2025. január 27., hétfő

Otthonról könnyebb

Nagy a kereslet az ételkiszállítók iránt

Szerbiában az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvend az ételkiszállítás. Egyre többen rendelik meg az ételt, és az a lehető legrövidebb időn belül meg is érkezik. Ezzel időt takarítanak meg, mivel sokan nem szeretnek vagy nem érnek rá főzni. A koronavírus-járvány alatt és után főleg megugrott az online rendelések száma. Jelenleg számos vendéglátóipari egység nyújt ilyen jellegű szolgáltatást. A járvány miatt azok a vendéglátóhelyek is elkezdtek kiszállítani, amelyek addig ezt nem tették. Az ételkihordók havonta 170 ezer dinárt is megkereshetnek, ez azonban nagyban függ a munka mennyiségétől, valamint  a megrendelések számától. A munkaidő rugalmas, a futárok maguk döntik el, mikor dolgoznak.  Most már nemcsak ételt szállítanak ki, hanem mindenféle terméket – írja a BizLife hírportál.

Szerbiában a polgárok leginkább a népszerű élelmiszerláncoktól rendelnek, és leginkább 1500-1700 dinárt költenek el ételre.

Aleksandar Raca ételkiszállító a Bizlife hírportálnak elmondta, öt éve foglalkozik ételkiszállítással, a mindennapi munka dinamikus és érdekes, télen azonban a zordabb időjárás miatt nehezebbek a munkakörülmények. 

– Egyre nagyobb a kereslet a futárok iránt. A koronavírus-járvány után megugrott a számuk. A polgárok legtöbbet akkor rendelnek, amikor esik az eső, nagy meleg vagy hideg van. Ilyenkor kapjuk a legtöbb borravalót is – fogalmazott Raca.

A polgárok mindennap rengeteg ételfutárt láthatnak a városok utcáin, akik kerékpárral, robogóval vagy gyalog közlekednek. A Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség adatai alapján Szerbiában 2022-ben  634 cég nyújtott ételkihordó szolgáltatást, tavaly pedig már 697, ami 10 százalékos növekedést jelent.
Szerbiában olyan mértékben megnőtt a kereslet az ételkiszállítók iránt, hogy számos cég úgy döntött, hogy vendégmunkásokat alkalmaz. Üzbegisztánból, Kirgizisztánból, Kubából és Törökországból is érkeznek munkások. Például az Insako rent vállalat jelenleg 25 török állampolgárt alkalmaz. A cég képviselői szerint a törökök szorgalmasak, nem menekülnek a munkától, mentalitásban hasonlóak a szerbekhez, és könnyen feltalálják magukat. Azt tervezik, hogy a jövőben még több vendégmunkást foglalkoztatnak.

Ali Kan Isztambulból érkezett Szerbiában, és könnyen belekapott a szerb nyelvbe. A BizLife hírportálnak elmondta, hogy Belgrádban jól érzi magát, az emberek barátságosak és segítőkészek. 

– Ez lehet, hogy furcsán hangzik, de Belgrádban a közlekedési dugók nevetségesek Isztambulhoz képest, így nem esik nehezemre vezetni. Ezenkívül itt sokkal jobbak a munkafeltételek, s a bérek is kielégítőek – fejtette ki a vendégmunkás.

Szakértők rámutatnak azonban arra, hogy az ételkiszállítói munkának számos hátránya van. A platformmunkásokat, ahogy nevezik a legtöbbször őket, nem alkalmazottként, hanem önfoglalkoztatottként jelentik be a különböző cégek. Ez azt jelenti, hogy nincs velük kapcsolatban járulékfizetési és egyéb munkáltatói kötelezettségük. A platformokon dolgozók tehát nehéz helyzetbe kerülhetnek, ha megbetegszenek vagy nyugdíjba vonulnak. Az utóbbi időben azonban változik a helyzet, egyes cégek szerződést is kötnek a munkavállalóval. Az Európai Parlament tavaly már elfogadott egy javaslatot, miszerint a legtöbb platformmunkás ezentúl alkalmazott státuszt kapna, és ezzel együtt megfelelő járulékokat is fizetni kell utánuk a munkáltatóiknak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A polgárok akkor rendelnek a legtöbbet, amikor esik az eső, meleg vagy hideg van. Ilyenkor jár a legtöbb borravaló is (Fotó: Ótos András)