Ahogyan arról már beszámoltunk, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete az önkormányzat támogatásával sikeresen pályázott abban az UNESCO, a British Council és az Olasz Fejlesztési Együttműködési Ügynökség által menedzselt projektben, amely a Kultúra és kreativitás a Nyugat-Balkánért elnevezést viseli. A Kulturális kapcsolatok: A kulturális örökség megőrzése a Nyugat-Balkánon projekt célja Zenta város kulturális örökségének megőrzése és népszerűsítése. A fő partnerek Zenta Község Önkormányzata, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, az Óbecsei Városi Múzeum és a montenegrói Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság.
A projekt részeként Zentán a központi parkban a napokban el is kezdődött a Szent István-templom maradványainak feltárása, és ma a városházán sajtótájékoztatón számoltak be a munkáról, az eredményekről és a projekt jelenlegi állásáról.

A sajtótájékoztatón hangsúlyozták: egyetlen fát sem vágnak ki a feltárás miatt (Horváth Attila felvétele)
Az eseményen részt vett Laskovity Kornél, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezetének igazgatója, Dušan Medin, a Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság munkatársa, Tojzán Ákos, az óbecsei múzeum igazgatója, Mikusák István, a projekt koordinátora és Raško Ramadanski archeológus.
Mikusák István beszámolt róla, hogy eddig a projekten belül szakmai jógyakorlatok cseréjére került sor, amelyek alapján nemrég elkezdődtek az ásatások.
– A munkálatok a parkban várhatóan május végén befejeződnek, és akkor a szakemberek közösen döntik el, hogyan kívánják prezentálni a talált tárgyakat és eredményeket. Az egész projektet turisztikai és kulturális látványosságként mutatjuk be. Az időközben feltárt leletek és eredmények alapján helyi lakossági rendezvényeket tartunk. Lesznek kulturális programok, illetve kiállítások Zentán és Óbecsén is, valamint tíz workshopot szervezünk a zentai és az óbecsei középiskolákban. Szeretnénk, ha a diákok is megismerkednének ezzel a világgal, és egy kicsit közelebb kerülnének az archeológiához. A projekt végén két lakossági fórumot tartunk, amelyeken beszámolunk a munkáról, illetve a további tervekről. Októberben Petrovacon tartjuk a zárókonferenciát, ahol a szakemberek összegzik az eredményeket és megbeszélik a további együttműködési lehetőségeket – fogalmazott a projektmenedzser.
Laskovity Kornél kiemelte, hogy a közösségi médiában megjelent állításokkal szemben a parkban az ásatások miatt egyetlen fát és egyetlen bokrot sem vágtak ki, és ezután sem fognak.
– Az ásatások befejezése után üveggel szerettük volna lefedni a talált leleteket, de várhatóan ez változni fog. Más országok hasonló feltárásait vettük alapul, és az a tapasztalat, hogy a hasonló üvegborítások előbb-utóbb mind bedőlnek, a kondenzvízzel sem tudnak mit kezdeni, így más megoldáson dolgozunk. Továbbra is reprezentatív módon szeretnénk bemutatni a feltárt területet és a maradványokat, csak a végleges kinézet fog változni. A feltárást 100 százalékban az UNESCO finanszírozza, ezért a munka az önkormányzatnak egy dinárjába sem kerül. Nem az adófizetők pénzéből támogatják a projektet, hanem külföldi pályázaton keresztül érkezik a pénz – mondta Laskovity Kornél.
Tojzán Ákos az ásatással kapcsolatban elmondta, hogy most épp az egykori templom falait tárják fel. Hozzátette, hogy a szakemberek egy úgynevezett archeológiai szondát nyitnak, és egy meghatározott területen feltárják azt, ami ott található.
– Várhatóan a fal egy része és a padlózat kerül elő, de ha szerencsénk lesz, akkor némi ingó kulturális javakat is találunk. Egyelőre még nem vagyunk biztosak benne, hogy pontosan milyen javakat találhatunk. Az Óbecsei Városi Múzeum partnerszervezetként került a projektbe, és mi biztosítjuk az ásatások szakmai hátterét, illetve az azt követő prezentációs munkálatokban is segédkezünk. A felmerülő ingó kulturális javak feldolgozásában és tárolásában veszünk még részt. Mivel a Zentai Városi Múzeum nincs olyan helyzetben, hogy ásatásokat végezzen, ezért hozzánk került a munka, de a talált leletek természetesen itt maradnak. Az ásatások várhatóan három hétig tartanak a központi parkban – mondta Tojzán Ákos.
Raško Ramadanski, az ásatások vezetője arról beszélt, hogy a zentai Szent István-templom 1911-ben égett le, és ezenkívül nem sokat tudni a templomról.
– A templommal kapcsolatos legtöbb írásos emlék megsemmisült, és az archeológia az egyetlen tudomány, amelyen keresztül betekinthetünk abba a korba, ezért régészeti szempontból nagyon fontos ez az ásatás. A feltárás előtt tavaly geológiai radarral vizsgáltuk át a talajt, és az eredmények alapján kezdtük meg a munkát. Jelenleg a templom falának keleti és hajó részére koncentrálunk. Néhány nap ásás után új dolgokat tudtunk meg a templomról. A Szent István-templomról fennmaradt egy fekete-fehér kép, és ez alapján feltételeztük, hogy belülről szépen ki volt festve, és számos freskó borította a falát. Az említett freskókból sárga, kék, fehér és piros színes darabokat is találtunk, és ez azt bizonyítja, hogy a belseje gazdagon volt díszítve – magyarázta az archeológus.

Nyitókép: Az ásatások várhatóan május végéig tartanak (Horváth Attila felvétele)