2024. július 16., kedd

Negyedóránként váltak milliomossá

A világ legnépesebb országának számító Indiában a 2014 óta folyamatosan kormányzó Bharatija Dzsanata Párt (BJP) és szövetségesei nyerték meg a – bő negyven napig tartó és június 1-jén véget ért – parlamenti választást. Bár a BJP sokkal nagyobb arányú győzelemre számított, így is hatalmon maradt és hozzáláthat kampányígéretei megvalósításához.

Az elemzők abban bíznak, hogy a hindu nacionalista Narendra Modi régi-új miniszterelnök, aki június 9-én tette le a hivatali esküjét, folytatja a gazdaság megerősítésére és felpörgetésére összpontosító politikáját, amelyet a kormánykoalíció többi tagja is támogat. A kampányban azt ígérte, hogy a jövőben az 1,43 milliárd lakosú ország gazdaságának nemzetközi helyezésén is javít. A jelenlegi ötödik helyről a világ harmadik legnagyobbjává „varázsolja”. Többször megismételte: vezetésével India már az évszázad közepére fejlett országgá válik.

A gazdasági törekvések részeként új munkahelyeket is létesítene. Folytatná eddigi programját is, amelynek részeként erősíteni akarja a hazai védelmi ipart, növelné az exportot és segítené a mezőgazdaságban dolgozókat is. Kilátásba helyezte a beruházások ösztönzését, az üzleti életben még mindig nehézségeket okozó bürokrácia megnyirbálását és a költségvetés fokozatos konszolidációját. Nagy hangsúlyt fektetne a fenntartható fejlődés és növekedés biztosítására is. A jóléti intézkedésekről sem feledkezne meg, hiszen ezen a területen már olyan eredményeket ért el, amelyek a BJP szerint hozzájárultak a szegénység csökkentéséhez. 

A hatalmon töltött tíz év alatt már átalakította India politikáját: belföldön a hindu nacionalizmust emelte piedesztálra, ami mély törésvonalakat alakított ki a társadalomban.

Támogatói erős vezetőnek tartják, aki javított India nemzetközi pozícióján. Kritikusai és ellenfelei szerint autokrata stílusa és politikája, valamint személyi kultusza intoleranciát szült, miközben a szédületes gyorsasággal növekvő gazdaság eredményeiből a többség alig érez valamit. Az indiaiaknak csak kisebb része profitált igazán a fellendülésből, miközben továbbra is magas a munkanélküliség a fiatalok körében. Ez pedig elégedetlenséget szült az utóbbi időben, ami a választáson abban nyilvánult meg, hogy sokkal kevesebben szavaztak Modi pártjára és szövetségeseire, mint korábban. 

A hozzá közelállók ennek ellenére kedvezően ítélik meg a jövőt Indiában, a gazdaság folyamatos erősödésre számítanak, és csökkenő inflációra. Meggyőződésük, hogy a pénzromlás mértékét a jegybank 2 és 6 százalék közé szorítja le, s ott is tartja. A vonatkozó adatok biztatóak, hiszen az infláció márciusban már 4,75 százalékon állt éves szinten.

A bruttó hazai össztermék (GDP) 2035-ig folyamatosan legalább évi 6,5-7 százalékot növekedhet. A merész állítást V. Anantha Nageswaran, a kormány gazdasági főtanácsadója fogalmazta meg a minap. A siker érdekében azonban különböző intézkedések bevezetését is javasolta. Szerinte csökkenteni kell az adókat és a bürokráciát, hogy minél több külföldi beruházást vonzzanak be az országba.

A külföldiek ugyanis nemcsak a lassú és nehézkes indiai ügyintézésre, adminisztrációra panaszkodnak, hanem a (jog)szabályok és előírások gyors változásaira is. A rossz minőségű (vas)utak és a hiányos infrastruktúra is gondot okoz a számukra, hiszen hátráltatják az üzletmenetet. A nyugati cégek kockázati tényezőnek tartják a magas importvámokat is. 

A megannyi nehézség ellenére India – néhány délkelet-ázsiai ország mellett – az évek óta dúló kínai–amerikai kereskedelmi háború egyik haszonélvezője. A kínai szigorítások miatt a nyugati cégek egyre több termékük gyártását helyezik át részben Indiába, amit a Modi-kormány adókedvezményekkel támogat. Ennek eredményeként az ország egyre több elektronikai terméket exportál.

És nagy mennyiségben importál orosz energiahordozókat. Merthogy nem csatlakozott az – ukrajnai háborúja miatt – Oroszországot szankciókkal sújtó államokhoz. 

A látványos teljesítménynek köszönhetően az indiai GDP bő 8 százalékkal növekedett a 2023. évben pénzügyi szempontból, az ideiben pedig több mint 7 százalékkal bővülhet. Néhány közgazdász úgy véli, hogy az ideális növekedési ütem India esetében 9,5-10 százalék lenne. Ilyenre már akadt példa az ország szomszédjában, Kínában, amely az 1970. évektől ekkora teljesítménnyel jutott el a jelenlegi fejlettségi szintre. Mások inkább azzal értenek egyet, hogy Indiának fontosabb a hosszú távú mérsékelt emelkedés. 

Az elemzők egyetértenek abban, hogy a dél-ázsiai ország csak évtizedek múlva érheti utol Kínát. Feltéve, ha ez a céljai közé tartozik. Jelenleg inkább arra összpontosít, hogy jó erőben legyen a gazdasága, javuljon a lakosság életszínvonala, bővüljön a középosztály, és jöjjön a külföldi tőke, vagyis minél több nagy nemzetközi cég jelenjen meg az országban, s vigye oda termelési kapacitása egy részét. 

Munkaerőben nem lesz hiány. A következő másfél évtizedben ugyanis Indiában mintegy 39 millió ember lép be csak a gyáripari munkaerőpiacra. 

És persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy ebben az országban tömegével jelennek majd meg az újgazdagok, milliomosok is. Az elit közösség tagjainak tábora már tavaly több mint 12 százalékkal gyarapodott. A legújabb becslések szerint Indiában már 359 ezer állampolgár rendelkezik legalább egymillió dollár befektethető összeggel. Kétszer annyian, mint tíz évvel ezelőtt. Csak tavaly 40 ezerrel nőtt a számuk, azaz negyedóránként lépett a színre egy-egy új dollármilliomos. 
 

Nyitókép: Narendra Modi (Fotó: Beta/AP)