2024. szeptember 28., szombat

Bioszappan házilag

Miért használjunk a nagyon divatos tusfürdők helyett természetes szappant? A tusfürdőkben számos kémiai vegyszer van, a habosítóktól kezdve a mesterséges illatanyagokon át a kőolajszármazékokig. Sok bolti szappan is bővelkedik a nem bőrre való anyagokban, ezért ajánlatos a szappanok közül is a természetes változatot előnyben részesíteni.

Hideg eljárás

Lényege, hogy zsírokat, illetve olajokat elegyítünk megfelelő hőmérsékleten lúgoldattal, amitől beindul a szaponifikáció kémiai reakciója. A szappanmassza kitöltése és szilárdulása után a szappanokat több hétig kell érlelni. Maga a szaponifikáció 24–48 óra alatt teljesen lezajlik, a többi idő ahhoz kell, hogy a víz elpárologjon a szappanból. Minél több időt hagyunk a szappannak az érésre, annál jobb minőségű szappant kapunk. Ez több hétig is eltarthat, de 4 hét a minimum! Nagyon jó minőségű, és változatosan színezhető, díszithető szappanokat készíthetünk.

Meleg eljárás

Az eljárás lényege, hogy a szappanmasszát meleg helyre (pl. sütőbe) tesszük, ahol alacsony hőmérsékleten melegítve és gyakran kevergetve egy-két óra alatt eltávozik a felesleges víz. Ez a szappan lehűlve egy-két hét múlva használható. Hátránya, hogy a mintázása korlátozott.

Öntés

Ennek során kész, erre a célra gyártott szappanalapot, divatosabb nevén glicerinszappant olvasztanak fel, és díszítés, illatosítás, színezés után újraöntik.

Mire lesz szükségünk?

Belemélyedve a szappankészítés vegyi részébe, tudni kell, hogy lúg nélkül nincs szappan. Tehát kizárólag természetes összetevőkből nem lehet szappant gyártani. A lúg alkalmazásától azonban nem szabad megijedni. Nagyanyáink is zsírszódával főzték disznóvágás után a háziszappant. Bár nagyon szigorú védőintézkedések betartása szükséges a biztonságos munkához, a kész szappanban már nimcs maró hatású lúg. A szaponifikáció során ugyanis a zsírok és a lúg keveredéséből szappan és glicerin jön létre. Ezt fontos tudni, mert gyakorlatilag minden szappanban van glicerin, kivéve, ha gyárilag kivonják belőle. Ha egy szorgalmas bolti eladó azt bizonygatja, hogy az általuk forgalmazott termék tartalmaz glicerint, nyugodtan mosolyogjunk arra gondolva, hogy a többi is.

Először is egy jól szellőztethető helyiség vagy konyha kell a munkához. Mivel lúggal dolgozunk, szükségünk lesz védőfelszerelésre. Kesztyű, köpeny, szemüveg elegendő lesz. Kell egy konyhamérleg az összetevők kimérésére, és rozsdamentes fedéllel rendelkező edény a lúgoldatnak. Hasonló rozsdamentes edény a zsírok és olajak felmelegítésére. Műanyag vagy fém keverőkanál. Fa és aluminíum nem megfelelő. Öntőforma a kész szappanhoz. Ezt házilag fából is elkészíthetjük. Növényi zsiradék, desztillált víz, színező és illatanyagok, valamint nátrium-hidroxid (NaOH), népiesen zsírszóda. Folyékony szappanhoz kálilúg (KOH) kell a zsírszóda helyett. Egy hőmérőre is szükségünk lesz, és végezetül kell egy jó recept.

Tekintsük át a háziszappan fontos összetevőit:

Növényi olajok

Az olívaolaj a legelterjedtebb olaj a szappankészítésben. Akár 100%-ban is használhatjuk. Nem érdemes extra szűz olajat használni szappanhoz, minél olcsóbb, annál jobb. Lágyítja és fiatalítja a bőrt. Finom, lágy állagot biztosít. Kényezteti és nyugtatja a bőrt. Növeli a bőr immunitását, és javítja a többi összetevő pozitív hatásfokát. Gazdag A- és E-vitaminban.

Napraforgóolajat általában az olívaolaj helyettesítésére használhatunk, mert kevésbé drága. E-vitamint tartalmaz. Max. 10–20%-ig használjuk, ellenkező esetben nehezíti a szappan keményedését.

A kókuszolaj hidratálja a bőrt, lassítja a kiszáradását, antibakteriális hatású, és optimális működésre serkenti a bőrt.

