2024. október 18., péntek

Mintha a bankszektorhoz tartoznának

Eljárás négy üzletlánc ellen – Mire jó az erős, egészséges versenyszellem?

Négy kereskedelmi lánc ügyvitelét vizsgálja a belgrádi felső ügyészség, mert felmerült a gyanú, hogy egyeztették az árakat. A fogyasztóvédők szerint az egészséges versengés mindenki érdeke.

A Konkurenciavédelmi Bizottság közölte, a múlt héten eljárást indítványozott a Delhaize, a Mercator-S, az Univerexport és a DIS ellen, mert fennáll a gyanú, hogy megsértették a versengési szabályokat, és egymás között megállapodtak az egyes termékek áráról. A bizottság kezdeményezésére indult meg az ügyészségi eljárás.

Dejan Gavrilović, az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesület és Zoran Nikolić, a Szerbiai Nemzeti Fogyasztószervezet (NOPS) képviselői az RTS műsorában egyetértettek abban, hogy Szerbiában hiányoznak a térség más országaiban jelen levő nagy nemzetközi üzletláncok, amelyek erősítenék a versenyszellemet. Gavrilović elmondta, az elemzett időszakban a négy szerbiai kereskedelmi lánc más-más feltételekkel szerezte be a termékeket, de végül megbeszélték, hogy kiegyenlítik az árakat, amivel értelmét vesztette a konkurencia. A köztük történt kiegyezést nehéz lesz bizonyítani, ugyanis nyomot nem hagyó módon, pl. nem e-mailben, hanem élőszóban tárgyaltak az árakról, de biztató a Konkurenciavédelmi Bizottságból származó hír, mely szerint vannak birtokukban bizonyos információk, melyek „nem tartoznak a nyilvánosságra”, és ezek az értesülések talán elvezethetnek odáig, hogy a szóban forgó kereskedőket megbüntetik. Mint mondta, az Efektiva a koronavírus-járvány óta végzi az árak összehasonlítását, és azóta nyilvánvaló, hogy nagyok a különbségek a nagy üzletláncok és a kisboltok árai között. „A szóban forgó négy áruházlánc és a Lidl tavaly összesen több mint 100 millió euró tiszta nyereséget könyvelt el, mintha a bankszektorhoz tartoznának. A hét évvel ezelőtti eredményekhez képest ez ötszörös profitot jelent, ami egyértelműen jelzi, hogy valami nincs rendben az árképzés körül. Megfigyelhető ez pl. a banán esetében, amely parára ugyanannyiba kerül minden kereskedelmi lánc üzleteiben.

Gavrilović meggyőződése szerint az egészséges, jó konkurencia elsősorban a fogyasztóknak érdeke, hiszen a versengés az, ami lefelé nyomhatja az árakat, és javíthatja a szolgáltatások minőségét. „A versenyre való jog voltaképpen leginkább a fogyasztókat védi, ezért fontos. A versenyhivatal is a fogyasztók érdekében működik, és reméljük, hogy kezdeményezése nyomán ezúttal helyesen járnak el – ha vannak megfelelő bizonyítékok”.

A Tanjug információja szerint Nikolić kijelentette: „Változásra számítok az illetékes ügyészség eljárásában, és őszintén szeretném, ha egyszer már valaki közölné, hogy XY gazdasági társaságot elítélik, mert törvényellenesen gazdálkodott, és ennyi meg ennyi kárt okozott a fogyasztóknak. Ez egy világos üzenet lenne a gyártók, a kereskedők és a fogyasztók számára egyaránt“. Nikolić hozzátette: az ugyan normális dolog, hogy a kereskedő azért van, hogy keressen, de ha az alapvető közszükségleti cikkekről van szó, akkor már erkölcsi magatartásról beszélünk. Végtére is felvetődik a kérdés, hogyhogy nálunk nincsenek olyan nagy üzletek, amelyek a környező országokban működnek, és amelyek egészséges versengést hoznának? Szerinte azért, mert nálunk valami nincs rendben.
Az N1 beszámolójában kiemelte, a Konkurenciavédelmi Bizottság hónapokon át figyelte 35 termék árait a négy kereskedelmi lánc üzleteiben, majd augusztusban 45 árucikk árának alakulását kísérte.

Elemzései egyebek között arra mutattak rá, hogy a kiskereskedelmi árak tavaly április és az idén március között az inflációnak majdnem a kétszeresére emelkedtek. Az április és szeptember közötti időszakban nyolc termék (tej, joghurt, étolaj, liszt, cukor, tojás, kávé, banán) ára mind a négy kereskedelmi lánc üzleteiben egyforma vagy nagyon hasonló volt, noha különböző áron szerezték be az árut.

Nyitókép: A négy szerbiai kereskedelmi lánc más-más feltételekkel szerezte be a termékeket, de végül megbeszélték, hogy kiegyenlítik az árakat (Fotó: Dávid Csilla)