Több százan vonultak fel csütörtökön este Kolozsváron egy magyar fiatal hétfőn este elkövetett bántalmazása ellen tiltakozva. „Az etnikai hovatartozás nem választ szét bennünket, de az utálat igen" – üzenték a békés megmozdulás résztvevői.
A város központi parkjában, a Sétatéren tartott békés megmozdulást a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek szervezték, a résztvevők is főleg fiatalok, egyetemisták voltak. Az ellen tiltakoztak, hogy a város két rivális futballcsapata, az Universitatea (U) Cluj és a CFR Cluj közötti hétfő esti mérkőzés után az U ultrái magyar fiatalok, illetve kiskorúak csoportját bántalmazták.
A tiltakozók tömege a Sétatér magyar színházzal szembeni bejáratánál gyülekezett, majd békésen vonult az Universitatea Cluj mérkőzéseinek a park másik végében található helyszínére, a Kolozsvár Arénához. A több száz fiatal szinte teljesen megtöltötte az aréna és a mellette lévő stadion közötti teret, néhányuknál az etnikumok közötti békés együttélést hangsúlyozó kisebb plakátok voltak.
A szervezők nevében László Petra, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Hangsúlyozta: fontos ügy miatt vonultak fel, ugyanis egy kolozsvári magyar egyetemistát bántottak, „egyet közülünk".
„Célunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a társadalomban lappangó erőszakra és gyűlöletre, amik akadályozzák, hogy mi magyarokként otthon tudjuk érezni magunkat Kolozsváron" – mondta.
Arra kérte a jelenlévőket, hogy példát mutatva kerüljék az erőszakot, szerinte csak akkor lesz változás. Románul is szólt pár szót, hangsúlyozva, hogy az a tény, hogy különböző etnikumok tagjai, nem választja szét a város lakóit, mert a mindennapokban egymás szomszédjaiként, barátaiként élnek.
Szilágyi Lóránt, a társszervező Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) elnöke közölte: a megmozdulásra azért volt szükség, mivel a hallgatás beleegyezésnek számít. „Ha csendben maradunk, azzal azt üzenjük, hogy elfogadható, ami történt, és elfogadjuk azt, hogy bármikor megverhetnek az utcán csak azért, mert magyarul beszélünk" – húzta alá.
Hangsúlyozta: a Kolozsváron élő magyaroknak meg kell tanulni kiállni magukért és egymásért. „A fiatalok elítélik az erőszak bármilyen formáját. Szabad és biztonságos életet akarunk, amelyben magyarként is otthon vagyunk" – húzta alá.
A szervezők arra biztatták a résztvevőket, hogy színes krétával rajzoljanak üzeneteket a város lakóinak, válaszként a történtekre. A tömegből egy román nő is szót kapott, aki hangsúlyozta: sok román is hisz az etnikumok közötti egyenlőségben.
A tüntetők között közéleti szereplők is jelen voltak, így a Románia Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) több politikusa. Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője az MTI kérdésére elmondta: Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán a képviselőházban személyesen tájékoztatta Catalin Predoiu belügyminisztert az esetről, és kérte az elkövetők mielőbbi azonosítását, megbüntetését. Maga is ezt kérte parlamenti felszólalásában – emlékeztetett a képviselő.
Az ügyben csütörtökön Emil Boc, Kolozsvár polgármestere is megszólalt, aki a Ziua de Cluj portálnak úgy nyilatkozott: az erőszak minden formáját elutasítja. Közölte: arra kérte a hatóságokat, mielőbb vizsgálják ki az ügyet, és azt mondta, eddig nincs arra utaló jel, hogy az agresszió etnikai indíttatású lett volna. Ezt közölte a rendőrség is, mely a lakosság segítségét kérte a tettesek azonosításához.
A megmozduláson a 19 éves magyar áldozat nagybátyja is jelen volt, aki az újságíróknak elmondta: unokaöccsét és barátait azért bántalmazták, mivel magyarul beszéltek. A mérkőzésről hazafelé tartó fiúkat szándékosan követték az U ultrái, akiknél baseballütő és üveg is volt. Utóbbival vágták fejbe a magyar áldozatot, akinek eltörött az orra, és az arcát négy helyen kellett összevarrni.
Csoma Botond az MTI-nek felidézte, hogy az erdélyi városban évtizedes ellentét van a két futballcsapat között, viszonyuk történelmi szempontból is terhelt. Emlékeztetett, hogy a CFR Cluj Kolozsvári Vasutas Sport Club néven 1907-ben, az Osztrák-Magyar Monarchia idején alakult, míg az egyetemi csapat, az Universitatea Cluj 1919-ben, a gyulafehérvári román nagygyűlés után. Azáltal, hogy a CFR tulajdonosa egy időben Pászkány Árpád magyar üzletember volt, még erősödött az érzés, hogy „a CFR a magyarok, az U a románok csapata" – emlékeztetett.
Rámutatott: az U drukkerei között sovénok is vannak. „Mindig is voltak, és nagyon sok magyar embert megvertek Kolozsváron az évek során. (…) Sajnos egyik esetben sem született börtönbüntetés" – mondta. Hozzátette: a bántalmazókat börtönbe kellene zárni, mivel azáltal, hogy a hatóságok „nem veszik komolyan" a hasonló eseteket, ezek továbbra sem szűnnek meg.
Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke szerint a kolozsvárihoz hasonló esetekhez a romániai közbeszédben egyre terjedő agresszió is hozzájárul, mivel „a verbális agresszió fizikai agressziót szül".
