2024. szeptember 8., vasárnap

Nagyravágyó tervek

Szerbiában az atomerőmű megépítése tíz évet venne igénybe

Jelenleg folyamatban van az energetikai törvény módosításáról szóló nyilvános vita, amellyel feloldanák az atomerőművek megépítésének betiltását – nyilatkozta a Blic napilapnak Dubravka Đedović Handanović energiaügyi miniszter. Rámutatott arra, hogy Szerbiában még 1989-ben, három évvel a csernobili katasztrófa után hoztak törvényt az atomerőmű megépítésének betiltásáról.

Arra a kérdésre válaszolva, miért érdeklődik a szerb kormány a nukleáris energia iránt, elmondta, hogy a nemzetközi közösségben egyre gyakrabban beszélnek nukleáris reneszánszról, az utóbbi időben Olaszország, Belgium, Svájc is gyökeresen megváltoztatta az energetikai politikáját.

– Világszerte mintegy 440 atomerőmű működik, több mint 30 országban. Együttesen a világ villamosenergia-termelésének a 10 százalékát adják, az Európai Unióban pedig több mint a 20 százalékát. Szerbia olyan országokkal veszi magát körül, amelyek atomerőműveket működtetnek, s újakat is terveznek építeni. Az Európai Unió 2022-ben tiszta energiaforrássá nyilvánította az atomenergiát és a földgázt. A nukleáris technológiák fontos szerepet játszhatnak a tiszta energiára való átállásban. Az atomenergia 2050-re az Európai Unió áramtermelésének jelentős részét képezné – fejtette ki Đedović.

Rámutatott arra, hogy egy atomerőmű megépítése lassú folyamat, tíz évet is igénybe vehet.

– Megépítésük komoly szakértelmet és rengeteg pénzt igényel. Szerbia ezért is érdekelt inkább a kisméretű moduláris atomreaktorok építésében. Ezek számos előnyel járnak a hagyományos reaktorokhoz képest, beleértve a kisebb méretet és az alacsonyabb beruházási költségeket. További előnyük, hogy a reaktorok egységeit könnyedén lehet szállítani és a helyszínen telepíteni, ami megfizethetővé teszi a megépítésüket. Ez sem lesz olcsó mulatság, több milliárd euróba is belekerülhet, ezért Szerbia mindenképpen az Európai Unió támogatására szorul. Az építési helyszínről még korai beszélni. A törvényjavaslatot az illetékes szervek elé terjesztik, majd a parlament elé kerül. A törvényt várhatóan az év végén fogadják el – fogalmazott a miniszter.

Hangsúlyozta, hogy nem igazak azok az állítások, amelyek arról szólnak, hogy a Franciaországban előállított nukleáris hulladékokat Szerbiába szállítják. Nem kell feleslegesen ijesztgetni a polgárokat. 

A bányászati és energiaügyi miniszter nemrég pályázatot írt ki előzetes műszaki tanulmány elkészítésére a nukleáris energia alkalmazásáról Szerbiában. A nukleáris program indításáról szóló döntés meghozatala előtt végre kell hajtani a piacon elérhető technológiák részletes összehasonlító elemzését. Ez kiterjed a hagyományos atomerőművekre, de a kis, moduláris reaktorokra is. Az a cél, hogy Szerbia számára az elérhető legjobb technológiát válasszák ki. 

Nyitókép: Pixabay