Az energiabiztonság és a fenntartható fejlődés nemzedékek joga és felelőssége: ezt semmilyen érdek nem írhatja felül – mondta Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke azon a nemzetközi fórumon, amelyen a tiszta energiaforrásra alapozó korszerű technológiák alkalmazásáról értekeztek Újvidéken. A találkozón azokról a stratégiai változtatásokról volt szó, amelyekre az energiaügy terén szükség van a nemzeti politikai intézkedésekben. A fórum évről évre kitartóan rámutat a tudomány, a politika és a gazdaság összekapcsolódásának jelentőségére, de hangsúlyozza a biztonságos és környezetbarát energiatermelés kiépítésének jelentőségét is az ország jövője érdekében – mutatott rá arra a stratégiai hozzáállásra nyitóbeszédében Juhász Bálint, amely a találkozót a kezdetektől jellemzi.
– Manapság szembe kell néznünk a régi energetikai rendszerek összeomlásával, amelyekkel együtt romlásnak indult a világgazdaság is. A klímaváltozás és az ukrajnai háborúk idejében a világ lakossága a legsúlyosabb energiaválsággal néz szembe: rohamosan drágul az élelmiszer, és több millió embert fenyeget az energiahiány. Ilyen időkben előtérbe kerülnek a nemzeti érdekek: meggyőződésem, hogy Szerbia a Magyarországgal megkötött stratégiai együttműködés révén megbízható partnerséget alapozott meg – mutatott rá Juhász Bálint a szerb és a magyar együttműködés eredményeire, amelyeket a találkozón megerősített Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete is.
Szerbia és Magyarország stratégiai együttműködésének első konkrét intézkedéseként a két ország közötti kőolajvezeték kiépítését említették a felszólalók. Az ezt megalapozó egyezményt 2023 júniusában írták alá: a projektet a tervek szerint 2028-ban fejezik be – mutatott rá az összefogás eredményére a tartományi képviselőház elnöke.
A közös projekttel kapcsolatosan kiemelte, hogy a vezeték növeli Szerbia energiaellátásának biztonságát, hisz évente 5,5 millió tonna kőolaj érkezik majd Újvidékre Magyarországról. Juhász Bálint emlékeztetett arra a 2022-es egyezményre is, amely a hidrogén gyártásáról, szállításáról és tárolásáról szól, és amellyel Magyarország megmutatta, hogy készen áll megosztani Szerbiával a saját stratégiai és befektetési terveit a közös fejlődés érdekében – sorolta azokat a példákat a tartományi képviselőház elnöke, amelyek alátámasztják, hogy összefogással és közös gondolkodással tudjuk megőrizni a biztonságos energiaellátást a jövő nemzedéknek.
A közös stratégia eredményeit Magyar József is kiemelte. Felszólalásában hangsúlyozta, hogy „azok tudnak legtöbbet tenni egy ügyért, akik jól megértik egymást: Szerbia és Magyarország pedig számos területen egyetértenek, és közös elképzeléssel rendelkeznek az energiaügy terén is”. A nagykövet emlékeztetett arra is, hogy év végéig Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Ez alatt az idő alatt elsősorban a versenyképességet szorgalmazza: folyamatosan feltérképezi a saját és a szomszédos országok lehetőségeit és erősségeit ahhoz, hogy érvényesülni tudjon a nemzetközi piacon – mutatott rá Magyar József. Kiemelte, hogy az elnökség ideje alatt a zöld agenda érvényesítését is szorgalmazzák, ugyanakkor felhívják a figyelmet az érvényesítés módjának feltérképezésére is. A negatív következmények elkerülése érdekében, ugyanis ki kell egyenlíteni az esélyeket a fejlődésre, hisz közös erővel lehet a leghatékonyabb eredményeket elérni – utalt a nagykövet azoknak az országoknak a szerepére, amelyek az uniós csatlakozásra várnak. Példaként a napokban tapasztalt áradást említette: Magyarország nem rendelkezik olyan kapacitásokkal, amelyekkel ki lehetett volna használni az országot elárasztó vízforrásokat. Szerbia viszont rendelkezik erőművekkel, így a lehető legjobban ki tudja használni azt a vízmennyiséget, amelyet Magyarország átengedett a területein – hozta fel példaként az esélyek kiegyenlítésére Magyar József.
A találkozón a szakemberek az új technológiák kihasználásának lehetőségeit is megvitatták. A mai világban a biztonságos energiaellátást jelentős mértékben meghatározza a digitalizáció és a mesterséges intelligencia – mutatott rá felvezető beszédében Tihomir Simić, az ülés elnöke. Az egybegyűlteket emlékeztette annak jelentőségére is, hogy a nemzetközi fórumot immár 17. alkalommal tartotta meg az Európai Ügyek Intézete (INEA) és az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara, a vajdasági képviselőház és a Tartományi Energetikai, Építésügyi és Közlekedési Titkárság támogatásával. Simić hangsúlyozta, hogy a kar és az intézet kiváló együttműködéséből a nemzetközi fórum az energiaügy terén Dél-Európa egyik legjelentősebb találkozójává nőtte ki magát.
A tudomány és a politika közötti együttműködés fejlődését Dejan Popović, a Szerb Energetikai Ügynökség Tanácsának elnöke is kiemelte beszédében. Hangsúlyozta, hogy az energetikai rendszer átalakulása már javában zajlik területeinken, és akarva-akaratlanul új kihívásoknak kell megfelelnünk. Úgy kell fejleszteni az energetikai ágazatot, hogy a korszerűsítés ne veszélyeztesse az energiabiztonságot – mondta az elnök.
A találkozó bevezető részében a mesterséges intelligencia felhasználásának jelentőségét Srđan Kolaković, a Tudományos-Technológiai Park igazgatója emelte ki beszédében, az oktatás és képzés kulcsfontosságát viszont Boris Dumnić, az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának dékánja hangsúlyozta. Az Unió támogatásáról Plamena Halacheva, az EU Szerbiai Képviseletének vezetőhelyettese biztosította az egybegyűlteket, a hazai helyzetről viszont Jovana Joksimović bányászati és energiaügyi segédminiszter számolt be. Vajdaságban sajnos a legtöbb közintézmény még mindig nem felel meg a hatékony energiafelhasználás uniós követelményeinek – mutatott rá a problémákra Bojan Vranjković energiaügyi, építésügyi és közlekedési titkár. Ugyanakkor kiemelte, hogy a tartomány területén több mint 50 középület felújítását látták elő, amelyek folyamán külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a beruházásokkal növeljék az intézmények energiahatékonyságát.
A nemzetközi fórumon átadták az idei Top Energy díjakat is azoknak a cégeknek és személyeknek, akik tevékenységükkel hozzájárultak a tiszta energiaforrások felhasználásához és népszerűsítéséhez. Az elismeréseket az Intra lighting, a Technomarket és a Fonet cégek képviselői vehették át a tartományi képviselőház üléstermében, ahol a díjjal elismerték Boško Vučurevićnek, a Vajdasági Gazdasági Kamara nemrégiben leköszönő elnökének, valamint Ljubo Maćićnak, az energiaügyi miniszter tanácsnokának a munkáját is.
Nyitókép: Juhász Bálint és Magyar József a szerb–magyar stratégiai együttműködés eredményeit hangsúlyozták a fórumon, az Unió támogatásáról pedig Plamena Halacheva biztosította az egybegyűlteket (Fotó