2024. december 22., vasárnap

Ki miért ragaszkodik a fosszilis energiahordozókhoz?

Élesen bírálta az Európai Unió klímavédelemért felelős biztosa az OPEC-tagállamok arra tett kísérletét, hogy lehetetlenné tegyék a COP28 dubaji globális éghajlat-politikai csúcstalálkozó résztvevőinek megállapodását a fosszilis tüzelőanyagok használatának fokozatos megszüntetéséről.

A minap Haitham Al-Ghais, az OPEC főtitkára az olajkitermelő államokhoz írt, kiszivárgott levelében arra figyelmeztetett, hogy „a fosszilis tüzelőanyagokkal szembeni helytelen és aránytalan nyomás elérheti a fordulópontot, ami visszafordíthatatlan következményekkel járhat”. Szerinte meg kell akadályozni minden olyan megállapodást, amely hatással lenne az olaj, a gáz és a szén folyamatos kitermelésére és értékesítésére. Lapértesülések szerint a levelet mind a 13 olajkitermelő állam illetékes miniszterének és az OPEC+ néven ismert, Oroszországot is magában foglaló csoport tíz másik országának küldték el. 

Wopke Hoekstra, az EU klímavédelemért felelős biztosa a levél kapcsán kijelentette, vele együtt sokan mások is sikertelennek és haszontalannak tekintik a próbálkozást, amely nincs összhangban a klímaváltozás drámai mértékével. A Reutersnek adott nyilatkozatában Hoekstra azt mondta, a dubaji csúcstalálkozó célja az, hogy helyesen lépjenek a világ jövője érdekében, és nem azért ültek asztalhoz, hogy a saját, szűken értelmezett nemzeti vagy pénzügyi érdekeikre figyeljenek.

Legkevesebb 80 ország – beleértve az EU 27 tagországát, az Egyesült Államokat és a klímaváltozásokra érzékeny szigetországokat – követelte, hogy az ENSZ dubaji klímacsúcsa foglalkozzon a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésének kérdésével. „A fosszilis tüzelőanyagok végének a kezdetét kellene jelentenie ennek a találkozónak. Ezt mindannyiunknak el kell ismernie, akár termeljük, akár csak felhasználjuk a kőolajat” – mondta Hoekstra, a korábbi holland külügyminiszter, aki egyébként karrierjét a Shellnél kezdte. Teresa Ribera spanyol környezetvédelmi miniszter egyenesen „visszataszítónak” nevezte, hogy az OPEC-országok ellenzik az ambiciózus határozatokat az éghajlati tárgyalásokon. A minap éppen a COP28 házigazdája, a klímacsúcson elnöklő Szultán Ahmed el-Dzsaber kavart vihart azzal, hogy kijelentette: nincs tudományos háttere annak, hogy a fosszilis energiahordozók kivezetése szükséges a klímaváltozás féken tartásához. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP