Kiváló gazdálkodásáról, európai szintű termelési eredményeiről ismert a moravicai Mezőgazdasági Ipari Kombinát. A hektáronkénti 12 tonnás kukorica vagy 7 tonnán felüli búzatermés, a 70 tonna körüli cukorrépa-hozam (melyek előfeltétele a bőtermő fajta megválasztása, az alkalmazott agrotechnika és az időjárás) még kedvezőtlen árak mellett is biztos nyereséget szavatol. Ha csak egyik karika is hiányzik a láncból (sokszor a kényszer terhe alatt leginkább a ráfordításon, az agrotechnikán takarékoskodnak), aligha számíthat a földműves gazdag termésre. Az optimálisnak nem nevezhető időjárás, a szerény tavaszi csapadékmennyiség ellenére jó állapotban volt a növényállomány, s a búza hektáronkénti közel 7 tonnás átlaghozama jó bevezetőnek tűnt ehhez az esztendőhöz is. S mint már olyan sokszor megtörtént, Szerbia, illetve Vajdaság sok körzetében ezúttal sem volt idő örülni a jól végzett munka gyümölcsének, hiszen közbeszólt az időjárás. A moravicai határban alig fejeződött be az aratás, jégverés tarolta le, jobbik esetben csak károsította a hosszantartó aszály ellenére is szépen fejlődő kapásnövényeket.
-A jég letarolta a kukorica lombozatát, földön fekszik a szár, s a csöveken úgymond „sebeket” látunk…
-Amennyiben ezek a jég ütötte sebek beszáradnak, némi hozamra számíthatunk, ugyanis a korai hibrideknél már a jégverés előtt megkezdődött a szemtelítődés, de nagyobb az esély, hogy a penészesedés kiterjed az egész csőre, így értéktelenné válik a kukorica.
-Amikor elemi csapás éri a gazdaságot, esetünkben a jégverés, fölvetődik a jégelhárító rendszer hatékonyságának kérdése és a termőterületek biztosításának fontossága is…
-Nem a mezőgazdasági mérnökök dolga, hogy a jégelhárítás kérdéseivel foglalkozzunk, mi a minél több, a minél jobb termés érdekében fáradozunk, de az elgondolkodtató, hogy bár Szerbiában kiépült a jégvédelmi-jégelhárító rendszer, minden évben több ezer hektár termését veri el a jég. Sovány vigasz számunkra a szaktárca bevallása, miszerint nem rendelkezünk a hatékony védekezéshez elegendő rakétával. A termőföldek biztosítása egyre inkább követelmény, hiszen ismétlődnek az elemi csapások. Kárunk egy részét megtéríti ugyan a biztosító, de nemzetgazdasági szempont alapján nem térül meg a kár, s még egy gondunk lesz: a kombinát parcelláin termelt kukoricát exportáljuk, márpedig kivitelre csak kifogástalan minőségű termény kerülhet, így a jégvert parcellákról begyűjtendő termést külön kell választanunk, tárolnunk. S egy kis számadást is végezhetünk: ha 500 hektár termése nem jut el a külpiacra, az 8 tonnás átlagtermés esetén is 4000 tonna kiesést jelent a kivitelben, ennek ellenértéke pedig megközelítőleg annyi, amennyit a kormány utólag jóváhagyott jégelhárító rakéták vásárlására – hangsúlyozza Sétáló János.
A moravicaitól alig néhány kilométerre húzódik a bajmoki határ, s bár a vihar- meg jégfelhők elkerülték a körzetet, a növényzet számára fontos csapadék, az eső is késve, szinte az utolsó pillanatban érkezett.
-Gazdaságát a változatos vetésszerkezet, a gazdag állatállomány, a sertéstenyésztés jellemzi, de itt van az organikus termelés is. A növénytermesztésben viszonylag kedvezőtlen időjárás, a rekordtermés elmaradása kihat-e a terményárakra, ami esetleg ismét a szakadék szélére sodorhatja a hús- meg tejtermelőket?
-Augusztus elején kilogrammonként 150 dinárt fizetnek a hízott sertésért, ami magasnak tűnik, de a 22-23 dináros kukoricaár mellett alig fedi a termelési költséget! Mivel a búzáért alig 18 dinárt fizetnek, nagy részét betároltuk, talán jobb ára is lesz, de egy része takarmányba kerül. Meggyőződésem szerint az időjárás alakulása, a bő vagy a sovány termés alakítja a legkevésbé az árakat. Ha a gabonakereskedők számítást találnak a kivitelben, egymást túllicitálják, csakhogy megkaparintsák a szükséges pl. kukoricamennyiséget, persze a külföldi terménytőzsdék árképzése is befolyásolja a hazai árakat. Most azért drága nálunk a kukorica, mert egyszerűen nincs, de egy hónap múlva, amikor megkezdődik a betakarítás, zuhanhat az ár, mint az a búza esetében is megtörtént. Kiszámíthatatlan a terménypiac, de ezt már az agrárpolitika hiányára írhatjuk.
-Az organikus gazdálkodást, némi túlzással, mezőgazdaságunk jövőjeként emlegetik, de ez az ágazat sem mentes a konvencionális termelést sújtó gondoktól…
-Közel 5 hektáron alapoztuk meg az organikus termelést, be is jegyeztettük a területet, folyamatos ellenőrzés alatt áll a terület, de ha kizárnánk a konvencionális termelést, az organikus termelésből meg termékek értékéből nehezen tarthatnánk fenn a gazdaságot, nem hogy fejlesztésre gondoljunk! A termékek értékesítése jelenti a legnagyobb gondot, hiszen a hazai piacon nem kapok érte többet, mint a hagyományos módszerrel előállított terményért. Az igaz ugyan, hogy külön támogatás jár az organikus termelés alá vont területekre, de a kifizetés késik, itt sem kerülünk előnybe. A vetésszerkezetben minden évben ott van a paradicsom is. Tavaly, ahogy mondani szoktuk, arannyal fizettek érte, mert nem volt elegendő, pontosabban volt elegendő, csakhogy fölszippantotta a kivitel, most meg nem tudunk mit kezdeni vele, kilogrammonként 10 dinárt sem kapunk érte. Szántsam le? Akkor meg minek termeltem? Jövőre talán jobb ára lesz, éppen ezért kell folyamatosan termelni.
-A kisgazdaságok távlatát a feldolgozás is jelentheti…
-Ez így van, de arról nem sok szó esik, hogy milyen beruházást, egészségügyi előírásoknak megfelelő objektumot igényel a legkisebb feldolgozóüzem is, arról nem beszélve, hogy ha a gazda feldolgozás felé hajlik, egyre kevesebb ideje marad a termelésre, vagy pedig munkásokat kell alkalmaznia a vállalkozáshoz. Előnyünkre szolgál, hogy bejegyzett gazdaságot vezetünk, az őstermelő megjelenhet terményével a zöldpiacon, bár megkérdőjelezhető, hogy mi vagyunk-e ott többségben vagy sem. Szép reményeket fűzök az 1,5 hektáros birsalma-ültetvényhez, aminek termését késztermék formájában tervezzük étékesíteni. Véleményem szerint mezőgazdaságunkat nem kellene ízekre szedni és azt hangoztatni, hogy ennek vagy annak az ágazatnak van igazi távlata, hanem szerves egészként szemlélni azt, amelyben egyik ágazat kiegészíti a másikat. Ha a szerveződésben is elmozdulnánk a holtpontról, szilárdabb alapokra építkezhetne a kisgazdaság – vallja Cindel Antal gazda.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)