2024. november 25., hétfő

Felemelték a határértéket

Minél előbb kárpótolni kell a veszteséges gazdákat – mondják a földművesek képviselői

A szerb kormány csütörtökön módosította a tejben megengedett aflatoxin mennyiségről szóló szabályzatot. Ezzel nem literenkénti 0,05 mikrogramm, hanem 0,5 mikrogramm a megengedett. Goran Knežević mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy a döntés meghozatala előtt kikérték az egészségügyi szakemberek véleményét, és ők sem szóltak e megoldás ellen. Egészen két évvel ezelőttig is a literenkénti 0,5 mikrogramm volt a megengedett Szerbiában – érvelt Knezević, hozzátéve, hogy a határérték kitolása nem veszélyezteti a szerbiai emberek egészségét, a szerbiai tejet pedig szívesen fogadják legalább a világ kétharmadában.

Oroszországban, Indiában, Argentínában, Brazíliában, az Amerikai Egyesült Államokban, az európai uniós Bulgáriában és sok más országban is ugyanez a határérték a megengedett. Az EU-fanatizmus eufóriájában az előző összetételű szerb kormány számos olyan törvényt és szabályzatot elfogadott, amelyek alkalmazására nem készültek fel – magyarázta Knezević.

A mezőgazdasági minisztérium emellett ismét tudatta, hogy hamarosan intézkedéscsomagot terjeszt a kormány elé, hogy minél hatékonyabban kárpótolhassák a termelőket. A minisztérium egyik javaslatának értelmében az aflatoxin-szennyezettség miatt bezárt farmoknak fejőstehenenként 300 kilogramm kukoricát osztanának ki az árutartalékokból térítésmentesen, valamint ingyen kapnának zeolitot is a takarmány fertőtlenítésére.

A mezőgazdasági minisztérium ezenkívül javasolni fogja, hogy a tejgyárak folyamatosan vegyék át a nyers tejet a termelőktől, függetlenül a minőségtől. Az előírásoknak nem megfelelő tejet a hatályos szabályokkal összhangban kell kezelni, majd megsemmisíteni. Az illetékes tárca kéri, hogy a tejprémiumot is fizessék ki minden gazdának, függetlenül a megtermelt tej minőségétől. A minisztérium szerint az árutartalékokból azoknak a gazdáknak is a rendelkezésére kellene bocsátani kukoricát, akik kiváló minőségű és nem szennyezett tejet termelnek.

A földművesek szövetsége ehhez kapcsolódóan felszólította a szerb kormányt, hogy minél előbb fogadják el és alkalmazzák a termelőket ért kár csökkentésére irányuló intézkedéscsomagot. A termelők hatalmas hiányt jegyeznek a tej aflatoxin-szennyezettsége miatt – mondják a gazdák képviselői. A takarmány rossz minősége miatt jelenleg 27 farm és 46 családi gazdaság tekintetében függesztették fel átmenetileg a tej átvételét.

A földművesek szövetsége egyébként támogatja a mezőgazdasági minisztériumban körvonalazott intézkedésterveket.

A montenegrói mezőgazdasági minisztérium az országban elvégzett laboratóriumi vizsgálatokra hivatkozva tudatta, hogy az aflatoxin-szennyezettség a Szerbiában gyártott tej legnagyobb részében meghaladja a megengedett szintet. A belgrádi Imlek tejgyár termékei közül 50 különböző gyártássorozatból származó tejet vizsgáltak meg, ebből 47 nem felel meg a vonatkozó követelményeknek. A šabaci tejgyár vonatkozásában 24 mintából 22 nem felel meg az elvárásoknak, a niši vonatkozásában pedig 7-ből 5.

Tihomir Jakovina, a szintén szomszédos Horvátország mezőgazdasági minisztere pedig támogatja szerbiai kollégájának, Goran Kneževićnek azon ötletét, hogy Belgrádban egy regionális konferenciát szervezzenek az élelmiszer-biztonság és -ellenőrzés témájában. A konferenciát valószínűleg március 5-én tartják meg. Danilo Golubović, a szerb mezőgazdasági minisztérium államtitkára korábban elmondta, Szerbia és Horvátország feltehetőleg aláír egy megállapodást, amely értelmében a régió minden országának vonatkozásában az egyeztetések után kijelölt európai uniós laboratórium lenne az illetékes az élelmiszer-vizsgálatok tekintetében.

Suzana Grubješić, a szerb kormány európai integrációért felelős alelnöke szerint Knežević tárcavezetőnek nem kellene lemondania. Mivel Knežević csak néhány hónapja látja el tisztségét, nem lehet őt okolni a mezőgazdaság területén fellépő összes problémáért. A mezőgazdasági miniszter felelősségteljesen, szorgalmasan és lelkiismeretesen végzi munkáját – fejtette ki Grubješić. Politikai célokra felhasználva egyesek visszaéltek a tej témájával – véli a kormány alelnöke, aki az újságírói kérdésre válaszolva, hogy miért nincsen még az országban nemzeti laboratórium, amikor az Európai Unió erre már pénzt is adott Szerbiának, kijelentette, hogy ezt a kérdést a Demokrata Párt illetékeseihez kell intézni.

Nagybecskereken tejet ittak – szolidaritásból

Szokatlan módon, tejivással ért véget a nagybecskereki Városi Tanács ülése. A helyi kormány több tagja, Ivan Bošnjak (SZHP) polgármesterrel az élen, egy pohár tejjel frissítette fel magát az ülés után, melyen éppen egy környezetvédelemmel kapcsolatos napirendi pont – a fúróberendezések karbantartására létesítendő eleméri központtal kapcsolatos határozat – váltott ki némi vitát. A polgármester kijelentette, hogy elsősorban a „földivel”, Goran Knežević (SZHP) mezőgazdasági miniszterrel való szolidaritásból ittak tejet, „mert, ha ő tejet ivott a sajtótájékoztatókon, akkor a nagybecskereki Városi Tanács tagjai is megtehetik azt”. A polgármester szerint ezzel is példát mutattak a polgároknak, bizonyítva, hogy a tej nem ártalmas az egészségre. (K. I.)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás