Energetikai téren Szerbia felkészült a télre, de az ukrajnai háborúnak az árakra gyakorolt hatása és a földgázhoz meg villanyáramhoz való hozzáférés lehetőségei aggodalomra adnak okot – nyilatkozta Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter.
„Az utóbbi hetekben a gáz ára 15 százalékkal emelkedett és elérte a 42 eurót megawattóránként. A hozzáférhetőség az egész régió számára fontos kérdés, különösen azért, mert kihat a villanyáram árára is” – figyelmeztetett a tárcavezető a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetések erősítését célzó munkacsoport (CESEC) miniszteri szintű értekezletén Budapesten.
Emlékeztetett, hogy a nyáron drasztikus mértékben megemelkedtek a villamosenergia-árak, ugyanakkor hiány lépett fel a rendelkezésre álló energia Ukrajnába való irányítása miatt. „Ezért, valamint amiatt is, hogy az előrejelzések szerint a most következő tél nem lesz olyan enyhe, mint a legutóbbi volt, azt hiszem, részletesen elemeznünk kell minden lehetséges forgatókönyvet, és ki kell dolgoznunk az intézkedések tervét, hogy kivédhessük az árak és hozzáférhetőségek ingadozásának veszélyét. A tervre és intézkedésekre az egész Közép- és Délkelet-Európának már ma szüksége van, nem három hónap múlva” – hangsúlyozta Đedović Handanović. Kitért arra is, hogy a szerb–bolgár interkonnektor kiépítésével megteremtődtek az ellátási források diverzifikációjának feltételei nemcsak Szerbia, hanem a térség és az Európai Unió számára is. „Folytatjuk a regionális projektek fejlesztését, és meggyőződésem, hogy a következő néhány évben Romániával és Észak-Macedóniával is összekötjük a gázvezetékeket, velük alá is írtuk a szándéknyilatkozatot” – számolt be a tervekről a miniszter asszony, hozzátéve, hogy két nagy kihívás elé nézünk: meg kell oldani a finanszírozást és a forrásokhoz való biztos hozzáférést.
Az év végéig várhatóan megtörténik az energetikai törvény módosítása, ami egyebek mellett a villamosenergia-piacok összekapcsolása végett fontos. „Szerbia és szomszédai azon fáradoznak, hogy erősítsék és növeljék az energiaátviteli kapacitásokat. Hogy ez mennyire fontos, arra az idei nyári eset is rávilágított, amikor Szerbia kivételével a régió több napon át ellátási zavarokkal küzdött”. A tárcavezető végül arról is szót ejtett, hogy Szerbia és szomszédai a vízerőművek közös érdekű fejlesztésén fáradoznak.
Nyitókép: Ótos András felvétele