2024. november 22., péntek

Kedvező üzleti légkört kell teremteni

NALED-felmérés a gazdaság kihívásairól

A munkaerő elérhetősége és az infláció a szerb gazdaság számára a legnagyobb kihívás az idén – derült ki a Helyi Gazdaságfejlesztési Nemzeti Tömörülés (NALED) felméréséből. 

Az állami és a civil szektor leginkább attól tart, hogy a konfliktusok kiszélesednek Európában és a világban, a gazdasági szereplők pedig kihívásként említik a munkavállalókat terhelő adókat és járulékokat. A felmérésben résztvevők értékelése szerint az illetékes intézményeknek prioritásként kell kezelniük az állami pénzügyek fejlesztését, a szürkegazdaság elleni küzdelmet, és jobb feltételeket kell teremteniük a vállalkozók és az innovációk számára. Szerbiában ez mindenképpen hozzájárul a   sikeresebb üzleteléshez.

Dragan Penezić, a NALED munkatársa szerint fontos lenne, hogy megalakuljon az új kormány, hiszen folytatni kell a szürkegazdaság elleni küzdelmet, ide tartozik az áfa gyorsabb visszatérítése, a rugalmas munka szabályozása, valamint a készpénz nélküli fizetés ösztönzése.

Mint mondta, a januárban végzett kutatások eredményei azt mutatták, hogy a megkérdezettek 65 százaléka tavaly elégedett volt az intézményekkel való együttműködéssel. Kiemelték a pénzügyminisztériumot, a telekommunikációs és tájékoztatási minisztériumot, valamint az adóhivatalt. A gazdasági szereplők szerint az új kormányban fő téma kell hogy legyen a gazdaság, a pénzügyek és a környezetvédelem, a civil szektor pedig a gazdaság mellett az oktatást, a fiatalokat, valamint az energetikát emeli ki.

A megkérdezettek 64 százaléka elégedett volt az üzleti légkörrel, míg 34 százalék elégedetlenségét fejezte ki. A magánszektorban a megkérdezettek 72 százaléka értékelte pozitívan, az állami szektorban 81, a civil szektorban pedig ez a szám 41 százalék.

Az idei várakozásokat illetően a magánszektorban minden ötödik megkérdezett az üzleti légkör feltételeinek javulására számít, a legtöbbjük szerint azonban nem lesz változás. A felmérésben résztvevők 10 százaléka vár javulást a civil szektorban, az állami szektorban pedig 57 százalék. 

Az inflációt kihívásként említik, a megkérdezettek 52 százaléka úgy véli, hogy lassul az idén, 32  százaléka szerint pedig azonos szinten marad. A felmérésben résztvevők több mint fele a foglalkoztattak növekedésére számít.

Mindhárom szektorban a bevételek növekedését várják. A gazdasági szereplők több mint 90 százaléka arra számít, hogy az idén nyereségesebbek lesznek, s több beruházásban is reménykednek. A gazdasági befektetések növekedésére az állami szektor és a vállalatok több mint fele, a civil szektor 30 százaléka számít. A gazdasági szerepelők 43 százaléka szerint az idén az innovációkba fektetnek be.

A felmérés eredméníei alapján a NALED-hoz tartozó vállalatok beruházásainak értéke tavaly egymillió eurót tett ki. A felmérésben résztvevő helyi önkormányzatok 53 százaléka tervez intézkedéseket foganatosítani a foglalkoztatás növekedése érdekében. Az önkormányzatok költségvetése átlagban 264 millió dinár volt, azaz 2,2 millió euró.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: MTI