2024. november 22., péntek

Szegény ország nem válogat?

Újabb bizonyítékok arra, hogy a kevésbé fejlett országokba kevésbé egészséges élelmiszerek érkeznek

A világ legnagyobb élelmiszeripari cégei, mint amilyen a Pepsico, a Nestlé vagy az Unilever, az alacsony jövedelmű országokba rosszabb minőségű élelmiszereket szállítanak, mint a gazdagokba – derült ki az Access to Nutrition Initiative (ATNI) táplálkozástudományi civil szervezet legújabb jelentéséből. Egy olyan elemzés eredményeit közli, melynek során a Health Star Rating osztályozási rendszert alkalmazták, és egytől ötig terjedő skálán értékelték a termékeket abból a szempontból, hogy mennyire egészségesek. A 3,5-ön fölüli osztályzat egészséges élelmiszert jelent.

A szakértők megállapították, hogy a nemzetközi élelmiszeripari cégek a kis jövedelmű országokba 1,8, a valamivel gazdagabbakba 2,3 átlagosztályzatú termékeket szállítanak, más szóval egészségtelen és kevésbé egészségtelen élelmiszert adnak el. „Egyértelmű, hogy amit ezek a gazdasági társaságok a világ legszegényebb államaiban értékesítenek, nem egészséges élelmiszerek, és az is világos, hogy a szegényebb országok diszkriminációjáról beszélhetünk” – szögezte le a nonprofit szervezet vezetője a Reutersnek adott interjúban. Közismert tény, hogy az iparilag feldolgozott élelmiszerek világszerte jelentős szerepet játszanak a mindinkább terjedő elhízásban. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a bolygón több mint egymilliárd ember súlyfölösleggel küzd, a Világbank pedig azt közölte, hogy az elhízottak 70 százaléka alacsony vagy közepes jövedelmű országokban él.

A Pepsico nem fűzött kommentárt a jelentéshez, a Nestlé és a Danone szóvivője pedig kijelentette: tudják, hogy termékeik hizlalnak, és mindent megtesznek a fogyasztók kellő felvilágosításáért, hogy a vásárlók az egészségesebb termékeiket válasszák. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele