2024. november 21., csütörtök
JEGYZET

Csökken a lakások túlértékeltsége

Valószínűleg mindenki tisztában van azzal, hogy az elmúlt években a lakásárak jelentősen megemelkedtek, ez a trend pedig az idei évben is folytatódott.

Az elmúlt évek eseményei, mint a járványhelyzetet követő munkanélküliség, a háborús veszélyhelyzet, az országot sújtó infláció, az alapanyagárak, valamint a hitelek kamatainak emelkedése jelentős hatást gyakoroltak az ingatlanok árára is. A járványt megelőző időszakhoz képest a használt lakásoké több mint a kétszeresére, az újaké majdnem a háromszorosára nőtt! A tavalyi év végén úgy tűnt, hogy a lakásárak mérséklődnek, azonban az idei év első negyedévében ugyancsak emelkedés következett be. Most azonban úgy néz ki, hogy nemcsak a növekedés üteme csökken, hanem az ingatlanok ára is visszaesik.

A legújabb információk szerint a lakásárak jövőre akár 20 százalékkal is csökkenhetnek. A Köztársasági Geodéziai Intézet 2023. első félévi jelentése szerint ugyanis az ingatlanpiacon a koronavírus-járvány kitörését követő két év dinamikus növekedés után most inkább a stabilizálódás tendenciája érvényesül. A statisztikákból kiderül, hogy az ingatlanpiac értéke az idei második negyedévben 1,7 milliárd euró volt, ami 13 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ebben az időszakban Újvidéken 38,8 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek, míg Belgrádban 20 százalékos visszaesést regisztráltak.

Az elmúlt években rengeteg tömbépület készült el, sok helyen még mindig folyamatban vannak a munkálatok, így jövőre még több lakás kerül a piacra. A felmérések alapján viszont csökkent a vásárlási kedv. Valószínűleg, aki ingatlanba akart fektetni, az már megtette, akinek viszont nem volt befektetni valója, annak sajnos most sincs. A kereslet és kínálat gazdasági alapelvei pedig kulcsszerepet játszanak. Ha a kereslet kisebb, mint a kínálat, akkor az árak előbb-utóbb csökkenek.

A magas ingatlanárakat, főként Újvidéken és Belgrádban az ukrajnai konfliktus, különösen az Oroszországból érkező nagyszámú polgári beáramlás is befolyásolta. Az ide érkező oroszok nagy része döntött úgy, itt is marad, így lakást, vagy házát vásároltak. Ez is nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy tovább emelkedjenek az árak, a hullám elmúltával pedig stabilizálódni látszik a piac. Másrészt viszont magas volt az infláció, és az építési költségek is, így az elmúlt pár év árugrásának egy része indokoltnak is nevezhető.

Az ingatlanközvetítők sok esetben felhívják a figyelmet arra is, hogy a hirdetésekben szereplő árak nem mindig mérvadóak. Azt mondják, az emberek gyakran túlértékelik ingatlanukat, vagy nem követik az ingatlanpiaci trendeket és az adott terület árait sem kísérik figyelemmel, így pedig irreálisan magas áron hirdetik meg lakásaikat, házaikat. Emellett valószínűleg azért is tűzik ki a magasabb árat, mert azt remélik, hogy később az alkudozás után még mindig reális árat kapnak érte. 

Sokan állnak hozzá úgy is, hogy csak abban az esetben válnak meg ingatlanuktól, ha jó árat kapnak érte.

Mindenesetre, ha ingatlanvásárláson gondolkodunk, akkor követnünk kell a piacot, és ki kell várnunk az esetleges árcsökkenést. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy bizonyos időnek azért el kell telnie ahhoz, hogy a kereslet és kínálat egyensúlytalansága az árakban is tükröződjön.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele