2024. július 16., kedd

A szegfű ismét kelendő, mert a legolcsóbb virág

A szegfű már az ókorban is népszerű volt, a Római Birodalomban is tisztelték, a középkorban az állhatatos szerelem, a házasság jelképeként szerepelt. A múlt évtizedekben nőnapi ünnepségek, búcsúztató szertartások nélkülözhetetlen díszeként volt jelen, ám napjainkra mintha egy kicsit kiszorult volna a tudatunkból, és virágvásárási, ajándékozási szokásunkból. Kell még ez a virág, kérdeztük a szenttamási Paska Imre szegfűtermelőt

Nyolc évvel ezelőtt úgy éreztük, valamibe kezdeni kell, de nem tudtuk pontosan, mibe. Édesapám kiment a zöldpiacra tájékozodni, azt figyelte, melyik termékből mekkora a felhozatal. Mindenből volt elegendő. Ha fóliasátrat emelünk, és konyhakerti vetemények termesztésébe kezdünk, talán még labdába sem rúghattunk volna – meséli Paska Imre. Ezért döntöttek a virágnevelés, történetesen a szegfűnevelés mellett.

Családi vállalkozásként indult a szenttamási Paskáék virágkertészete, de a napi munkákat, a fóliasátrak fűtését, rendezését Imre végzi. Nagyobb tennivalók alkalmával, a palántálás vagy a tőcsere során, amikor a megvénült egyedektől kell megszabadulni, a szülei is besegítenek. Imre Topolyán fejezte be a mezőgazdasági szakközépiskolát, és immár nyolcadik éve kertészkedik. Jelenleg három fóliasátra van összesen 600 négyzetméter belterülettel, de jövőre még egyet szertnének beállítani.

Mennyi munkával jár a szegfűnevelés?

– A virágtermelés napi munkát, örökös figyelmet követel. A legnagyob munkát az elvénült tövek kihordása jelenti, valamint az új palánták kihelyezése. Ezt április második felében végezzük, és ha az egész család kiveszi a részét a munkából, és reggeltől estig csakis erre szánja a napját, egy hét alatt elvégezhető. Május elsejére eddig még minden évben be volt palántálva.

A nyolcéves tapasztalat elegendő volt-e a palántanevelésre is?

–A palánták egy részét magunk állítjuk elő, de valamennyit mindig veszünk hozzá, hogy újítsuk az állományt, és hogy elkerüljük a genetikai betegségeket. A szegfűt is minden évben nemesíteni kell.

Mikor szedhetők az első virágok?

–A három fóliasátor közül kettő virágzását a téli időszakra időzítettük, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy ekkor értékesíthető a legtöbb, és az ára is kedvezőbb. Tehát az áprilisban kihelyezett palántákból augusztusra már kinyílnak a hirnökök, de szeptemberre már teliben valamennyi tő, és ez tart halottak napjáig. Ezt így ütemeztük, mert november 1-jéig tudjuk értékesíteni a legtöbbet, ezt követően némileg csökken a kereslet is a szegfűk iránt, de tartja az árat. A másik jó hullám március 8-áig tart. Utána, ahogy nyílnak majd a kerti virágok, a szegfű ára is csökkenni fog, szinte egyharmadára. De ezt a leárazást a vásárló nem érzi meg, mert a virágkötők nyári idényben is ugyanazon áron árulják, csak épp a kertésznek fizetnek kevesebbet érte.

Valamikor nagyobb becsben volt a szegfű.

–Van igény manapság is a szegfű iránt, hona úgy tűnik, hogy korszaka leáldozott. Igaz, hogy a virágüzletekben a rózsa, a gerbera sokkalta kelendőbb, azonban a szegfűt mindig el lehet adni, csak az a kérdés milyen áron. A világválság, a szegénység mintha kedvezne a szegfűnek, mert úgy érzem, mintha ismét növekedne iránta a kereslet, mert ez a legolcsóbb virág.

