Finnország immár hetedik éve a világ legboldogabb országa – derült ki a World Happiness Report 2024-es jelentéséből. Finnországot Dánia, Izland, majd Svédország követi. A skála másik végén Afganisztán áll, amelyet jelenleg humanitárius katasztrófa sújt. A jelentés egyik újdonsága, hogy több mint tíz év után először nem szerepel az Egyesült Államok és Németország a húsz legboldogabb nemzet között, miután a 23. illetve a 24. helyre estek vissza.
A legjobb 20-ba bekerült Costa Rica és Kuvait, amelyek a 12. és a 13. helyet szerezték meg. Érdekesség, hogy a világ legboldogabb 20 országa között egyetelen nagyobb népességű sincs. Az első tíz közül csak Hollandiában és Ausztráliában él 15 millió személynél több, az első húszban pedig mindössze Kanadának és az Egyesült Királyságnak van több mint 30 millió lakosa. A világ két legnépesebb országa közül Kína a 60., India pedig 126. helyet szerezte meg. Szerbia a 37. helyen végzett, Magyarország pedig az 56. a listán.
A World Happiness Index jelentését 2013-ban indították el. A 143 oszág és régió lakóit arra kérik, hogy nullától 10-ig terjedő skálán értékeljék az élettel való elégedettségüket. A jelentés hat kulcstényezőt is figyelembe vesz: a szociális támogatást, a személyes jövedelmet, az egészséget, a szabadságot, a nagylelkűséget és a korrupció hiányát.
Vajon mi az oka annak, hogy a skandináv országok mindig az élen végeznek, amikor náluk hónapokig sötét van és hideg. Először is fontos leszögezni, hogy a World Happiness Report nem a szubjektív érzelmi állapotot jelölő boldogsásot méri, hanem inkább az általános elégedettséget. Tehát olyan külső tényezőket, amelyek mérhetők, és egyáltalán nem jelenti azt, hogy Finnországban ne lennének problémák. Az időjárást illetően pedig a finnek amúgy is hozzászoktak ahhoz, hogy a tél hosszú, sötét és hideg, ez nem befolyásolja a boldogságukat.
A Worls Happiness Index tulajdonképpen azt vizsgálja, hogy mennnyire gördülékenyek a hétköznapok egy adott országban, s mennyire könnyen lehet hozzájutni az egyes szolgáltatásokhoz. Szakértők rámutatnak arra, hogy Finnországban a magas bérek mellett garantált a egészségügyi ellátás és a jövedelembiztonság. A finnek alapvetően bíznak egymásban, és az őket körülvevő rendszerben. Az elégedettség második összetevője a stabilitás, Finnország 2022-ben pedig politikailag a legstabilabb országnak bizonyult a világban. Az intézményekbe vetett bizalom mértéke szintén magas. Ez azt jelenti, hogy az emberek szerint a közigazgatás rendben működik, az állami intézmények hatékonyan végzik a munkájukat, és felelősségre vonhatók. A társadalmi tényezőkön kívül a tiszta víz, a szennyezetlen levegő és az érintetlen természet nagyban hozzájárul a jóléthez és a boldogsághoz. A finnek számára nagyon fontos a természet, az erdő, amely nyugalmat és örömöt ad számukra.
Szakértők rámutatnak arra, hogy a kormány ugyan önmagában nem tudja boldoggá tenni az ország lakosságát, de egy jól működő intézményrendszer és a külünféle jóléti szolgáltatások számos, boldogtalanságra adó tényezőt képesek megszüntetni.