Hétfőn bűnösnek mondta ki és első fokon négy év börtönre ítélte a párizsi büntetőbíróság Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) elnevezésű francia szélsőjobboldali párt vezetőjét. A négy évből két év felfüggesztett, két év pedig házi őrizet, továbbá a bíróság a politikust azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a választásokon való indulástól, valamint százezer euró megfizetésére is kötelezte. Az ítélet azt jelenti, hogy az egykori pártelnök nem indulhat a 2027-es francia elnökválasztáson, amelynek az egyik nagy esélyese (lenne). Le Pen az ítéletet „politikai döntésnek” minősítette, amely szerinte azért született, hogy „megakadályozza, hogy elindulhasson és megválasszák a 2027-es elnökválasztáson”. Egy hírműsor vendégeként pedig kijelentette, hogy a döntés teljesen sérti a jogállamiságot. A Nemzeti Tömörülés európai (szélső)jobboldali szövetségesei elítélték a hétfőn született döntést. Sőt az ügyben még Elon Musk, az öntörvényű milliárdos is megszólalt. A Trump-kormányzat erős embere saját platformján a X-en a következőket írta: „Amikor a radikális baloldal nem tud demokratikus szavazással győzni, akkor visszaélnek a jogrendszerrel, hogy börtönbe zárják ellenfeleiket.” – Majd hozzátette: „Ez a standard forgatókönyvük az egész világon.”
Le Pen szövetségesei azonban hangzatos nyilatkozataikban elfelejtették megemlíteni, hogy a francia politikust miért is ítélte el a párizsi büntetőbíróság. Az ugyanis kimondta: Le Pen és pártja európai uniós pénzforrásokat sikkasztott el. Konkrétan 2004 és 2016 között az Európai Parlamenttől asszisztensekre kapott keretösszeget nem az EP-képviselőket segítő asszisztensek kifizetésére használták fel, hanem olyan személyeknek juttatták azokat, akik Franciaországban dolgoztak a Nemzeti Tömörülésnek. Többek között Marine Le Pen parlamenti attaséja mellett testőrét is az EP-től származó pénzből fizették ki. Ily módon nem kevesebb mint 2,9 millió euró kárt okoztak az Európai Uniónak. Tegyük hozzá, hogy az ítélethirdetéskor nem csak Le Pent, hanem 24 társát, köztük a Nemzeti Tömörülés 8 EP-képviselőjét is elítélték hűtlen kezelés miatt. E vádak már csak azért is aggályosak, mert a Nemzeti Tömörülés egyik szlogenje úgy hangzik, hogy Felemelt fejek, tiszta kezek, ami a párt korrupcióellenes ígéreteire utal.
A francia szélsőjobboldal vezérének az ítélethirdetés óta tett kijelentései arra utalnak, hogy meg sem fordult a fejében a felelősségvállalás. Helyette a demokratikus intézményekbe, köztük a független bíróságba vetett hitet ássa alá. Ráadásul egyes elemzők szerint a Nemzeti Tömörülés akár bizalmatlansági indítványt is benyújthat az amúgy is ingatag lábakon álló kormány ellen. Tegyük hozzá, hogy Le Pen és hívei úgy beszélnek a hétfői ítéletről, mintha az példátlan skandalum lenne a francia igazságszolgáltatás történetében, holott az ország bíróságai sokszor ítélték már el a politikai elit jeles tagjait, elég csak Nicolas Sarkozyra gondolni, akit korrupció és befolyással való üzérkedés vádjában, vagy Jacques Chiracra, akit közpénzek helytelen felhasználása miatt nyilvánítottak bűnösnek.
Hétfő óta több olyan elemzés is született, amely kimondta, hogy Le Pen politikai karrierje az ítélet kimondásával tulajdonképpen véget ért. Ez így azonban nem igaz, ugyanis Le Pen még fellebbezést nyújthat be az ítélet ellen. A párizsi fellebbviteli bíróság pedig közölte, hogy Le Pen ügyében a vártnál hamarabb, 2026 nyarán döntést hozhatnak, ami kulcsfontosságú lehet a 2027-es választásokra nézve. Persze addig a Nemzeti Tömörülésen belül is sok minden történhet. Számos elemző rámutatott arra, hogy Le Pen jelenlegi vesszőfutása a fiatal, mindösszesen 29 éves Jordan Bardella esélyeit növeli arra, hogy végül ő legyen a párt 2027-es elnökjelöltje.
Bármi is történik az elkövetkező időszakban, a hétfői francia események egy fontos tanulsággal szolgálnak számunkra, mégpedig azzal, hogy a nyugati demokráciákban is elmúltak már azok az idők, amikor egy korrupciós vagy sikkasztási vád lemondást és a közéletből való visszavonulást vonta maga után. Sőt, ha Le Pen elgondolkodik azon, hogy az Egyesült Államok jelenlegi elnöke elítélt bűnözőként nyerhette meg a 2024-es elnökválasztást, akkor talán ő sem látja még veszve a 2027-es indulásának esélyeit.

Nyitókép: Elárasztották a gondok – Marine Le Pen (Fotó: AP via Beta)