Az első negyedévben több mint 2700 adóbejelentés érkezett a Frilenseri portálról az adóhivatalba – közölte a Helyi Gazdaságfejlesztési Nemzeti Tömörülés (NALED). A szervezet innovációkkal és vállalkozásokkal megbízott tanácsadója, Marija Suzić a Blicnek adott nyilatkozatában kiemelte: a köztársasági egészségbiztosítási alap lehetővé tette a szabadúszók számára az egészségügyi kártyák automatikus hitelesítését. Az előnyt mindazok a fizikai személyek élvezhetik, akik az előírt módon kifizették az adóbevallás alapján elszámolt egészségügyi biztosítást. Ezt megtehették az ePorezi és a frilenseri.purs.gov.rs oldalakon is, de papírformában is teljesíthették kötelezettségeiket – mutatott rá a lehetőségekre a NALED tanácsadója. Kiemelte: a változás jelentősen megkönnyíti a szabadúszók számára az egészségügyi biztosítás rendezését, akiknek „ezentúl nem kell a Köztársasági Egészségbiztosítási Alaphoz fordulniuk a hitelesítésért”.
Suzić hangsúlyozta azt is, hogy a szabadúszók munkafeltételeinek fejlesztése különböző állami szervek közös munkájának köszönhető, amelyek együttműködését a Pénzügyminisztérium koordinálja. A szabadúszók számára létrehozott portálon ugyanis számos más jellegű, hasznos eszköz is rendelkezésre áll mind a már szabadúszóként tevékenykedők számára, mind azoknak, akik szabadúszóként szeretnének érvényesülni a jövőben. Példaként azt az önértékelési tesztet említette, amely rámutat arra, hogy az adott tevékenységgel foglalkozó fizikai személy teljesíti-e annak feltételeit, hogy a szerbiai rendszer szabadúszóként tartsa számon. Ugyanakkor a portál lehetőséget nyújt az érintettnek arra is, hogy a felkínált adózási modellek alapján kiszámítsák a kötelezettségeiket.
A szabadúszókat ugyanis a munkavégzésük körülményei alapján négy kategóriába sorolta a szerbiai adóztatási rendszer. Az első csoportba azok tartoznak, akik Szerbia területén végeznek megbízatásokat külföldi munkaadóknak, legyenek azok vállalkozók, cégek vagy akár fizikai személyek is. A második kategóriába azokat a fizikai személyeket sorolják be, akik az ország területén dolgoznak hazai, szintén fizikai személyként nyilvántartott munkaadóknál: ebbe a csoportba tartoznak például a dadák és a gondozónők – mutatott rá a két első csoport jellemzőire a tanácsadó. Ugyanakkor ismertette az adóztatás alapjaként alkalmazott harmadik kategóriát is, amelybe azok a szerbiai munkavállalók tartoznak, akik külföldön dolgoznak, ám idehaza adóznak. Külön csoportba sorolják azokat a külföldi szabadúszókat is, akik Szerbia területén dolgoznak, és jövedelmüket az országban kapják kézhez akkor is, ha a munkáltatójuk külföldi.
Mindezekről részletesen tájékozódhatnak a szabadúszók a frilenseri.purs.gov.rs oldalon, ahol számos más, a tevékenységükhöz kötődő kérdésre is választ kaphatnak – emelte ki a portál előnyeit a NALED tanácsadója. Hozzátette: az oldal elérhető angol nyelven is, ami lényegesen megkönnyíti a külföldi munkavállalóknak az adóbevallás átadását és kötelezettségeik rendezését.
Nyitókép: Pixabay