2024. szeptember 28., szombat

Gyökérzöldség – a torma

Rendszeres fogyasztása csökkentheti a gyomor-, a vastagbél-, a prosztata- és a hólyagrák kialakulásának veszélyét

A közelgő húsvéti ünnepek étrendjében nélkülözhetetlen a sonka és kolbász mellett az ecetes reszelt torma. Megesszük, mert ízletes, de lehet, hogy nem is tudjuk, milyen hasznos gyógyhatásokkal rendelkezik ez a csodálatos torma.

A torma őshazája valahol Délkelet-Európa és Délnyugat-Ázsia térsége lehet. Eredetileg gyógynövényként termesztették, csak később vált a marhasültek, füstölt és főtt sonkák ízesítőjévé. Használjuk még kolbászokhoz, főtt sertés- és marhahúsokhoz, savanyúságok eltevésénél is.

Fiatal levele salátának is felhasználható. A reszelt torma nagyon jó még káposztasalátába, mártások és majonéz ízesítésére. Reszelt gyökerét mindennap ehetjük, étvágygerjesztő, gyomorjavító, elősegíti az emésztést, és a vérkeringést is előnyösen befolyásolja.

Csípős aromáját hetekig megőrzi, várandós anyák, vesebetegek nagy mennyiségben ne fogyasszák. Gyermekeknek reszelt almával keverten adható.

Francia kutatók megállapították, hogy a tormalé erőteljesen serkenti az epehólyag működését, annak összehúzódását, enyhíti a renyhe epehólyag-működésből fakadó panaszokat.
Az a tény, hogy a torma a keresztes virágú zöldségek közé tartozik, elsődleges helyet biztosít számára a rákellenes táplálkozás részeként. A torma a brokkoli, a kelbimbó és a kelkáposzta rokona, amelyek rendszeres fogyasztása csökkentheti a gyomor-, a vastagbél-, a prosztata- és a hólyagrák kialakulásának veszélyét.

A népi gyógyászat régóta ismeri a torma jó tulajdonságait. Kis mennyiségű és rendszeres fogyasztását jó hatásúnak vélték tébécére, asztmára, mirigy-, nyirok- és májbántalmak esetén, vérnyomáscsökkentőként, vizeletelhajtóként, fertőtlenítőként és vér-tisztítóként.

Régebben leggyakrabban és leghatásosabban a tormaszirupot használták. A lereszelt tormát mézzel kell elkeverni, majd átpréselni. Ez a keverék nyákoldó, köhögéscsillapító, hatásos makacs köhögés, rekedtség, sőt légcsőhurut és krónikus hörghurut esetén is. A szirup rendszeres fogyasztása növeli a hurutokkal és a fertőző betegségekkel szembeni ellenálló képességet, de megelőzhető vele az influenza is. Egyesek szerint hatásosabb, ha préselés nélkül készítjük, ugyanannyi hozzávalóból.

Három-négy reszelt tormához fél liter fehérbort, és fél liter mézet teszünk. Néhány napos érlelés után reggelente 1-2 kávéskanálnyival fogyasszunk belőle köhögés ellen, illetve annak megelőzésére kiválóan alkalmas.

Egy maréknyi reszelt tormát 0,5 liter gabonapálinkában kell áztatni 1-2 hétig, majd átszűrni. Ezzel a kivonattal kell bedörzsölni a fájós testrészeket. A tormát külsőleg is jó hatásúnak véli a népi gyógyászat. Hatásos szernek bizonyul reuma kezelésére is.

Borogatást ajánlanak tarkóra heves fejfájás esetén, mert vérbőséget idéz elő.

A tormalevél lázcsillapításra is használható. Az ember mellét vagy az egész testét borítsuk be vele. Ha a lereszelt torma, csípős illó- és aromaanyagát belélegezzük, tisztítja a légutakat a kóros váladéktól.

