Goran Radosavljević közgazdász ma kijelentette, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök bejelentése, miszerint a bérek és a nyugdíjak növekedése kisebb lesz, mint ahogy azt tervezték vagy ígérték, nem függ össze a diákok blokádjaival, hanem azzal, hogy a növekedési modell elérte a „plafont”, így nincs elég pénz a költségvetésben – ezért az állam már öt éve folyamatosan eladósodik.
Értékelése szerint Vučić ezzel a kijelentésével a választókat próbálja megfélemlíteni, azzal fenyegetve, hogy ha nem szavaznak az általa vezetett Szerb Haladó Pártra (SNS), akkor a jövőbeni kormány nem fogja emelni a béreket és a nyugdíjakat.
– Ha a bérek és nyugdíjak emelését a szerb kormány valamiféle dokumentumban rögzítette, és nem csak Vučić elnök képzeletének szüleménye, akkor meg kellene magyaráznia, miért tervezett ilyen jelentős növekedést, ha ezzel arányosan nem számolt a bruttó hazai gazdaság (GDP) növekedésével – mondta Radosavljević a Beta hírügynökségnek.
Vučić ma, amikor a Miloš fejedelem autópálya Preljina–Požega szakaszának munkálatait tekintette meg, azt mondta, hogy a „blokádok miatt, amelyekkel a tüntetők hat hónapon át rombolták Szerbiát”, nem lesz lehetőség a bérek és nyugdíjak olyan mértékű emelésére, amilyenre a blokádok nélkül lett volna.
– Nem lesz bér- és nyugdíjcsökkentés, de az emelések kisebbek lesznek, mint amilyenek lehetnének. Ha például a béreket 10 százalékkal tudtuk volna emelni, most 8 százalékos növelésre lesz lehetőség, ha a nyugdíjakat 5 százalékkal emelhettük volna, most csak 4 százalékos emelés várható – mondta Vučić.
Radosavljević hangsúlyozta, hogy a szerb gazdaság növekedése idén kisebb lesz a korábban előre jelzettnél.
– Ennek oka nem a diákok tiltakozása, hanem a világgazdaság általános aktivitáscsökkenése, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) már régóta előre jelez, és ez Szerbiát is érinteni fogja – értékelte Radosavljević.
Hozzátette, hogy a szerb gazdasági tevékenység visszaesésében szerepet játszik az is, hogy a növekedési modell – amely az állami támogatásokra és az olcsó munkaerővel történő befektetők csábítására épült – elérte a határait, amire már korábban több releváns intézmény, köztük a Fiskális Tanács is figyelmeztetett.
Radosavljević rámutatott arra is, hogy Szerbiában gyakorlatilag már nincs is elegendő munkaerő, és az sem olcsó többé.
– Az ilyen típusú gazdasági növekedés egy hibás modell eredménye, amit tovább súlyosbít a globális gazdasági lassulás. Az állam feladata az, hogy biztosítsa a polgárok munkalehetőségét és, hogy megélhessenek a munkájukból – nem pedig az, hogy a munkahelyekhez a Szerb Haladó Pártba való belépésen keresztül lehessen hozzájutni. Amikor a polgárok dolgoznak, adókkal és járulékokkal töltik fel a költségvetést, és ez az egyetlen egészséges fejlődési modell – mondta Radosavljević.

Nyitókép: Fotó: Beta