A Szerbiai Egyetemek Hallgatóinak Konferenciája (SKONUS) nyílt felhívásban sürgeti az egyetemek rektorait és a karok dékánjait, hogy haladéktalanul hozzanak döntést a tanórák pótlásáról és a tanulmányi év megszervezéséről. Miközben a szerbiai állampolgárságú önköltséges egyetemi hallgatók az idei tanévtől visszakapják tandíjuk 50 százalékát, egyre nagyobb a bizonytalanság azzal kapcsolatban, a blokád alatt álló felsőoktatási intézményekben hogyan, mikor folytatódik és zárul e tanév.
A minisztérium által bejelentett tandíj-visszatérítés automatikusan jár minden állami fenntartású felsőoktatási intézménybe beiratkozott, tandíjat fizető hallgatónak. A kifizetés két részletben történik: az első április végéig, a második pedig szeptember végéig. A visszatérítés ugyanakkor csak az első alkalommal felvett évfolyamra és tantárgyakra érvényes, a tanulmányokkal való haladás ösztönzése érdekében.
Ezzel párhuzamosan azonban a SKONUS arra figyelmeztet, hogy az oktatás körüli bizonytalanság aggasztó méreteket ölt. A nyári szemeszter és a vizsgaidőszak megszervezéséhez már most is legalább 27 hétre lenne szükség – ez azonban nem áll rendelkezésre októberig. Egyes karokon még a téli szemesztert sem sikerült lezárni, míg máshol már a vizsgaidőszak is lezajlott, ami súlyos egyenlőtlenségekhez vezet a hallgatók között.
A levél emlékeztet arra, a hallgatók elvárják, hogy a tanév szervezésére vonatkozóan világos, hivatalos és jogilag megalapozott döntések szülessenek. Miközben továbbra is fizetik a tandíjat, kollégiumi és lakásbérleti költségeket, nem kaptak választ arra, hogyan teljesíthetik tanulmányi kötelezettségeiket. A bizonytalan helyzet különösen azoknak a hallgatóknak jelent hátrányt, akik külföldi ösztöndíjakra, mesterszakokra vagy doktori képzésekre jelentkeznének, de nem tudják időben megszerezni a szükséges végzettséget.
A SKONUS szerint több mint 230 ezer hallgató jövője forog kockán. A szervezet alkotmányos jogokra hivatkozva azonnali, átlátható intézkedéseket és a hallgatók bevonásával zajló egyeztetést követel, mondván: a jövő generációinak oktatásáról van szó, amelyet nem lehet tovább bizonytalanságban tartani.
Jegyek, hiányzások
Az általános iskolák többsége már befejezte a blokádot, de egyes középiskolákban továbbra is tartanak az oktatás felfüggesztésével járó akciók. Milorad Antić, a Szakközépiskolák Fórumának elnöke szerint a kiesett tanórák miatt reális esély van arra, hogy változzon az osztályzatok lezárásának módja a tanév végén.
Antić elmondta, hogy a tanév végéig hátralévő időszakban gyakorlatilag lehetetlen teljes mértékben bepótolni az elmaradt tananyagot, ezért felmerült annak a lehetősége, hogy kevesebb osztályzattal is lezárhatják a félévet. A jelenlegi szabályozás szerint három jegyre lenne szükség az osztályzat megállapításához, de a szakértő szerint akár két jegy alapján is lezárhatják a második félévet – ez jelentős könnyítés lehet a diákok számára. Ugyanakkor számítani kell arra, hogy az iskolákba való visszatérés után több számonkérést irányoznak majd elő, hogy biztosítsák az értékelés megalapozottságát.
A tanórák látogatása ugyanakkor továbbra is kötelező. Azok a tanulók, akik ezek ellenére is igazolatlanul hiányoznak, a jelenlegi szabályok szerint fegyelmi eljárásokkal és osztályfőnöki figyelmeztetésekkel nézhetnek szembe. A magatartásjegy fokozatosan csökkenhet: 8 igazolatlan hiányzás után négyesre, 15-nél hármasra, 20-nál kettesre, míg 25-nél már egyesre értékelik a tanuló magatartását. Harminc vagy több igazolatlan mulasztás esetén már az iskolából való kizárás is szóba jöhet.
A tanév rendje más pontokon is módosul. Az Oktatási Minisztérium közleménye szerint a próba-kisérettségit – amit eredetileg március végére terveztek – április 25-ére halasztották. Ezen a napon a nyolcadikos diákok a matematika próbavizsgát írják meg, míg a magyar (vagy anyanyelvi) nyelvi, valamint a választható tantárgyból készült teszteket április 22. és 30. között szervezik meg az iskolák saját hatáskörben.

Nyitókép: Pixabay.com