Az élelmiszeripari fejlesztések kulcsfontosságúak a mai világban: a tudományos kutatások viszik előre a gazdaságot – hangzott el tegnap az Újvidéki Egyetem Technológiai Karán, ahol ünnepélyes keretek között nyitották meg a kínai Csiangszu tartomány Nanking Egyetemének együttműködésével megvalósított laboratóriumot. A közös laboratóriumot az említett egyetemek hallgatói használják a mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztésekre, valamint a korszerű bioanyagok kutatására.
Ugyanakkor a projekt keretében lehetőségük lesz képezni magukat mindkét ország felsőoktatási intézményében – hangsúlyozták a tudományos fejlődés jelentőségét a projekt vezetői a megnyitón. Az eseményen az újvidéki, a niši és a kínai egyetemek képviselői és szakemberei mellett jelen volt Zoran Trpovski, a Vajdasági Gazdasági Kamara iparral foglalkozó egyesületének képviselője is. Az ünnepélyes átadáson tiszteletüket tették Nenad Ivanišević gazdasági és idegenforgalmi, valamint prof. dr. Branko Markoski felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkárok is.
Prof. dr. Branko Markoski titkár emlékeztetett arra, hogy az országban már három olyan laboratórium működik, amelyet Szerbia és Kína közösen alapított. Az Egy övezet, egy út (Új Selyemút) kezdeményezés keretében a természetes alapú termékek és új gyógyszerek kutatására alapítottak laboratóriumot, de a koronavírus tesztelésére is létrehoztak közös laboratóriumokat Újvidéken és Nišben. A most megvalósuló projekt pedig hozzájárul Szerbia és Kína élelmiszeripari ágazatainak közös fejlődéséhez a körforgásos gazdaság és biogazdaság terén, de emellett a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban tevékenykedő vállalatoknak támogatást és hátteret nyújt – mondta a titkár.
Beszédében hangsúlyozta: Szerbiában az élelmiszeripar központja Vajdaságban van, a fejlesztések és kutatások terén pedig az újvidéki Technológiai Kar jár élen.
A kar gyakorlati szerepét és jelentőségét emelte ki beszédében Nenad Ivanišević gazdasági titkár is. Hangsúlyozta azoknak az elemzéseknek a jelentőségét, amelyeket a Technológiai Kar végez a vajdasági borok minőségi besorolásának folyamán. Ezek nélkül ugyanis lehetetlen lenne népszerűsíteni a bortermelőink kínálatát a nemzetközi piacon – hangsúlyozta a gazdasági és idegenforgalmi titkár. Emlékeztetett annak az egyezménynek a jelentőségére, amelyet a szerémségi borászok kötöttek a kínai beszállítókkal azt követően, hogy életbe lépett a szabadkereskedelmi megállapodás Szerbia és Kína között. Ez ugyanis lehetővé tette, hogy ma már bármelyik kínai lakos a saját otthonából rendeljen szakemberek által minősített bort Vajdaságból – mutatott rá a közös projektek gazdasági és idegenforgalmi hozadékára a titkár. Beszédében kiemelte az általa képviselt titkárság és a Technológiai Kar kiváló együttműködését, melynek révén a kar dékánja szintén részt vesz annak a szakértői csoportnak a munkájában, amely a Legjobb Vajdaságból minőségjelzés odaítéléséről dönt.
A Technológiai Kar kiváló munkáját méltatta beszédében prof. dr. Dejan Madić, az Újvidéki Egyetem rektora is. Az eredményeket megerősítette felszólalásában Biljana Pajin, a kar dékánja is. Elmondta azt is, hogy az élelmiszeripar tudományos kutatásában az újvidéki egyetemnek a világszintű rangsorolás szerint van még hová fejlődnie. Kiváló lehetőség erre az a kapcsolat, amelyet csaknem egy évvel ezelőtt alapoztak meg a Csiangszu Egyetemmel, amely az egyetemek munkáját elemző schengeni listán az előkelő hatodik helyet foglalja el.
A megnyitón elhangzott, hogy a laboratórium elsősorban a mezőgazdasági és élelmiszeripari hulladék felhasználási módját kutatja korszerű csomagolási módszerek megalkotásában az élelmiszeriparban, de az említett hulladékból a többi között olyan anyagok fejlesztésén is dolgoznak majd a kutatók, amelyeket táplálékkiegészítőként alkalmazhatnak. A kutatásokat egy akadémiai bizottság fogja vezetni, amely tíz szerb és tíz kínai szakemberből áll. A projekt oktatási jelentőségére prof. dr. Jaroslav Katona, a Technológiai Kar tanára hívta fel a figyelmet a sajtónyilatkozatában. Elmondta, hogy a fejlesztések és kutatások mellett az újvidéki egyetem hallgatóinak lehetősége lesz Kínában képezni tovább magukat, és egy közös oktatási program kidolgozását is tervezik a kínai kollégákkal.
Az élelmiszeripari fejlesztésekkel foglalkozó laboratóriumot a két projektvezető nyitotta meg hivatalosan. A közös laboratórium átadását követően a tartományi képviselet az újvidéki és kínai egyetemek szakembereivel együtt meglátogatta az Élelmiszertechnológiai Tudományos Intézetet, de a Biosens Intézet munkáját is megismerhették.
Nyitókép: A közös laboratóriumot a két projektvezető, prof. dr. Jaroslav Katona és prof. dr. Zou Xiaobo adták át rendeltetésének (Fotó: Tóth D. Lívia)