Két olyan szerződést is aláírt a minap a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) képviselőjeként Dušan Živković igazgató, amely a hőerőművek égéstermékeinek értékesítését teszi lehetővé. A szerződéseket az elkövetkező tíz évre kötötték meg a felek. Az egyik dokumentumot a Lafarge BFC cementgyárral és az Elixir Group mezőgazdasági vállalattal kötötte meg a villanygazdaság, és a Nikola Tesla B erőműben keletkező 20 millió tonna hamu értékesítéséről rendelkezik. A másik szerződést a Moravacem cementgyár képviselőjével írták alá annak a 10 millió tonna hamunak az adásvételére, amely a TE-KO Kostolac erőműben gyűlik össze. A partneri viszonyról szóló egyezmények az említett vállalatokat befektetőként is megjelölik: a melléktermék átvételére és berakodására alkalmas felszerelés fejlesztését ugyanis magukra vállalták – mondta Dušan Živković. Hozzátette: a szerződés lejárata után az említett beruházások a villanygazdaság tulajdonában maradnak.
Az országos szolgáltató erőműveiben évente 6-7 millió tonna hamu keletkezik – mondta az igazgató. Az értékesítés üzleti haszna mellett hangsúlyozta annak jelentőségét is, hogy a szerződések megkötésével a villanygazdaság és a partnerei a jó gyakorlat példáját is népszerűsítik országunkban. Ezzel pedig hozzájárulnak a környezetvédelem fejlesztéséhez területeinken, elsősorban a körkörös gazdaság üzleti alkalkazásának területén – emelte ki az igazgató a szerződések aláírásakor.
A melléktermékként keletkező hamu eladásában rejlő lehetőségekre a szakértők már korábban is felhívták a figyelmet. Ahogyan arról több mint egy éve be is számoltunk olvasóinknak: az újrahasznosítás gazdasági szempontját előnyben részesítő szakemberek kiemelték, hogy bár Európában a felgyülemlett hamu 90 százalékát újra feldolgozzák, a Szerbiai Villanygazdaságnak a keletkezett melléktermékek legfeljebb 6 százalékát sikerült értékesítenie. Akkoriban prof. dr. Jovan Despotović elmondta, hogy a felmérések szerint évente 700 millió tonna hamu gyülemlik fel az országban. A szakember már akkor felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbia hatalmas vagyonon ül: a hamut az ország aranyrögének nevezte. Megerősítette azt is, hogy Európában a hamu kihagyhatatlan építőanyagnak számít az utak és vasutak építésénél, és a gátépítésben is nagy mennyiségben használják. Hatalmas üzleti lehetőségek rejtőznek hát abban a nagy mennyiségű kihasználatlan hamuban, amely Szerbiában gyűlik össze – nyilatkozta erős egy éve a hazai sajtónak a szakember, akinek az álláspontját Siniša Mitrović, a Szerbiai Gazdasági Kamara körforgásos gazdasággal foglalkozó központ vezetője, valamint Tatjana Kaluđerović, a környezetvédelmi miniszter segédje is megerősítették. Már akkor kiemelték, hogy az Építészeti Egyetem és a Szerbiai Villanygazdaság kidolgozta az erőművekben keletkező hamu újrahasznosítási lehetőségeiről szóló tanulmányt. Ez alapozta meg ugyanis, hogy ma már a gyakorlatban is újrahasznosíthassák a hőerőművek melléktermékeit.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)