2025. február 20., csütörtök

Jó reggelt! (2019-09-12)

Az olvasás boldoggá tesz. Ezt egy amerikai tudományos kutatás, szerényebben szólva, felmérés látszik egyértelműen igazolni.

Aki olvas, ezt tudta minden külső segítség nélkül. A román állampolgárságú, magyar nemzetiségű, legalább tucatnyi írói álnevet (el)használó Gaál Gábor például a következőképpen vélekedett az olvasás nyújtotta boldogságról: „A könyv is olyan és főleg olyanná lett, mint a mákony. Az első véletlen hatásadag után a többi már KELL. A könyv ópium és álom. Bódító álom és altató ópium. Jótékony betegség, halálos egészség.” Az írói álnevekben ugyancsak tobzódó Kosztolányi Dezső szerint pedig: „A könyv szellemi manna, amelyből mindenki jóllakhat, az égi táplálék, amely minél inkább fogyasztják, annál több lesz belőle, a bűvös kenyér, amely senkit se hagy éhen, minden ínséget kielégít, hatalmassá tesz, úgyhogy mindenki az ismeretek tőkése és nagybirtokosa lehet általa, gondolatmilliomos.”

Ám lássuk, mit mutatott a kétezer embert megszólító amerikai kutatás! Az elektronikus és hangoskönyvekkel foglalkozó Scribd cég megbízásából készült felmérés szerint minden harmadik amerikai szeretne több időt olvasásra fordítani, 22 százalékuk napi egy órát vagy többet, 52 százalékuk pedig bár 15 percet olvas naponta. Tegyük hozzá, a megkérdezetteknek átlagosan heti 4 óra 26 perc szabadideje van!

Ami számunkra még érdekesebb a Mental Floss magazin elektronikus kiadásában (mentalfloss.com) olvasható részletekből: a felmérésben résztvevők „55 százaléka kipihentebbnek, 33 százaléka boldogabbnak, 32 százaléka pedig okosabbnak érezte magát” az olvasástól. Ráadásul a válaszadók döntő többsége, pontosan háromnegyede úgy tartja, hogy a rendszeres olvasók okosabbak, mint azok, akik ritkábban vesznek könyvet a kezükbe. Ugyanakkor az olvasók 69 százaléka műveltebbnek is érzi magát a könyvforgatástól, míg a közösségi oldalak olvasgatásáról valamivel kevesebben (45%) állították ugyanezt. Utóbbi tevékenységet amúgy a megkérdezettek 35 százaléka időpocsékolásnak tartja, míg az olvasásról mindössze 5 százalék mondta ugyanezt – foglalja össze a cikket szemléző könyvesblog.hu. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel