Donald Trump megválasztott amerikai elnök felvetette, hogy Kanada 51. tagállamként csatlakozhatna az Egyesült Államokhoz. Hogy mi az indítéka, nem tudni, de kétségtelen, hogy Kanada óriási ország, csaknem 10 millió négyzetkilométeres.
Gazdasági teljesítménye kimagasló. Gazdag energiahordozókban és nyersanyagokban, de nem ez adja erejét, hanem a versenyképesség, fejlett technológia, szolgáltatási szektor és főként a kereskedelem. Noha csupán 42 millió lakosa van, évi bruttó hazai terméke több mint 2400 milliárd dollár.
Nehéz lenne válaszolni arra a kérdésre, hogy hol magasabb az életszínvonal, az Egyesült Államokban vagy Kanadában. Az USA-ban a lakosonkénti GDP magasabb, több mint 90 ezer dollár. Kanadában nem egész 60 ezer dollár, de jóléti-szociális szektora fejlettebb, egészségügyi rendszere, az állami finanszírozású Medicare pedig az orvosi szolgáltatások 70 százalékát fedezi. Egy kanadai magyar beszámolója szerint az ország európaibb, mint az USA, pontosabban, kicsit olyan, mintha mindent, ami bevált az Egyesült Államokban, vegyítenék azzal, ami jól működik Európában. Persze Kanadában is magasak a megélhetési költségek, de sok függ attól, hogy melyik tartományról vagy városról van szó. A lakosság azt tapasztalja, hogy drágul az élelmiszer. Vancouver és Torontó a legköltségesebb hely, főként a lakbér, de kisebb településeken a kiadások alacsonyabbak.
Meglepő, hogy mint egyes portálon azt írják, hogy 350 ezer magyar származású személy él ott. Ezt pontosítva, körülbelül 84 ezer kanadai jelezte, hogy magyar nemzetiségű, és még 264 ezer olyan személy van, akiben többféle etnikum keveredik és az egyik a magyar. Nagyon sok vajdasági magyar él, illetve dolgozik ott. A legtöbben Ontario tartományban, főként Torontóban. Körülbelül 93 ezer szerb származású személy él Kanadában, ebből Torontóban 12 ezer.
Ami az ellátást illeti, a fő kiskereskedelmi lánc a Loblaw Companies Limited, amelyhez 2500 különféle áruház, üzlet tartozik, és 220 ezer alkalmazottja van. Nagy élelmiszerlánc a Sobeys Inc., amely több mint 1500 üzletet működtet 134 ezer főnyi személyzettel. Hozzátartozik a Foodland és a FreshCo cég. A Metro Inc. a harmadik legnagyobb ilyen lánc Kanadában. Az amerikai konkurencia is jelen van. A Walmart kanadai leányvállalata több mint 400 áruházat és diszkontot tart fenn.
Vannak etnikai boltok, a nagy önkiszolgálókban pedig olyan részlegek, ahol külföldi árut, így akár ismert szerbiai vagy magyarországi élelmiszeripari termékeket is vehetünk.
Kanadában hozzávetőlegesen 21 ezer gyorsétterem működik, amelyekben 410 ezer alkalmazott dolgozik. Az amerikai Starbucks több mint 1500 kávézót működtet az országban, ám a kanadaiak szerint a saját kávéházláncuk, a Tim Hortons a legjobb. Gyorsétterem és kávézólánc egyben, leginkább a fánkjairól híres. A rajongók szerint a kávék mellett, a világon a legjobb fánkok ott vannak és a kínálatuk is bőséges.
Az amerikai Burger King és a Tim Hortons néhány éve egyesült Restaurant Brands International néven, együtt 20 ezer éttermük van világszerte.
Kanada fővárosa Ottawa, Ontario pedig az ország legnépesebb tartománya. Fővárosa Toronto, egyúttal Kanada legnagyobb városa, 2,8 millió lakossal, az egész agglomeráció 7 milliós. Toronto a világ egyik legmultikulturálisabb városa, több mint 100 nemzet tagjai lakják. Bruttó hazai terméke 460 milliárd dollár, ami számos országénál több. Toronto 21 kilométer széles és 43 kilométer hosszú. Legalább 8100 étterem várja a vendégeket. Évente átlag 40 millió turista látogat a városba. Csak Torontóba évente kb. 100 ezer bevándorló érkezik, egész Kanadába pedig többszörösen ennyi.
Québec az egyetlen tartomány, melyben az egyedüli hivatalos nyelv a francia. Montréal a tartomány legnépesebb városa, és érdekesmód Párizs után a második legnagyobb francia nyelvű város a nyugati világban. Innen 3800 kilométerre található Vancouver kikötő a nyugat-kanadai Brit Columbia tartományban. A világ egyik legnemzetközibb városa. A lakosság több mint felének anyanyelve nem az angol. Mintegy 140 ezer kínai él az agglomerációban. Kanada tehát a sokszínűség országa.