2024. szeptember 8., vasárnap

Álcázott árak

A kereskedők és szakemberek szerint a Legjobb ár akció csak rövid távon hozhat eredményeket

A Legjobb ár akció valódi hatását a következő hetekben érezzük majd: az állami intézkedéssel általános árcsökkenést biztosítunk – mondta Tomislav Momirović kereskedelmi miniszter a szeptember 1-jétől érvényesített országos akcióról a Szerbiai RTV műsorában. A minap adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a polgárok jelentősen több terméket vásárolhatnak ugyanazért az összegért, és hogy az intézkedés legnagyobb terhét a kereskedők viselik.

Ahogyan arról beszámoltunk, az államvezetők a jövő évre vonatkozó minimálbérről szóló döntés kihirdetése napján jelentették be, hogy az idén Legjobb áron hirdetik meg azt az akciót, amelyet tavaly hasonló helyzetben Jobb ár elnevezéssel érvényesítettek. Az idén 81 fajta, azaz összesen több mint 700 terméknek az árát csökkentették azokban az üzletláncokban és boltokban, amelyekkel az állam kiegyezett: a hírközlések szerint 2500 ilyen elárusítóhely van országszerte.

AKÁR HÚSZEZER DINÁR A ZSEBBEN MARADHAT?

Az október végéig tartó akció valódi segítséget jelent a polgároknak, hisz jelentős árcsökkentést biztosított a szerb kormány – mondta Momirović az intézkedés érvényesítésének első napján, amikor személyesen bizonyosodott meg arról, hogy a Legjobb ár címkék valóban felkerültek az eladóhelyek polcaira. Termékenként különböző arányú leárazást hirdetett meg a kormány.

Kiemelte, hogy a tavaly érvényesített Jobb ár akció 16 százalékban járult hozzá az infláció visszaszorításához. Az akció érvényesítése várhatóan az idén is kihat az árak általános csökkenésére, ugyanis azok a kereskedők is rákényszerülnek a követésükre, akik nem vesznek részt az állam kezdeményezésében: ennek hatását a következő hetekben érezhetik a lakosok – fejtette ki a miniszter. Újságírói kérdésre elmondta azt is, hogy az akció érvényesítéséhez fűződő tárgyalások „egyáltalán nem voltak könnyűek” az államnak azonban sikerült kiegyeznie a kereskedőkkel, és elsősorban őket, illetve a beszerzőket és forgalmazókat terhelik az árcsökkentések – mondta a miniszter.

A POLITIKA ÁRA

Az ilyen akciók minden szempontból kihatnak a kereskedők üzletelésére, mégpedig negatívan – mondta a Nova ekonomija szakportálnak Goran Kovačević, a Gomex üzletlánc társtulajdonosa. Ugyanis az említett kereskedelmi hálózat is részt vesz a Legjobb ár állami intézkedés érvényesítésében, annak ellenére is, hogy hasznot nem remél.

– A tavalyi akció ugyan jövedelmezett, de csak időszakos üzleti eredmény volt, hisz elsősorban az infláció okozta a látszólagos nyereséget. Valódi haszonra az idén sem számítunk, a jelenlegi világpiaci helyzetben pedig jelentősen meg is nehezíti az üzletelést egy központosított árcsökkentés. Ugyanakkor már felkészültünk az ilyen állami határozatokra, hisz időszakosan megismétlődnek. Minden üzletláncnak van saját módja arra, hogyan ellensúlyozza a vesztességeit – mondta Kovačević.

Hozzátette: az ehhez hasonló akciók valójában a gazdaságpolitika sikertelenségét tükrözik, de egyik államvezetés sem szívesen vallja be a saját hiányosságait. Valószínű, hogy a szerb államvezetés is tudatában van a jelenlegi helyzetnek, de az árak lefagyasztása helyett inkább a kereskedőkkel „tárgyal”. 

–  Az ilyen akciók elsősorban populista jellegűek, rövid távon hoznak csak eredményeket, de semmiképpen nem javítják a lakosság életszínvonalát – hozta nyilvánosságra az álláspontját az akciót érvényesítő Gomex üzletlánc társtulajdonosa. 

Mihailo Gajić közgazdász szerint felvetődik a kérdés, hogy az üzletláncok mégis miért vesznek részt egy számukra negatív kezdeményezésben?

– Egyetlen törvénybe iktatott rendelkezés, határozat vagy szabályzat sem kötelezi az üzletláncokat arra, hogy érvényesítsék az árcsökkentő intézkedést. A nagy kereskedelmi hálózatok képviselői azonban pontosan tudják, hogy kinek a kezében van az irányítás, azaz ki rendelkezik azzal a hatalommal, amely a piaci kiegyezésekhez szükséges – mutatott rá a lehetséges okra a közgazdász. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az említettek nem csak Szerbiára jellemzőek, sok európai országban hasonló a helyzet.

ELLENŐRIZNI KELL A CSOMAGOLÁST IS!

A Legjobb ár akciót mi is tetten értük: annak a kiskereskedelmi láncnak az egyik üzletébe látogattunk el, amely Újvidéken és környékén működik. Az eladó azonnal fel is hívta figyelmünket arra a pástétomra, amelyet Legjobb ár címkével láttak el, és „csupán” 59,99 dinárt kértek érte. Megakadt azonban a szemünk a felette levő címkén is, amely az üzletlánc saját akcióját hirdette, és 89,99 dináros árat jelzett. Kiderült, hogy Legjobb áron a pástétom 50 grammos kiszerelését kaphatjuk meg, az üzletlánc akciója viszont a 75 grammos csomagolásra vonatkozik. Nem kellett hosszadalmas matematikai műveleteket végezni ahhoz, hogy rájöjjünk: tulajdonképpen azonos az ára mindkét terméknek, az árkülönbség csupán a csomagolás mennyiségeinek eltérése miatt van. Hasonló tendenciát véltünk felfedezni a Legjobb áron kínált majonéznél és egy kekszfajtánál is, csupán a 200 grammos kávé esetében volt kifizetődő az állami akció termékét leemelni a polcról. Utóbbihoz azonban hozzátennénk, hogy a szóban forgó kiskereskedelmi lánc a hónap első felére meghirdetett akciójának keretében más márkájú kávét árazott le. 

Az említettekkel pedig ki is merült a Legjobb áron kínált termékek listája az újvidéki üzletlánc kisboltjaiban. A maradék 77 fajta termékre vonatkozó árcsökkentést tehát nyilván kénytelenek leszünk nagyobb, országos szintű üzletláncoknál ellenőrizni. 

Nyitókép: Beta