2024. december 22., vasárnap

Átvilágítással a pénzmosás ellen

Az Unióban tízezer euróra korlátozták a készpénzfizetéseket

A pénzmosás elleni küzdelemmel indokolják az Európai Parlament azon döntését, mi szerint a jövőben a tagországokban betiltják azokat a készpénzfizetéseket, melyeknek összege meghaladja a tízezer eurót – jelentette a Blic biznis híroldal. Külföldi forrásokra hivatkozva hozzátették: az ideiglenes egyezmény elsőként egyesíti az Európai Unió területén a készpénzalapú kifizetésekre vonatkozó rendelkezéseket. Ezzel bezárja azokat a kiskapukat, amelyeket a törvényszegők az eddigiekben kihasználtak annak érdekében, hogy az illegális üzleteléseikből származó jövedelmüket tisztára mossák vagy terrorista akciókat finanszírozzanak. Ugyanakkor az egyezmény megalapozza a pénzmosás ellen küzdő nemzeti rendszerek fejlesztését is – írják.

A rendelkezés elemzésében hangsúlyozzák, hogy az említett törvényellenes üzletelések visszaszorításában központi szerepet játszanak a bankok, az ingatlanügynökségek, a vagyonkezelők, a kaszinók és a kereskedők. A szóban forgó ideiglenes egyezménnyel azonban a felelősséget kiszélesítik a kriptovaluta-kezelőkre is. Az új szabályozás ugyanis kötelezi a Koordinált termékbiztonsági tevékenységek (CASP) szolgáltatóit arra, hogy az úgynevezett „kellő gondosság (due diligence)” értelmében járjanak el a szerződések vagy pénzügyi megállapodások aláírása előtt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üzletkötés folyamán átvilágítják az ügyfeleiket: információkat gyűjtenek a leendő partnereikről, az üzletelés folyamán felmerülő gyanús tevékenységeket pedig jelentik az illetékes szerveknek. Az egyezmény értelmében a CASP-szolgáltatók ezt minden ezer eurótól magasabb összeg esetében kötelesek megtenni. Ugyanez vonatkozik a jövőben a luxuscikkek forgalmazóira is. A szigorított rendelkezések ugyanis vonatkoznak a drágakövekkel, luxusautókkal, magánrepülőkkel és hajókkal kereskedő vállalatokra és személyekre is – állítják az egyezmény elemzői.

Ugyanakkor kiemelik, hogy a „kellő gondosság” értelmében lefolytatott eljárások levezetését az egyezmény előrelátja azokban az esetekben is, amikor az üzletelésben egy magas üzletkötési rizikófaktorral jelölt ország is érintett. Ezen államokban ugyanis hiányos a pénzmosást, illetve a terrorizmust megakadályozó nemzeti rendszer, így „fenyegetést jelentenek az Európai Unió belső piacának integritására”. 

Az uniós törvényhozók szerint a készpénzfizetés korlátozásával és az átvizsgálás kötelezettségével jelentősen megnehezítik a pénzmosást, de a rendelkezések „betöltik a nemzeti törvényekben jelen levő hézagokat is”. Ösztönzik ugyanis a tagállamokat arra, hogy hatékonyabban felügyeljék a kriptovaluta-kereskedelmet, és kísérjék azoknak a gazdag polgároknak a banki ügyleteit, akiknek a vagyona meghaladja az 50 millió eurós értéket. Ezzel többek között azt is meg szeretnék gátolni a törvényhozók, hogy a befolyásos és tehetős oroszok megkerüljék az uniós szankciókat. 

Az új rendelkezéseket formálisan jóvá kell hagyniuk a tagországoknak is. Nekik kell felügyelniük ugyanis az érvényesítésüket is, együttműködve azzal az új európai szervezettel, amelyet a pénzmosás elleni küzdelem céljával hoznak létre – írja a külföldi és a hazai sajtó.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)