A szegfűnek van még egy előnye: termesztése egyszerű, a többi virághoz képest legkisebb a hőigénye. Míg a gerberának folyamatosan szüksége van a húszfokos melegre, a szegfűnek elég a 10 fok is.

Télen gondot jelent a fóliasátrak fűtése is, főleg a napokban tapasztalt –10 fokos és ennél is keményebb hidegben.

– A fóliasátrakban a központilag fűtött kályha által tudom szavatolni a kellő hőmérsékletet. Évente mintegy 3000 szójaszalmabálát készítünk be, és az tavaszig, a felmelegedésig leginkább el is fogy. Ezzel fűtöm a 600 négyzetméter virágfóliát, és a családi házat is. Amióta bekeményített a fagy, egész álló nap, még éjjelente is minden órában dobok egy bálát a tűzre. Eddig sikerült hajnalban is megtartani a 10 fokot. A szakirodalom szerint decemberben 8, januárban 10, ferbuárban pedig 15 fok a minimum, amely alá nem eshet a sátrakban a hőmérséklet. A szegfű mínusz két fokon fagy meg, de amint az optimális határ alá esne a hőmérséklet, leáll a növény feljődése, ez pedig mondani sem kell terméskiesést jelelt.

Az optimális hőmérséklet mellett más tényezők is befolyásolják a növény zavartalan fejlődését?

– Ügyelni kell a páratartalomra is, hogy folyamatosan 50–60 százalék között legyen. Azután a szegfűket kacsalni kellene, a homokosabb vidékeken csinálják is, de Szenttatmáson, a szurkos, fekete földben jobb, ha nem szedjük le a vadhajtásokat. Azt tapasztalpatam, hogy ha kacsazunk, akkor a tápanyagtúltengés miatt szétpattan a virág csészelevele. A fényigénye is nagy a szegfűknek. Ha az időjárási viszonyok miatt kevesebb a felhőtlen napóra, szintén károsodik a virág. Ahány színű szegfű, annyi a tulajdonsága. A piros és a tartka érzékenyebb, a fehér és a rózsaszín már kevésbé...

Milyen betegségek érhetik ezeket a virágokat?

– Télen a gombabetegségektől kell védeni a szegfűt, a szükrepenésztől és a zöld levéltetvektől. A tetvek ellen permetezéssel védekezünk, a szürkepenész ellen pedig speciális porkeveréket használtam, de újabban, amióta a fóliasátrak páratartalmát jobban tudom szabályozni, kisebb a megjelenése. Nyáron a vöröspók a legnagyobb kártevő, ha megjelenik, ajánlatos másnaponta permetezni, mert ha nem ügyelünk, egy hét alatt az össz virágot tönkreteszi. Tulajdonképpen ezek 1-2 milliméter nagyságú atkák, a levél aljára tapadnak rá, és megbontják a növény vízháztartását, aminek következtében a levél felülete érdessé válik. A rosszban annyi a jó, hogy a növény virágát nem támadják, csupán a szárat és a levelet.

Milyen növényvédelem mellett döntött?

– Biológiai növényvédelmet alkalmazok másféle atkák bevetésével, melyek elpusztítják a vöröspókokat. Szabadtéri nevelésben a vöröspók nem okoz veszélyt, mert egy kiadósabb eső könnyen lemossa. A fedet területen, 20–25 fokos hőmérsékleten szaporodik leggyorsabban, épp azon körülmények közepette, melyek a növény fejlődésének is leginkább kedveznek. Négy évi próbálgatás után találtam meg az ellenszerét, amely valóban hatásos. A tucatnyi atkaölő vegyszer közül, amelyek az itteni piacon is beszerezhetők, csupán egy vált be, mely a kifejlett egyedekre és a lárvákra is egyaránt hatásos. Szerencsére eddig nyaranta még nem volt szükség a gombabetegségek elleni védekezésre. De érdemes megelőzni. A palántálás kizárólag fertőtlenített talajban, és valamilyen úton kezelt növenyekkel történjen, mert ha valamit elmulaszt az ember a virág egyik napról a másikra elpusztulhat. Ezért kell folyamatosan ébernek lenni.