A diákok, tanárok és az ellenzék a főszereplői annak a politikai oldalnak, amely békés rendszerváltást akar, így közös frontot kell(ene) alkotniuk – vélekedett tegnapi nyilatkozatában Dejan Ilić, a Peščanik portál politikai elemzője. Szerinte csak így kaphatnának újra olyan erőre, amilyennel kezdetben rendelkeztek. Úgy látja, az egyetemistáknak és a professzoroknak egyedül nincs esélye, az ellenzék infrastruktúrát és tapasztalatot kínálhat nekik, de előbb le kell mondania pártérdekeiről a közös cél érdekében.
– Öt hónap telt már el, látnunk kellene, hová vezet mindez. A rossz forgatókönyv számunkra az, ha marad a jelenlegi állapot, s minden marad a régiben. A kedvező forgatókönyvnek több változta van, de egy biztos: ez nem a hallgatók követeléseinek teljesítése lesz – vélekedett.
A követelések a diákok mobilizálására és egy olyan közösség kialakítására szolgáltak, amely hatalmas munkát végzett el, de az, hogy ilyen körülmények között nem fognak teljesülni a követelések, a kezdettől fogva világos volt – értékelte. – Több lehetséges végkifejlet is elképzelhető: az egyik az átmeneti kormány, majd rendkívüli választások. Ez tűnik a legészszerűbbnek, ha a cél a vérontás elkerülése.
Lehetetlen, hogy a hatalom teljesítse az egyetemi hallgatók követeléseit, az általuk kért (elsősorban pénzügyi) adatok nyilvánosságra hozatala a rendszer mivoltát leplezné le, és azok részességére világítana rá, akik kompromittálását Aleksandar Vučić semmiképp sem akarja – fogalmazott a tüntetésekkel kapcsolatos egyik nyilatkozatában Vladimir Međak, a Szerbiai Európai Mozgalom tagja. Úgy véli, a diákok elhatárolódása a politikától, a pártoktól és a civil társadalomtól Vučić legnagyobb, rendszerszintű győzelmének is tekinthető, mivel politikai megoldás nélkül a tiltakozásnak nem lehet megfelelő végkimenetele. Szerinte minderről maguknak az egyetemistáknak kell beszélgetniük, meggyőződése, hogy ők is tisztában vannak e problémával. Kérdés, lesz-e bátorságuk és erejük kilépni a maguk által felállított keretekből, amelyeknek kezdetben megvolt a célja, de most már csak akadályok – vélekedett Međak.
Szerinte a szabad választások szavatolását csak egy átmeneti kormány érheti el. A kormányt 3–9 hónapos időtartamra kellene megválasztani, amely jószerével csak ezen a kérdésen dolgozna. Ezt az átmeneti kormányt a parlament jelenlegi összetételének kellene megválasztania – húzta alá.
Vučić korábban elutasította ezt a javaslatot, mert tudja, hogy egy legalább részben szabad választáson veszítene, és már az átmeneti kormánnyal vesztesként tekintenének rá – jegyezte meg Međak.
Međak és Ilić mellett egyre több politikai elemző mutatott rá arra, hogy a hatalom egyre markánsabb harcot indított az egyetemisták és másként gondolkodók ellen, ami jelzésértékű arra vonatkozóan, hogy a politikamentesként indult megmozdulások végkifejletének politikai megoldásnak kell lennie.

Nyitókép: Tegnap Újvidéken és Belgrádban a tudományos és kutatási tevékenységet végző alkalmazottak is tüntettek. Megmozdulásuk a fővárosban a Diák téren kezdődött, ahonnan a kormány épületéig