A dióolaj a magas E-vitamin-tartalma miatt hidratálja és regenerálja a bőrt, késlelteti az öregedési folyamatokat, fertőtlenít, és gombaölő hatása van.

A tökmagolaj fiatalítja a bőrt, tonizálja, és visszaállítja az egyensúlyát.

Lenmagolaj lágyító és bőrkondícionáló, zsírhiányos, laza, korpásodó bőr ápolására alkalmas, bőrnyugtató hatású. Sejtregeneráló és gazdag A-, B-, C-, D- és E-vitaminban.

A kakaóvajnak nagyon kellemes csokiillata van. Keményíti a szappant, és lágyabbá teszi a bőrt. Az alapolajat max. 15%-ig használjuk.

A kókuszolaj biztosítja a csodás habzást, és keményíti a szappant. 30% feletti alkalmazásnál száríthatja a bőrt. Gyönyörű fehér színt ad a szappannak.

A körömvirágolaj széles körben használható a kozmetikában, égésre, sebekre, száraz bőrre alkalmazzák. Csodaszer a sérült bőrre. A körömvirágolaj házilag is készíthető. Olajba körömvirágot keverünk, állni hagyjuk egy hétig, majd szűrjük le. Szappankészítésnél alkalmazzuk a teljes olaj mennyiség 20%-áig.

A mangóvaj nagyszerű hidratáló. Használjuk az olajalap mennyiségének 15%-áig.

Méhviasz a csoda. Nemcsak szappankészítéshez használják, hanem kozmetikumokban és ajakbalzsamokban is, illetve gyertyaöntéshez. 1 kg olajhoz adhatunk 50 g méhviaszt, hogy keményebb szappant kapjunk. Fantasztikus mézillata van.

A repceolaj nagyon lágy olaj. Ha repcét adunk az olajbázishoz, azt eredményezheti, hogy a szappan lassabban keményedik. Általában a drágább olajok kiváltására használják (pl. olíva). Használjuk a teljes olaj mennyiségének 50%-áig.

A ricinusolaj hidratálja a bőrt, és keményíti a szappan állagát. Használjuk az alapolaj összmennyiségének 30%-áig.

A sheavaj szuper ápolóolaja a bőrnek, és kemény állagot biztosít. 20%-ig használjuk.

A szezámmagolaj ideális az ekcémára, és nagyon jó hidratáló olaj. 10%-ig használható.

A földimogyoró-olaj nagyon jó habzást ad a szappannak, és tele van vitaminnal, táplálja a bőrt. Használjuk max. 20%-ig, mert elég lágy.

A mogyoróolaj hidratálja a bőrt, de ez is egy elég lágy olaj, ami nehezítheti a szappan keményedését. Használjuk az alapolajok mennyiségének max. 20%-áig.

Illóolajok

A babér illóolaj gyulladáscsökkentő hatású. A citromfű illóolaj frissítő, nyugtató hatású és gyulladáscsökkentő. A narancs illóolaj frissítő, mérsékeli a narancsbőr tüneteti, mert bőrfeszítő hatású. A rozmaring illóolaj erősítő, frissítő, bőrkondícionáló, összehúzó és vitalizáló hatású.

Kezdjük el a munkát

A legegyszerűbb alaprecept: 300 g olívaolaj, 115 g desztillált víz, 39 g zsírszóda (NaOH), kevés illóolaj. Az illóolaj lehet levendula, kamilla, vagy akár rózsa is.

Lehetőleg jól szellőztethető helyiségben dolgozzunk. Vegyük fel a védőszemüveget és védőkesztyűt. Mindenképen használjunk hosszú ujjú védőruházatot és védőköpenyt is.

Mérjük ki a desztillált vizet egy hőálló, nem törékeny, tetővel rendelkező edénybe. Ehhez töltjük hozzá a lúgot. Alumíniumot nem használhatunk, mert az reakcióba lép a lúggal. A lúgot is kimérjük, és a vízbe öntjük nagyon lassan és óvatosan. Ez fontos, mindig a lúgot öntjük a vízbe, és nem fordítva. Az oldódási folyamat nagy hőfejlődéssel jár, ezért legyünk óvatosak és türelmesek. Mérjük néha a hőmérsékletét. Amíg a lúg hűl, óvatosan felmelegítjük az olajat kb 40–43 fokra, lehet magasabbra is, a lényeg, hogy mire a lúg is kb 40–42 fokra hűl, addigra az olaj is ilyen hőmérsékletű legyen. Ha már hasonló hőmérsékletű az olaj és a lúg, összeönthetők. Itt is fontos, hogy a lúgot öntjük az olajhoz, és nem fordítva. Botmixerrel elkezdjük keverni, közben beleöntjük az illóolajat. Lehet illatos virágszirmokat is beletenni, vagy illatos leveleket. Addig keverjük, amíg pudingosodni nem kezd. Ekkor beletehetjük az egyéb illatosító virág adalékanyagokat, ha van ilyen. Ezután az előkészített formába öntjük. Lehet szilikonos formába, de a legegyszerűbb fából kialakítani egy téglaszerű formát. A fából készült formát sütőpapírral ki kell bélelni, hogy a szappan ne ragadjon bele. Le kell takarni konyharuhával, és állni hagyjuk egy-két napig. Fontos, hogy lassan hüljön, mert a szaponifikáció művelete még tart. A gyors hülés esetében a szappan megfázik és törékeny lesz.

A tömböt óvatosan kivesszük a formából, és beletesszük a fából készült szeletelő vályúba. Éles késsel vagy spaklival felszeleteljük, és száraz, sötét, hűvösebb helyen pihentetjük 4-5 hétig. Ekkor párolog el a szappanból a víz, és a szaponifikáció teljesen lezajlik. Siettetni nem érdemes, türelemmel várjuk ki az idejét. Kézmosásteszttel próbálgathatjuk, ha nem szárítja a kezünk bőrét, és más rosszat sem tapasztalunk, akkor lehet egész testre is használni (a pH 7–10 között).

Természetes növényi színezéket is adhatunk a kész szappanmasszához, ezt már mindenki igényei szerint teheti.

Számtalan kipróbált recept található az interneten. Igazodjunk a nálunk is beszerezhető növényi olajokhoz, ezek lehetnek olívaolaj, pálmaolaj, ricinusolaj, naptaforgó olaj stb. Illatos olaj és gyógy-, valamint fűszernövények, melyek gyógyszertárakban és bioboltokban kaphatók. Egzotikusabb szappanokhoz kakaóvaj, sheavaj is beszerezhető, ha közelebb nem, akkor a szomszédban, Magyarországon.

A zsírok és olajok kombinációja végtelen, a felhasználásuk és mennyiségük attól függ, mennyire szilárd, habzó vagy krémes szappant szeretnénk.


Néhány alapszabály

A recept elkészítésénél nem árt, ha pár alapszabályt figyelembe veszünk.
A víz mennyisége legyen kb. 1/3-a a zsírok/olajok összmennyiségének. Minél kisebb ez az arány, annál gyorsabban keményedik meg a szappan.
A zsírszódaoldat erőssége a zsíroktól függ. Nincs egy meghatározott arány, ami minden receptre jó. A lúgoldat erőssége a hideg szappankészítés esetében a 30–50%-os tartományban mozoghat. Ha a recept több lágy olajat tartalmaz, akkor a víz mennyisége is lehet kevesebb, tehát a lúgoldat erősebb. Ha több szilárd zsír van a receptben (>50%), akkor az oldat is lehet gyengébb.

Honnan tudjuk, hogy kész a szappan?

Ha a szappan felvágás után pihent, ért már pár hetet, akkor tesztelhetejük, hogy alkalmas-e a használatra? Többféle teszt is van ennek kiderítésére.

A ph-teszt adja a legobjektívebb eredményt. A ph egy olyan mérőszám, amely az adott oldat savasságát vagy lúgosságát jellemzi. A lúgok ph-értéke 7 és 14 közötti. (ph 1: erősen savas, ph 7: semleges). A kész szappan ph-értéke 8–10,5-ig változhat. Az ipari szappanok általában 10,5-sek, a minőségi kézzel készült szappanok ph-értéke 8,5 is lehet.

A kész szappant használhatjuk először kézmosásra, és ha semmilyen kellemetlen reakciót nem tapasztalunk, próbáljuk meg az érzékenyebb testrészeknél is, pl. hónalj. Ha a bőrünk viszketni kezd, vagy fáj a szappan használatától, akkor érlelni kell még a szappant egy pár hétig, és utána próbáljuk újra. Ha a szappan már érett, és még mindig kellemetlen tüneteket produkál, akkor nincs mit tenni, vagy újrahasznosítjuk olvasztással, vagy elhasználhatjuk mosószappannak.