2024. szeptember 28., szombat

Késik a cukorrépa vetése

Továbbra is kötik a szerződéseket a zentai gyárban – Többféle prémiumra számíthatnak a termelők – Kedvező hitelek, közös kockázatvállalás

A zentai Cukorgyár TE-TO nyersanyagosztályán már december óta folyamatosan tart a szerződéskötés az idei cukorrépa-termesztésre. Március 25-éig mintegy 12 000 hektárra kötöttek szerződést. Ismerve a gyár feldolgozó kapacitását még mintegy kétezer hektárt kellene bevetni répával, hogy az őszi kampányra biztosítani tudják a szükséges nyersanyagmennyiséget. A szerződéskötés feltételeiről Deák Teodóra, a cukorgyár igazgatója elmondta, hogy a 3,5 dináros kilónkénti alapárhoz a megfelelő hozamokat elérő termelők még 0,5 dinár árkiegészítésre számíthatnak, továbbá mindazok, akik a gyár által felkínált vetőmagból termelik meg a répát, további 0,5 dinár prémiumra számíthatnak, ezenfelül pedig az évek óta rendszeresen a zentai gyárral szerződő termelők még 0,3 dináros, úgynevezett hűségprémiumot is kapnak. Mindezeket a pluszjuttatásokat hozzáadva az alapárhoz, az idei termésű répáért 4,8 dinárra számíthatnak a termelők, ami magasabb, mint a tavalyi felvásárlási ár, viszont a kristálycukor ára valamelyest mérséklődött a piacon. A cukorgyáraknak a lehetőségekhez mérten vonzóbb felvásárlási árakkal kell előrukkolniuk a szükséges nyersanyagmennyiség megtermeltetéséhez.
A cukorgyár elegendő mennyiségű és jó minőségű vetőmagot, műtrágyát és növényvédő szereket biztosított a termelőknek. Az újratermelési anyagok árát a termés átadása után számolják el a gazdákkal a már ismert paritások alapján.
– Általános jelenség, hogy a nagy befektetéssel járó és munkaigényes cukorrépa-termesztés iránt lanyhult az érdeklődés. A többi cukorgyár is emelte a felvásárlási árat, vannak olyan feldolgozók, akik euróhoz kötötték a répa árát, ennek ellenére mérsékelt az érdeklődés a földművesek körében. Szeretnénk elérni, hogy a termelőink még mintegy 1500–2000 hektár répa termesztésére kössenek szerződést, 14–15 000 hektár cukorrépa már lehetővé tenné a gyár kapacitásának a kihasználását.
A baj csak az, hogy tovább halasztódik, nagyon sokat késik a répa vetése, már kifutunk az optimális vetésidőből, ami március 8-ától e hónap végéig tart. A jelenlegi, inkább januárra hasonlító téli időjárás miatt már biztos, hogy majd csak április első felében kezdődhet meg a vetés. Ebben a helyzetben a vetés kezdete a másodvetés idejére tolódik el, ami azt jelenti, hogy rövidebb lesz a répa vegetációs periódusa, bár a természet bizonyos mértékig pótolni tudja a lemaradást. Sajnos az elhúzódó tél bizonytalanabbá teszi az idei répatermesztést – mondta többek között Deák Teodóra igazgató.
A zentai cukorgyár több kedvezményes akciót hirdetett meg a répatermelők számára. A gyár a zentai község területén 20–25 hagyományosan nagyobb répatermelőnek számító gazdának ötéves futamidőre kedvező hitelfeltételeket nyújt öntözőberendezések vásárlására. A gyár a répatermelők helyett vállalja a hitelért a kezességet. A termelő dolga csak annyi, hogy az öntözőberendezés értékének megfelelő mennyiségű répát szállítson le öt év leforgása alatt. A répatermelés másik hitelezési formája ugyancsak vonzó lehet a termelők számára, a cukorgyár az egyik mezőgazdaságot hitelező bankkal kötött szerződést. Ebben a hitelkonstrukcióban is a cukorgyár a kezes, a költségek, a kamatok egy részét átvállalja a gyár, a termelők a felvett hitel összegére mindössze havi egyszázalékos kamatot fizetnek. A cukorgyár és a termelők közös kockázatvállalással indulnak neki a répatermesztésnek.