2024. július 18., csütörtök

Bulizzunk tudatosan!

Fogyasztóvédelem a fesztiválokon , rendezvényeken
(fotó: Gergely József) Noha már javában tart a fesztiválidény, több nagyobb, a vajdasági fiatalok közt is népszerű és látogatott rendezvénysorozat még előttünk van, ezért utánanéztünk, hogy a fogyasztóvédelmi szervezetek miképpen kezelik ezeket a bulikat, illetve hogyan népszerűsítik tevékenységüket a különböző fesztiválokon. Tekintettel arra, hogy nálunk a fogyasztóvédelem igencsak gyermekcipőkben tipeg, felkerestük a magyarországi Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, ahol dr. Fülöp Zsuzsanna, a hivatal sajtószóvivője válaszolt a Magyar Szó kérdéseire. Elöljáróban elmondta, hogy a hatóság kiemelt hangsúlyt fektet a nagy tömegeket vonzó nyári fesztiválokra is, amelyeken a vendéglátó egységeket és a különböző mutatványos berendezések biztonságos üzemeltetésének feltételeit ellenőrzi.

Sziget Totó

– A vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak, és hamarosan beszámolunk az eddigi részeredményekről is. Elmondható azonban, hogy eddig kirívó szabálytalanságot a kollégák nem tapasztaltak, és a korábbi évek is azt mutatják, hogy a különböző rendezvények szervezői kiemelten figyelnek arra, hogy a rendezvényen megjelenő különböző egységek a jogszabályi előírásoknak minden szempontból megfeleljenek – mondta beszélgetőtársunk, aki egyben megjegyezte azt is, hogy mindezt bizonyítja az évről évre csökkenő kifogásolási arány is, amely tavaly már 30% alá csökkent. A hatóságnál több éves gyakorlat, hogy pl. a Sziget Fesztiválon is tájékoztató előadásokat tartanak a kereskedőknek a vonatkozó és a hatóság által vizsgált szabályokról, továbbá egy információs sátorral maga a fogyasztóvédelmi szerv is kiköltözik a fesztiválra, ahol a Szigetlakóknak nyújtanak segítséget, fogyasztóvédelmi kérdésekben tanácsokat adnak a fiataloknak, akik itt bevizsgáltathatják többek között napszemüvegeiket, testékszereiket.
– Minden évben egy Sziget Totóval is készülünk, amelynek kitöltéséért cserébe ajándékot kapnak a fogyasztók. A totó eredményei többek között abban is segítségünkre vannak, hogy felmérjük, melyek azok a területek ahol a fogyasztók kevésbé ismerik jogaikat, kötelességeiket, melyek azok a szegmensek, ahol nagyobb hangsúlyt kell fektetni a fogyasztók oktatására, nevelésére – mondta a sajtószóvivő, akitől megtudtuk azt is, hogy a különböző rendezvényekkel kapcsolatosan viszonylag ritkán érkezik konkrét fogyasztói bejelentés, a hatósági eljárások elsősorban a hivatalból folytatott ellenőrzések eredményeként indulnak el.
A fesztiválokon résztvevő fogyasztóvédő szervezetek között van a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete is, amely az egyik fesztiválon a felmérései alapján megállapította, hogy a fesztiválozó közönség kortól függetlenül nyitott a világra, érdeklődő és kísérletező szemléletű. Az egyesület munkatársai a fogyasztói tudatosság alapjait szinte minden esetben megtapasztalhatta, hiszen a termékek összetételére és elnevezésére vonatkozó kérdéskörre a válaszadók kilencven százaléka adott helyes választ. Ugyanakkor kiderült az is, hogy a fiatalabbak meglehetősen alaposak az internetes vásárlás kapcsán, s legtöbbek számára az online vásárlás különleges szerződési feltételei, a nyolc munkanapos, feltétel nélküli elállás körülményei nem számítanak újdonságnak. Azonban a felmérés során kiderült az is, hogy alapvető problémák vannak a mindennapi vásárlásokkal kapcsolatos jogok ismeretében, mivel a megkérdezettek felének nem volt pontos ismerete arról, hogy mit mikor és meddig, illetve hol lehet visszacserélni.


Mire ügyeljünk a fesztiválon?

Az írásunk végén pedig nézzük, hogy mire is fordítsanak figyelmet a fiatalok a különböző fesztiválokra történő utazás, illetve ott-tartózkodás ideje alatt. A Fogyasztó.hu fogyasztóvédelmi portál szerint mindenekelőtt tervezzük meg a nyári programunkat, s jegyet is elővételben vásároljunk. Indulás előtt ellenőrizzük sátrunkat és kempingfelszerelésünket. Előretekintéssel vásároljuk meg az említett kellékeket, hogy korrekt áron lehetőleg jó minőséget kapjunk. Ha a fesztivál területén étkezünk, ismerjük meg a kínálatot, az árakat, s mérjük fel az étel minőségét, mennyiségét. Kerüljük a felmelegített, illetve a melegen tartott ételeket. Étkezzünk ott, ahol friss, jól elkészített ételeket szolgálnak fel, viszonylag korrekt áron, de kerüljük az olyan helyeket, amelyeken nem megfelelő stílusban szolgálják ki az embert. A fesztiválokon számos gyártó, szolgáltató kínálja termékeit, de mielőtt beleesnénk az úgynevezett marketingcsapdába, jól gondoljuk át, hogy ténylegesen szükségünk van-e a testfestésre, testékszerekre, különböző szuvenírekre.
Az ilyen jellegű bulikon számos eladó épít arra, hogy ittas állapotban könnyebben adunk ki pénzt a kezünkből. Költségeinket lehetőleg tervezzük előre. Amennyiben a fesztivál területén van ilyesmi, értékeink őrzésére vegyük igénybe a csomagmegőrző szolgáltatásait. Ha a belépőként kapott karszalag eleve gyenge, kérjük ennek azonnali cseréjét, mert amennyiben leszakad, nem tudjuk majd bizonyítani, hogy a „karkötő” nem a mi hibánkból sérült meg. A fesztiválokon általában számos szervezet, gyártó, illetve szolgáltató töltet ki különböző kérdőíveket, teszteket. Ha nem szeretnénk kéretlen leveleket kapni tőlük, nagyon figyeljünk arra, hogy milyen személyes adatokat szolgáltatunk számukra. Reklamálni a fogyasztóvédelmi szervezetnél azután is szabad, miután elhagytunk egy pultot, pénztárat, s az ezzel ellentétes feliratok tisztességtelen feltételeknek számítanak.
Amennyiben valahol úgy érezzük, hogy megsértették fogyasztói jogainkat, akkor a szolgáltatótól el kell kérni a panaszkönyvet, amelyet a fesztiválon is jól látható, mindenki által elérhető helyen kell tartania a tulajnak. A fogyasztóvédelem mellett reklamálhatunk a fesztivál szervezőinél is, hiszen nekik is érdekük problémamentes, korrekt partnerekkel dolgozni.