Torok- és mandulagyulladás esetén 2/3 rész tehéntúróba, 2/3 rész reszelt tormát kell tenni, és külső pakolásként alkalmazni.

Termesztése

Alacsony hőigényű, gyökerei erősen fagyállóak, levelei is csak mínusz 4-5 °C-on fagynak el. A száraz, kemény fagyokat takarás nélkül is elviseli. Gyenge fényben, félárnyékos helyen, fák alatt is fejlődik, de az ízanyagok kialakulásához sok napfényre van szüksége. Jó minőségű tormát csak nyílt, napsütötte fekvésű helyről várhatunk. Erősen vízigényes növény, vadon is csak ártereken, mocsaras helyeken fordul elő. Sem a száraz talaj, sem a pangóvizes terület nem felel meg a tormának. Jó vízellátású, állandóan nyirkos hely az ideális termőhelye. A környezeti tényezők közül a talajjal szembeni igénye a legjelentősebb. Tápanyagban gazdag, mélyebb fekvésű, párás levegőjű területet kíván. Humuszban gazdag, laza talajokon ad kiváló minőséget. Az erősen kötött talajokon az állandó nyirkosság ellenére is gyorsan megfásodik, értéktelenné válik, és szinte elviselhetetlenül csípős ízű lesz.

A vastag és hosszú gyökértörzs kialakításához sok tápanyagra van szüksége. Gyors növekedéséhez tehát nagy mennyiségű vizet kell elpárologtatnia. Évelő, ezért nagyon fontos a talaj kezdeti tápanyaggal való ellátása. Telepítése előtt célszerű 10 m2-re 40–50 kg érett istállótrágyát kiszórni, műtrágyákkal együtt. 1 kg torma 0,7–0,8 dkg nitrogént, 0,3–0,4 dkg foszfort és 1,3–1,4 dkg káliumot von ki a talajból. Ennek megfelelően átlagos terméssel számolva, közepes tápanyagszintű talajra 10 m2-enként 50 dkg AN (ammónium-nitrát), 30–35 dkg szuperfoszfát, 60–70 dkg kálium-szulfát kiszórása ajánlott. Más mennyiségek kijuttatásakor is tartsuk be az N:P:K = 2:1:4 arányt.

Vízitorma (Nastutium officiale)

Az orvosi vizitorma vagy vízi zsázsa, főleg vizenyős területeken él. Hideg vizű források és patakok mentén található, az állóvizeket kerüli.

Több mint száz fajtája közül számos megtalálható a kertekben is, ez a zsázsa. A vizitorma túlságosan értékes gyógynövény, leveleit és zsenge hajtásait salátákhoz használjuk. A zsázsa az a növény, amelyik megérdemli a helyet a kertünkben.

Jelentős mennyiségben tartalmaz vasat, kalciumot és fólsavat, továbbá A- és C-vitamint. Ha hozzájutunk, vagy már van a kertünkben, jó ha tudjuk, mire is használhatjuk fel. Ha rászokunk, hogy naponta fogyasztunk zöldséglét, jó ha az italunkhoz hozzáadunk egy keveset a leveléből.

A zsázsa folyékony kén. Kitűnő szer a gyulladásokkal szemben is, amihez alaposan hozzásegít magas antibiotikum tartalma. Alkalmazható tüdőbetegség, tébécé és tüdőgyulladás gyógyítására. Ha figyelembe vesszük azt, hogy milyen magas a szerveskén-tartalma, nem kell azon csodálkoznunk, hogy még a tbc-t is képes kigyógyítani ez a zöldséglé. Megtisztítja továbbá a tüdő hörgőit és a többi légutakat. Keverhetjük más zöldséglével.

