2024. szeptember 3., kedd

Jó reggelt! (2022-08-12)

A névadási szokások generációról generációra változnak. A XIX. században a szülők keresztnevét örökölték a gyerekek, a fiúk nagy része János, László, Gergely, István vagy Lajos volt.

Vallásos környezetben a lánygyermekek gyakran női szentek nevét kapták, az Erzsébet, Anna és Margit név volt igen gyakori. A XX. század közepén már nagyban változtak a szokások, mind színesebb lett a paletta, közben egyes keresztnevek visszaszorultak vagy szinte eltűntek. Az Andrea például a '70-es, '80-as években a leggyakrabban választott női nevek közé tartozott, a 2000-es évek elején már szinte teljesen kiment a divatból. Ma már szappanopera-szereplőkről és külföldi énekesekről is elnevezhetjük a gyerekünket, de (valamennyire) megnyugtató, hogy a legnépszerűbb magyar keresztnevek között nem ezek dominálnak.
A lányoknál a 2011 óta népszerű Hanna végzett tavaly is az első helyen, amit a Zoé és Anna név követ. Hat évvel ezelőtt még tizedik volt a Léna, tavaly a negyedik lett. Őket a Lucák és az Emmák követik. Tavaly a Zsófia nem került be a top tízbe, a helyét a Boglárka vette át, azt pedig a Lili követi. Két új név is van, kilencedik lett a Lilien, tizedik a Lara.
A legnépszerűbb fiúnév a Levente, a 2011 óta második Máté megőrizte a helyét és a Dominik is a harmadik pozícióját. Két fiúnév esetében van nagy változás: a 2003 óta legnépszerűbb Bence egy év alatt három helyet rontott: a negyedik lett. A kilencedik helyről az ötödikre ugrott viszont az Olivér. A 2016-ban berobbant Noel következik a listán, amit a Marcell követ, a népszerűségi sort a Dániel, Zalán és Ádám keresztnév zárja.