2024. augusztus 22., csütörtök

Hol a legdrágább az élet?

Egyes városokat érdemes elkerülni

A megélhetési költségek világszerte megugrottak az elmúlt években, egyes helyeken azonban elképesztő drágaság uralkodik. A Numbeo internetes adatbázis félévente közzéteszi a világ városainak megélhetési költségeit vizsgáló indexét. A városokban olyan tényezőket néznek meg mint az élelmiszerek ára, az éttermi étkezések költsége és a helyi vásárlóerő. Ezek alapján jelenleg Genf a világ legdrágább városa. Megélhetési költségeinek összpontszáma 101,7, ami a legmagasabb a városok között. Egy egyedülálló személy havi megélhetési költségeit bérleti díj nélkül 1715 dollárra becsülték, míg egy négytagú család havi költsége 6300 dollár. Genfben a drágasághoz többek között a magas jövedelmek, a magas adók és az importvámok járulnak hozzá. Fontos megjegyezni azonban, hogy az itt élők életszínvonala is magas. Genfben székel egyébként az ENSZ európia központja, a Vöröskereszt, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO). 

A lista második helyén Zürich szerepel. A magas fizetés, az erős fogyasztói vásárlóerő, de a folyamatosan emelkedő ingatlanok ára is hozzájárultak a drágasághoz. A városban minden jelentősebb divatmárka és cukrászda képviselteti magát. Ezenkívül ott vannak még a bankok, a svájci óra, a drágakövekkel zsúfolt ékszerek, és természetesen a csoki. Zürich lakossága alig valamivel haladja meg a 350 ezer főt.

A harmadik a listán New York, elsősorban a magas infláció és a szállásköltségek miatt. New York egyébként a világ egyik leggazdagabb városa, a bruttó hazai terméke meghaladja Brazíliáét vagy Oroszországét. A világ egyik legpezsgőbb városa, a kínálat szinte végtelen, legalább 34 ezer üzlet várja a vásárlókat. Érdemes megemlíteni, hogy ha csupán a bérleti díjakat vették volna figyelembe, Genf a harmadik helyen végzett volna, 81,5 ponttal. Ez azt jelenti, hogy 18,5 százalékkal olcsóbb a svájci városban élni, mint New Yorkban, az élelmiszerek azonban drágábbak, sokkal többe kerül a bevásárlás.

San Francisco a technológiai ipar miatt az Egyesült Államok egyik legdrágább és legvirágzóbb városa lett. A lakhatási költségek nagyban hozzájárulnak a magas megélhetési költségekhez. A listán egyébként számos amerikai város szerepel, mint Los Angeles, Boston, San Diego, Miami, Denver, Chicago.

London a világ egyik pénzügyi központja, lényegesen magasabbak a megélhetési költségek, mint az Egyesült Királyság más részein. Az ázsiai városok közül Szingapúr is a listára került. Kevés a földterület és korlátozottak a természeti erőforrások, így törvényszerű, hogy magasak a megélhetési költségek. Tehát mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki az említett városokba költözne.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)