Az érrendszeri betegségek a helytelen táplálkozás következményeként alakulnak ki. A véredények falai elveszítik rugalmasságukat a lerakodás következtében. A kapilláris erek eldugulnak az agyban, a szemben és a vesékben. Emelkedik a vérnyomás, rosszabbodik a helyzet a szív környékén is. A zsázsalé más zöldséglével való keverésével hozzájárulhatunk ahhoz, hogy csökkenjen a vérnyomás, tisztítsuk a vért és a véredényeket. Nemcsak az érelmeszesedést gyógyíthatjuk, de más érrendszeri betegségeket is.

Azok a zöldségfélék, amelyek sok ként tartalmaznak, természetes rákellenes gyógyítást végeznek a szervezetünkben. Mivel testünk minden sejtje tartalmaz ként, a nem elégséges ellátás következtében válhatnak sebezhetővé a sejtek. A test védelméhez hozzájárulnak az A-, C- és E-vitaminok is, amelyek szintén megtalálhatók a vízitormában, illetve közeli rokonában, a zsázsában.

Kevés élelem hat az alacsony vérnyomásra. A zöld leveles zöldségfélék között találunk néhányat, amiben van elegendő cukor is, és elég sót is tartalmaz, hogy a magas vérnyomást csökkentse, az alacsonyat pedig fölemelje az elfogadható határig. A zsázsa is ilyen zöldségünk, különösen nyári melegben ajánlatos figyelembe venni ezt a tulajdonságát.

A vízitormát nagyban és kicsiben is érdemes termeszteni, főleg hidropóniás módszerrel. Az enyhén lúgos kémhatású vizet szereti. A vízitormát ma is tömegesen termelik Angliában, Franciaországban és Németországban. Régebben főleg természetes tavakban, most már inkább betonmedencékben termesztik, és csónakról aratják. A nyugat-európai piacokon ősztől tavaszig kis, fóliával fedett, és mindig jegelt papír vagy műanyag dobozokban árulják.

Az EU-ban nagy a kereslet a vízitorma iránt, és a piacokon hiány mutatkozik. Csak frissen lehet a piacra vinni, mert a vízizsázsalevelek nem alkalmasak szárításra. Angliában speciális zárt műanyag zacskókban csomagolva forgalmazzák. Eltarthatósági ideje így is mindössze 1-2 nap, hűtve.

Amerikában, Alabama az 1940-es években úgy volt ismert, mint a világ vízitorma fővárosa. A vízitorma az Amerikában jól ismert V8-zöldséglé egyik fő összetevője.

A kerti zsázsát ne tévesszük össze az orvosi vízitormával. A kerti zsázsa (Lepidium sativum) a keresztesvirágúak családjának zsázsa (Lepidium) nemzetségébe tartozó legrövidebb tenyészidejű zöldségnövény. A vetés után 12–14 nappal már fogyasztható. Népi nevei: salátatorma, vadmustár, szépítőfű, kányafű, kerti tormafű, kerti rézsuka, kis zsázsafű.

Wasabi

A Japán vizitorma vagy zöld torma neve wasabi. Ebből készül a világon mindenhol használatos wasabi-krém. A torma maga egy világoszöld színű gyökér, japánban is nagyon drága. Természetesen frissen reszelve az igazi, és nagyon erős, de nekünk meg kell elégednünk a tubusos kiszereléssel. Létezik még por alakban is, amit vízzel kell hígítani a fogyasztási állag elérése érdekében.

A wasabi elsősorban sushihoz való fogyasztása révén ismert. Főleg bioboltokban kapható a wasabi krém tubusos kiszerelésben.

Regényt lehetne írni a tormáról és különböző fajtáiról. Gyógyhatásának köszönve, nemcsak ünnepek alatt ajánlott a fogyasztása. Miközben ízesítjük a húsvéti sonkát a csípős ecetes tormával, gondolkodjunk el. A végterméken van a hangsúly. Mit lehet látni a piacokon? Magyarországról behozott, olykor kisüzemi körülmények között gyártott ecetes tormát. Van még termék bőven, amelynek gyártása nálunk is megoldható lenne kissé nagyobb méretekben is, mint ahogyan azt ma tesszük.