2025. április 16., szerda

Tavaszi allergiaszezon – hogyan védekezzünk?

Itt a tavasz és vele együtt újra megérkezett az allergiás nátha időszaka is. Az allergiások száma évről évre növekszik, és kellemetlen tünetei egyre inkább megkeserítik az elszenvedők mindennapjait. Teljesen elkerülni ugyan nem tudjuk az allergiával járó kellemetlenségeket, de tudatos felkészüléssel és egy kis odafigyeléssel könnyen enyhíthetjük a tüneteket, és élvezhetőbbé tehetjük a tavaszi napsütést.

Az allergia szinte bármikor ránk törhet, egyeseknél a tavasz első napjaiban, másoknál csak a nyár beköszöntével jelentkeznek az első tünetek. Ezt számos tényező kiválthatja: kora tavasszal az első virágzás, nyár elején a fűpollen, nyár végén pedig a gyomnövények, mint amilyen a parlagfű. Ezek a növények minden évben ugyanakkor virágoznak, így az allergiára hajlamosak idejében fel tudnak készülni a szezonra, annak érdekében, hogy elviselhetőbbé tegyék maguk számára ezt az időszakot.

Számos olyan hatékony módszert ismerünk, melyekkel enyhíteni tudjuk az allergiás tüneteket. Mint általában, most is fontos a megelőzés. Talán nem is gondolnánk, de az otthonunk tisztán tartása, a ruháink rendszeres tisztítása és a gyakori hajmosás is már nagyban hozzájárulhat a tünetek enyhítéséhez, hiszen a ruhánkon és a hajunkon megtapadt pollen, valamint a lakásba bevitt allergének rendszeres eltávolítása csökkenti szervezetünk immunválaszát az idegen anyagokra (allergénekre), és ezáltal kevesebb allergiás tünetet produkál.

Az allergia ellen más módon is védekezhetünk. Korábbi cikkeimben írtam a tengervizes orrspray-ek, a fiziológiás oldat és az orrmosó kedvező hatásairól, továbbá a dekongesztánsok, a nazális kortikoszteroidok és az antihisztamin-tartalmú készítmények használatáról. Mindezek egyenkénti használata is már javulást eredményezhet, de kombinálhatók is.

A tünetek enyhítése érdekében a fent említett terápiát kiegészíthetjük még egyéb készítményekkel. Egyik ilyen a kvercetin. A kvercetin egy természetes flavonoid vegyület, mely gátolja a hízósejtek aktiválását, ezáltal csökkenti a hisztamin és egyéb gyulladásos mediátorok felszabadulását, és enyhíti az allergiás reakciók lefolyását, például az orrdugulást. Napi 250–500 mg kvercetin iható, az eddigi tanulmányok szerint szünet nélkül legfeljebb 12 hétig. Hatása 5-7 nap után észlelhető, ezért használatát ajánlott célzottan, még két héttel a virágzási szezon előtt elkezdeni.

Bizonyított tény, hogy az alacsony D-vitamin-szint nagyobb potenciált jelent az allergia kialakulására is. A D-vitamin immunrendszerre gyakorolt pozitív hatása nagyban megkönnyíti az allergiával szembeni harcot. Amennyiben az allergiás tünetek miatt kevesebb időt tudunk a szabadban tölteni, vagy eleve D-vitamin-hiányban szenvedünk, napi 400–2000 NE D-vitamin pótlása ajánlott.

Egy másik ilyen vegyület a gyakran emlegetett és közkedvelt C-vitamin, ami nem mellesleg természetes antihisztamin. A C-vitamin csökkenti a hisztamin koncentrációját a szervezetben, ezzel hozzájárul az allergiás tünetek enyhítéséhez. Mindemellett kiváló antioxidáns is, és manapság már egyre több kutatás foglalkozik az antioxidánsok allergiás náthára gyakorolt pozitív hatásaival, ami azt jelenti, hogy a C-vitaminnal bizonyára a jövőben is lesz dolgunk az allergia kezelésében.

 

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel