Mintegy hatvan törökbecsei termelőnek sikerült az, ami az országban még senkinek: összefogtak, és megvették a BD Agro vállalat mintegy 1700 hektár földjét. Az előzményekhez tartozik, hogy ez a birtok előzőleg a Sokolac nevet viselte, állami tulajdonban volt, privatizálták, egy magyarországi cég vette meg, de nem sikerült megtartania tulajdonában. Csak ezután került Đuro Obradović kanad ai szerb származású üzletember ke zére.
Vladimir Glavaški, aki a testvérével 120 hektár földet vett meg, a nem mindennapi akcióról a következőket nyilatkozta:
– Az vezérelt bennünket, hogy Törökbecse kifejezetten mezőgazdasági község, ahol sok olyan fiatal él, akik a családjukkal elkezdtek mezőgazdasággal foglalkozni. Másik termőföldet mi az államtól béreltünk már előbb is, de azt szerettük volna, hogy saját tulajdonnal is rendelkezzünk. Ez most egyedülálló lehetőség volt arra, hogy ezt a földet megszerezzük.
Hatvanhárom termelő véleményét és érdekét azonban nem volt egyszerű összehangolni.
– Elképesztő nehéz feladatot vállaltunk fel. Én kezdeményeztem ezt az akciót, de őszintén szólva nem hittem abban, hogy végig is tudjuk csinálni. Mindig volt tartalék tervünk, mert a megvalósításhoz nem volt elég a mi elszántságunk, hanem pénz is kellett, amivel viszont nem rendelkeztünk. A bankok mindenkit „átvilágítottak” közülünk, ki több, ki kevesebb hitelt kapott, volt, aki semmit. Mindig jöttek új szereplők, és a végén sikerrel jártunk. A célunk az volt, hogy a törökbecsei föld a törökbecseieké maradjon – mondta Glavaški.
A földműveseket az önkormányzat is támogatta.
– Néhány termelő hozzám fordult segítségért, és bár első pillantásra lehetetlen vállalkozásnak tűnt a kezdeményezésük, felvállaltam az ügyet. A küldöttségükkel elmentem a BD Agróba, ahol a tulajdonost és a vezetőséget arra kértem: az eladásra szánt földet piaci feltételekkel a törökbecsei gazdálkodóknak adják el, amire ők hajlandóak is voltak. A hitelkamatokat folyamatosan változtató bankokkal folytatott 46 napos harc után valahogy sikerült zöld ágra vergődnünk velük. Ennek eredményeképpen hatvan család megvette a község területén lévő 1700 hektár termőföldet – részletezte érdeklődésünkre Milivoj Vrebalov polgármester.
Az ügylet értéke megközelítőleg 7,5 millió dinár, és mintegy 240 fő számára biztosít majd megélhetést, de ez a szám várhatóan növekedni fog.
– Mindenki elsősorban az első osztályú földből szeretett volna részesedni, de a vásárlás úgy működött, mint a cukrászdában: ha plazmatortát kérünk, venni kell mellé néhány más süteményt is. Mindenki arányosan vásárolt első osztályú termőföldet, de negyed-, ötöd- és hatodosztályút is – tette hozzá a polgármester.
A törökbecsei gazdák az első osztályú földekért 7750 eurót fizettek hektáronként
REAGÁLÁSOK:
A magyar embereket kizárták a földvásárlásból
Ilia László, a VMSZ törökbecsei helyi szervezetének elnöke az előbbiekkel kapcsolatban a következőket nyilatkozta:
– A magyar embereket kizárták a földvásárlási lehetőségből. Pedig lehet, hogy valaki közülük is vett volna földet, igaz kisebb parcellát, például azokból, amelyek a csatorna mellett vannak, és amelyeket esetleg öntözni is lehet, csak a nagyok tudtak a birtok eladásáról, Kostić és Mišković helyett kiskostićok és kismiškovićok vásároltak.
V. A.
A föld eladásáról mindenki tudhatott..
Nevena Subotić, a törökbecsei önkormányzat sajtófelelőse az esetleges félreértések tisztázása érdekében a következőket nyilatkozta:
– A termelők a BD Agro 1700 hektár termőföldjét Đuro Obradovićtól vásárolták meg, aki néhány évvel ezelőtt magánosította a birtokot azzal a céllal, hogy itt fejőstehéntelepet létesít. Tekintettel arra, hogy a tejtermelésben gondok vannak, elállt ettől a szándékától, és úgy döntött, hogy a BD Agrot eladja. A 7,6 millió eurós vételi árat a termelők tehát Đuro Obradovićnak fizették ki.
Arra a megjegyzésre, hogy a földvásárlás titokban zajlott, a sajtófelelős elmondta:
– 46 napon át zajlott a BD Agro földjeivel kapcsolatos eljárás. Ez idő alatt Törökbecsén tartottak a helyi közösség épületében egy gyűlést is, amelyre mindenki eljöhetett, és amelyen listát készítettek arról, hogy kik az érdekeltek a földvásárlásban. A földvásárlásról így mindenki tudhatott egy olyan közösségben, mint Törökbecse, ahol mindenki mindenkit ismer.
V. A.