Szerbia tíz éve küzd a szürkegazdaság ellen, és több mint 70 százalékban megvalósította a felszámolása ellen kitűzött célokat – közölte Siniša Mali pénzügyminiszter a koordinációs testület ülésén
A legújabb adatok alapján tíz évvel ezelőtt a szürkegazdaság a bruttó hazai termék (GDP) 30 százalékát tette ki. Ez alatt az idő alatt több mint negyedével csökkent, tavaly a GDP 21,1 százalékát tette ki, 6 milliárd euró került át a legális gazdaságba.
A pénzügyminiszter a legjelentősebb intézkedések közül megemlítette a e-számlázási rendszert, vagyis az online pénztárgépek bevezetését, amivel megkönnyítették az adóhivatal munkáját. Az e-fiskalizáció online adatgyűjtést tesz lehetővé valós időben. Az adóhivatal ezáltal követheti az átutalásokat, és gyorsan megállapíthatja a rendellenességeket az üzletelésben. Az e-számlák kiadása fontos intézkedés. A rendszer használata egyszerű és hatékony, meggyorsítja az üzletelést és erősíti a felhasználók jogi biztonságát. Mindez jelentősen visszaszorítja a szürkegazdaságot.
Mali rámutatott arra, hogy számos területen reformokat hajtottak végre, elfogadták a közbeszerzési törvényt, a gazdaság és a polgárok számos szolgáltatásért fizethetnek készpénz nélkül.
Ezenkívül elfogadták a mezőgazdasági idénymunka egyszerűsített foglalkoztatásáról szóló törvényt és csökkentik a bérek adóterheit. Sikeresen működik az e-Porezi portál is, ezen minden kérelmet elektronikus úton nyújtanak be, a polgárok építési engedélyt is kérhetnek, kiküszöbölve a sorban állást.
– Számunkra fontos az adóhatóság reformjának befejezése, és két-három év múlva Szerbia polgárainak egy applikáció áll majd rendelkezésre, s azon nyomon követhetik az adótartozásukat. Szerbiában jelenleg a vállalatok vagy magánszemélyek 182 vagy 187 számlát fizetnek különböző dolgokért. Három év múlva csak egy számla lesz – fejtette ki Mali.
Violeta Jovanović, a Helyi Gazdaságfejlesztési Nemzeti Tömörülés (NALED) igazgatója a koordinációs testület jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Rámutatott arra, hogy a koordinációs testület megalakulásakor, vagyis tíz évvel ezelőtt a szürkegazdaság a GPD 30 százalékát tette ki. A legutóbbi elemzések szerint az elmúlt 10 évben ez az arány negyedével csökkent.
Kiemelte, hogy a NALED számára is a tisztességes verseny elérése a digitalizáción keresztül vezetett.
– Az elmúlt években támogattuk az idénymunkások jelentkezésére szolgáló applikáció bevezetését, a szabadúszók számára pedig egy adózási portál létrehozását. Ezek a reformok 100 ezer idénymunkás, 130 ezer átalányadót fizető vállalkozó és több ezer szabadúszó számára hoztak változást, hiszen most könnyebben dolgozhatnak legálisan – fogalmazott Jovanović.
Nyitókép: Siniša Mali (Fotó: Beta)