2024. szeptember 17., kedd

Semmi köze az elfogyasztott áramnak ahhoz, amit fizetünk?

Mint ismeretes, pár nappal ezelőtt nagy port kavart a nyilvánosság körében a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) által közzétett hír, miszerint külön szerződés útján szeretné felvásárolni a villanyórákat és más, hasonló műszereket a polgároktól, amelyeket ők maguk vásároltak. Az esetre reagálva az újvidéki Prosperitet fogyasztói-jogvédelmi szervezet megjegyezte: szerinte az EPS a villanyszámlákon szereplő összegeket is törvénytelenül fizetteti meg – Írja a Nova Ekonomija hírportálja.

A fogyasztóvédelmi szervezet szerint a villanygazdaság minden hónapban nagyobb költségeket számol fel a polgároknak, s ennek a leginkább szembetűnő példája az „obračunksa snaga” elnevezésű tétel, vagyis a számított teljesítmény. A szervezet szakértői szerint ezt a tételt az energia jóváhagyott teljesítménye után kellene fizetni, de az a költség már eleve benne kellene hogy legyen az „elektroenergetska slaglasnonst”, vagyis az „energiahasználati beleegyezés” nevű tételben, amelyet akkor fizetnek a polgárok, amikor a létesítménybe bevezetik az áramot. Régebben ez az összeg 1500–2000 márkát tett ki, ma 1000 euró körül mozog.

A havi számlákon egy „garantált ellátó” tétel is szerepel, amelyet az EPS állítólag akkor is megfizettet, amikor az adott létesítményben egyetlenegy kilowattnyi áramot sem fogyasztanak el a polgárok.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

A fogyasztóvédelmi szervezet elmondása szerint ezt az összeget a villanygazdaság a szerződési, felszámolási, valamint más logisztikai kiadások fedezésére használja fel, mint amilyenek a számlák kiállítása és küldése.

Ezzel, a székvárosi fogyasztóvédelmi szakértők szerint, az EPS törvényellenesen jár el, ugyanis az idevágó jogszabály cikkelyei világosan kimondják, hogy a számlák kiállítását és kiküldését tilos megfizettetni a fogyasztókkal, valamint a figyelmeztetéseket is. A fogyasztóknak nem kell fizetniük semmiféle postaköltséget, szállítási költséget, ha abba nem egyeztek előzőleg bele.

A székvárosi szakértők szerint az EPS ezekkel az etikátlan cselekkel tett szert pluszbevételre (országos szinte akár egymilliárd dinárra is havonta), miközben átverte azokat, akik a pénzükkel életben tartják a vállalatot.

– Ez azt jelenti, hogy a múlt hónapban, ha egyetlenegy kilowattnyi áramot sem használtunk volna el az egész országban, az EPS akkor is legalább másfél milliárd dinárt megkeresett volna, csak a törvénytelen tételeinek a kiállításával és behajtásával – magyarázták Újvidéken.

Azt már szinte mondani sem kell a polgároknak, hogy a számlán több más tétel is szerepel, amelyeknek gyakorlatilag semmi közük az elhasznált elektromos energiához. Ilyenek például a közmédiára elkülönített előfizetési összeg, az energiaellátás hatékonyságának javítására felszámolt összeg, az áfa...

A Prosperitet szerint az EPS legújabb szándéka, vagyis a villanyórák átvétele sem teljesen törvényes, hiszen az idevágó törvények azt is világosan kimondják, hogy a szóban forgó készülékek karbantartásáért melyik állami szerv a felelős. A fogyasztóvédelmi szakemberek szerint ez a szándék valójában csak azt szolgálná, hogy az EPS még több pénzt sajtoljon ki a polgárokból, az úgynevezett „mérőcsoportok” bevezetésével pedig csak tovább erősítené monopolhelyzetét a polgárok körében.