtt tüntettek traktoraikkal egy órán keresztül a gazdák, ugyanis ez alatt az idő alatt megtartott ülésen írták ki az előrehozott tartományi választásokat is. A termelők a médiának elmondták, ha már a miniszter nem akarja őket észrevenni, szerették volna a tartományi illetékes titkár figyelmét magukra vonni. Tudatni akarják: kitartanak és nem kívánnak felhagyni a tüntetéssel mindaddig, amíg nem tesznek eleget a hét gazdaszervezettel kötött megállapodásnak. Azt állítják ugyanis, hogy Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter kijelentése, miszerint a kormány eleget tett minden követelésnek, nem valós.

A báni palota előtti csendes tüntetés után azonban visszahajtottak a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) újvidéki finomítójának bejáratához, ahol már négy napja zárlat alatt tartják az olajfinomító ki- és bejáratát.

– A szántóföldeket fel kell készíteni a tavaszi vetésre. Több munkánk és befektetésünk van, mint bármikor. Ám az összes megkeresett pénzünk hitelek, nyersanyagok adósságára ment el. Felmerül a kérdés, hogy van-e rá módunk, és egyáltalán akarunk-e a mindannyiunkat ellátó búza termelésével foglalkozni – hangsúlyozta a Szabad Európa Rádiónak Dejan Ivanišević gazda, utalva arra, hogy a gazdák szinte koldusbotra jutottak.

Az olajfinomítót azonban nemcsak Újvidéken, hanem Pancsován is blokkolják a termelők, mégpedig a Pancsova–Smederevo úton. A Kovin–Pancsova utat egy óra 15 percre lezárták tegnap, csak 15 percre oldották fel minden alkalommal az zárlatot, majd újra több mint egy órára lezárták.

Szigorították a tüntetést Szabadkán is. Amíg az elmúlt napokban 45 percen át lassították a közlekedést a körforgalomban a Nagyfényre vezető úton, tegnap már másfél órára lezárták a forgalmat, azt követően csak fél órán keresztül engedték át a járműveket, majd újabb zárlat következett.

Miroslav Matković szabadkai termelő a médiának elmondta, hogy a termelők szerdán este meghívást kaptak ugyan a mezőgazdasági minisztériumból, tárgyalásra hívta a gazdákat a tárcavezető, ám Matković szerint nincs miről tárgyalniuk, először az idén tett ígéreteiknek kell eleget tenniük. Szavai szerint csakis a 2024. évről tudnak tárgyalni. Elmondta, Kiszácsra hívták a miniszter asszonyt, üljenek ott tárgyalóasztalhoz, és a nyilvánosság is követhesse a tárgyalás menetét.

Az említett városok mellett Csentán, Szerbcsernyén, Zomborban, Nagykikindán, Nagybecskereken,  Aradacon, Ópazován, Palánkán, Petrőcön, Dunacsében (Čelarevón), Bácstóvárosban (Tovariševón), Dunagálosban (Gložanban), Dolován, Homokbálványoson (Bavaništén), Kozmadamjánban (Kuzminban), Révújfalun (Banatsko Novo Selón) is tüntetnek a gazdák, ahogy Požarevacon is és Račában (Közép-Szerbia), illetve Brestovacban (Dél-Szerbia) is. A Nova.rs beszámolt arról, hogy Jagodina és Ćuprija is támogatja a gazdatüntetést, de nem mernek csatlakozni, mert a hozzátartozóikat felmondással fenyegették meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tartományi képviselőház előtt tüntettek traktoraikkal egy órán keresztül a gazdák (Fotó: Dávid Csilla)