2024. szeptember 17., kedd

Tanulj és alapíts céget!

Megtartották a Hallgatói Vállalkozások Határok Nélkül projekt nyitótanácskozását

Tudomány nélkül nincs igazi innováció. E kettő biztosíthatja a sikeres cégek létrejöttét, amelyekhez szintén elengedhetetlen a fiatalos lendületű vállalkozói szellem is. S amikor mindez együtt van, akkor már minden feltétel megvan az életerős gazdaság kialakulásához.

Szerbiában a kis- és középvállalkozásoknak nincs kapcsolatuk a tudományos kutatóintézetekkel. Ugyanakkor fiatal tudósok ezrei küzdenek azért, hogy megfelelő partnereket találjanak új ötleteik, fejlesztéseik megvalósításához. Az adatok alapján az újító ötleteknek mindössze 5 százaléka valósul meg konkrét termékként, illetve szolgáltatásként a piacon. Az országnak megvannak a lehetőségei az előrelépéshez, a megfelelő infrastruktúra és kapcsolati hálózatok viszont még épülnek.

Dr. Nenad Ivanišević (Fotó: Dávid Csilla)

Dr. Nenad Ivanišević (Fotó: Dávid Csilla)

A Bee-Student – Vállalkozói Ökoszisztéma Kiépítése – Hallgatói Vállalkozások Határok Nélkül projekt megvalósítása a fent említett problémát hivatott javítani. A tervezet az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara és a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésével jött létre. A projekt értéke 240 ezer euró, ebből 200 ezer euró európai uniós támogatás, további 40 ezret pedig önerőből biztosítottak. A projekt az Interreg IPA-CBC Magyarország–Szerbia Program keretében valósul meg, az esemény ünnepélyes megnyitójára csütörtökön délelőtt került sor az Újvidéki Egyetem rektorátusának épületében. A projekt menedzsere dr. Sörös Zita, az Újvidéki Egyetem Technológia Karának dékánhelyettese. Elmondása szerint a tervezet megvalósítása még novemberben elkezdődött, de az általános járványhelyzet fékezte az eseményeket. Emiatt késett az ünnepélyes nyitótanácskozás is, a magyarországi vendégek pedig csak élő videóközvetítés útján vehettek részt az eseményen.

– A jelenlegi projekt keretében innovációs diákközpontot szeretnénk létrehozni az élelmiszeripar területén (Student Center of Innovation, Transfer and Enterpreneurship), ahol a fiatalok meg tudják valósítani elképzeléseiket, egészen az ötlet megszületésétől a végtermék kivitelezéséig – mondta dr. Sörös Zita a megnyitón.

A projektben való részvétel nem tartozik az alapképzéshez, tehát túllép annak keretén. Olyan képességek elsajátítására tehetnek szert az egyetemisták a projekt során, mint a vállalkozói készségfejlesztés, pénzügyi szakértelem, az EU-s jogszabályok ismerete, fenntartható fejlődés és környezetvédelem, korszerű tudományos eredmények.

– Az egyetemisták 36 hónapon át tartó ösztöndíjprogram részesei. Ez alatt az idő alatt különféle képesítéseken vesznek részt, mentori segítséggel. Az ötletek fejlesztése Szerbiában történik, de néhány hónapot magyarországi kisvállalkozóknál is eltöltenek, ahol elleshetik azokat a fortélyokat ahogyan ezeket a cégeket vezetik. Ezt követően ismét visszatérnek az országba, ahol befejezik az ötletük kivitelezését, elkészíthetik a terméküket. Ekkor már minden feltétel adva lesz a saját kisvállalkozások elindításához – magyarázta dr. Sörös Zita lapunknak nyilatkozva.

A tartományi titkárság erre az évre 10 millió dinár támogatást irányozott elő a startup programok, vagyis az induló vállalkozások támogatására. Dr. Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár szerint a vállalkozói kedv feltörekvőben van a tartomány területén.

– A vállalkozás nem privilégium, bárki lehet cégtulajdonos, de a fiatal egyetemisták azok, akik igazán életképes és sikeres vállalkozásokat hozhatnak létre, hiszen ők birtokolják az erőt, lendületet, friss tudást. Számtalan példát láthatunk világszerte, amikor a diákok által elindított apró cégek mamutvállalkozásokká fejlődnek – mondta a sajtótájékoztatón Ivanišević.