2025. április 28., hétfő

Súlyos összecsapások, fokozódó rendőri erőszak az újvidéki Sport- és Testnevelési Kar épületénél

Mint már beszámoltunk róla, a mai nap folyamán az újvidéki Sport- és Testnevelési Kar (DIF) előtt komoly rendőri beavatkozásra került sor, miután a hallgatók és civilek a kar épületének bejáratát eltorlaszolva próbálták megakadályozni a tanítást.

Az események során fokozódott az összecsapás, a rendőrség gumibotot, pajzsokat, borssprayt és könnygázt is bevetett a tiltakozók ellen, több diákot és tüntetőt megsebesítve. A helyszínen készült felvételek és szemtanúk beszámolói szerint a rendőrök különösen durván léptek fel. Egy fiatal lányt pajzzsal fejbe ütöttek, majd eszméletlen állapotban is tovább bántalmaztak. Több más résztvevő is megsérült – három nőnek és egy férfinek kellett azonnali orvosi segítséget nyújtani. A mentők a helyszínen látták el a könnyebb sérüléseket, míg egyeseket kórházba szállítottak további kezelésre.

A kar dékánja, Patrik Drid a sajtónak azt nyilatkozta, hogy a hallgatók többsége folytatni akarta a tanulmányait, de a blokádot fenntartó civilek ezt lehetetlenné tették. Elmondása szerint ő maga a békés megoldás híve volt, de amikor nem engedték be az egyetem épületébe, kénytelen volt rendőri segítséget kérni. A dékán hangsúlyozta, hogy a konfliktus nem a hallgatók, hanem a civilek jelenléte miatt fajult el.

A belügyminisztérium közleményében azt állítja, hogy a rendőrség csak „a minimálisan szükséges erő” alkalmazásával avatkozott be, mivel a tüntetők „fizikai támadást indítottak” a rendfenntartók ellen. Ezzel szemben a helyszíni beszámolók súlyos rendőri brutalitásról árulkodnak: több diákot a földre tepertek, ököllel ütöttek, és könnygázzal fújtak le, akkor is, amikor már nem tanúsítottak ellenállást.

Az események politikai vihart kavartak. Az ellenzéki pártok, köztük a Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP) és a Szerbia Központ (SRCE) vezetői követelték Ivica Dačić belügyminiszter azonnali lemondását, mondván: „elfogadhatatlan, hogy a rendőrség békés tüntetők ellen brutalitást alkalmazzon, miközben a hatalom a saját érdekeit védi.”

A hatalom képviselői, például Ana Brnabić házelnök, másképp értékelték a helyzetet. Szerinte a tüntetők „szadista módon” bántalmazták a dékánt, és a blokádot politikai provokációnak minősítette. Brnabić azt állította, hogy nem a békés diákok, hanem a pártok által szervezett civilek szítják a feszültséget.

A helyszíni káosz során egy mentőautót is megrongáltak, vélhetően késsel kiszúrták az egyik gumiját, így az nem tudta azonnal elszállítani a sérülteket.

Az újvidéki diákmegmozdulások továbbra is folytatódnak, a tiltakozók a szólás- és gyülekezési jog védelmére hivatkozva ígérik, hogy nem adják fel követeléseiket. A következő napokban újabb demonstrációkra számítanak a város több pontján.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: Beta