2024. december 22., vasárnap

Nagy gyorsasággal épülnek a lakások Szerbiában

Egy teljes emelet beomlott egy niši tömbház építése közben – Ki a felelős?

Az építőhelyen folyó munkálatokat a befektető által alkalmazott ellenőrök követik, a munkálatokért és azok törvényes lebonyolításáért pedig a kivitelező felel – nyilatkozta Goran Vesić építésügyi miniszter azt követően, hogy kedden egy tömbház építése során egy emelet teljesen beomlott. Az egyébként ötemeletesre tervezett létesítmény építésekor ugyanis a friss beton súlya alatt megengedett a vaskonstrukció – írja a B92. A hírportál a 192.rs Instagram-oldalra hivatkozva korábban közzétette, hogy a beomlás folyamán megengedtek a védőhálók is, majd az építőanyag elborította az utcát. Az eset a Čalije városrészben történt, a Momčilo Milovanović utcában.

Az üggyel kapcsolatban az illetékes miniszter kiemelte: a törvényes rendelkezések szerint az építési engedéllyel rendelkező befektető köteles szerződést kötni egy kivitelezővel. Utóbbi felel azért, hogy az építkezés az elkészített tervek szerint haladjon, de köteles biztosítani az építési területet és megszervezni a munkálatokat, illetve teljesíteni a törvény által előírt munkafeltéteket is. Mindezeket az erre felhatalmazott ellenőr követi: utánajár, hogy a kivitelező az építési engedéllyel összhangban jár-e el, folyamatosan követi a munkálatok minőségét, illetve azt is ellenőrzi, hogy a kivitelező teljesíti-e a kötelezettségeit – vázolta a szabályozás fő elemeit Vesić. 

A miniszter hangsúlyozta, hogy a köztudattal ellentétben a befektetőt az érvényes rendelkezések értelmében csak akkor terheli felelősség, ha nem alkalmazott ellenőröket a kivitelezés követésére. A szóban forgó esetnél először is az ellenőr munkáját kell felülvizsgálni, majd a kivitelező felelősségét is ellenőrizni kell – mondta. Hozzátette: „biztos vagyok abban, hogy a niši építésügyi felügyelőség már megtette a lépéseket annak érdekében, hogy felülvizsgálja az építkezést”. Az eljárás folytatására vonatkozólag a tárcavezető elmagyarázta, hogy a felügyelők az ügyészségnek adják le jelentésüket, amely ezek alapján dönt arról, hogy történt-e szabálysértés az építkezőhelyen. 

Vesić szerint a hazai építőiparnak sokkal nagyobbak a lehetőségei, mint a fizetőképessége. Szerbiában ugyanis rekordidő alatt értékesítik az építés alatt álló lakásokat, hisz a hazai lakosok mellett nagyon sok külföldi is érdeklődik az ingatlanok iránt. Elsősorban Észak-Macedóniából, Bosznia-Hercegovinából, Horvátországból, Bulgáriából és Romániából, illetve az arab államokból érkeznek foglalók a Szerbiában épülő lakásokra. Így az ingatlanpiac rohamosan növekszik, a kereslet felgyorsítja az építkezéseket, a kivitelezők viszont nem tudnak lépést tartani ezzel sem a munkaerő biztosításának tekintetében, sem a költségek megtérítésében – vázolta a problémát a tárcavezető. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)